Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Problem z rozczytaniem pisowni Kanji (znaki specialne)
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Piszemy po japońsku Problem z rozczytaniem pisowni Kanji (znaki specialne)

Problem z rozczytaniem pisowni Kanji (znaki specialne)

Ja wiem, że połowa z Was zatrzyma się na pierwszej lekcji, ale...
Nie poddawajcie się!

Ryunosuke Daiki Początkujący

Siema wszystkim od niedawna zacząłem uczyć się japońskiego na poważnie. Kupiłem sobie książkę do nauki "Nihongo Noryoku Shinken N5" , opanowałem już hiragane i katakane i zacząłem trzaskać Kanji. Mam tylko mały problem z rozczytaniem tego i nie do końca to rozumiem np tak jak tu (http://screenshot.sh/owo7qbCMdVrY8)
1 Co mają symbolizować te czarne kółka przy czytaniu (A kropka U)
2 Czemu raz to jest pisane katakana a raz hiraganą a nie zawsze jednym stylem? Czy chodzi o te odczyty kun-yomi i on-yomi? A jeżeli tak to czemu czasami te słowa w różnych odczytach znaczą co innego a nie to samo?
Z góry dzięki za pomoc

czkafa Przyjaciel japonki

Czesc
Ta kropka nie jest specjalnym znakiem. Kanji(glownie czasowniki i przymiotniki) ktore maja czytania kanji+hiragana zapisuje sie kropka ta miejsce gdzie konczy sie znak
Czyli dla あ*う bedzie 会う, dla かた*る bedzie 語る itd.
Zwykle czytania japonskie kun sa zapisywane hiragana, sinojaponskie on sa zapisywane katakana. Nie polecam sie ich uczyc! Najlepiej jest poznawac cale wyrazy(zlozenia).
Zlozenia sa zwykle wypadkowa znaczen kanji ktore wchodza w ich sklad. Ale bywa ze czasem ze jeden znak ma wiele znaczen!

Ryunosuke Daiki Początkujący

Czyli dobrze rozumiem, ze w miejsce kropki wstawiam przykładowe kanji, ale w takim razie jak to się czyta?
Bo wydawało mi sie, że wlasnie ten znak wymawia sie "au" :?

czkafa Przyjaciel japonki

Zle to zrozumiales.
Co mają symbolizować te czarne kółka przy czytaniu (A kropka U)

tak zapytales wiec odpisalem co oznaczaja
Kanji(glownie czasowniki i przymiotniki) ktore maja czytania kanji+hiragana zapisuje sie kropka to miejsce gdzie konczy sie znak

szatkus Avatar użytkownika
Stały bywalec

Samego znaku się nie czyta jako "au", jedynie z końcówką w hiraganie (会う). Samodzielnie ten znak najczęściej odczytuje się jako "kai".

Powrót do Piszemy po japońsku