Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Liczebniki
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Klasyfikatory Liczebniki

Liczebniki

Post Cz kwi 15, 2010 00:35
Hikidashi Bywalec

Jest hitotsu, dlaej futatsu etc. w koncu too

No i pytanie, czy dalej jest po prostu juuichitsu, juunitsu, czy jak? Są jakieś upodobnienia fonetyczne?

(sorki, ale popsuły mi się japońskie literki, więc piszę roomaji :P)

Post Cz kwi 15, 2010 08:09
jacuch Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Po too liczebniki są już bez -tsu:
juuichi, juuni, juusan...
馬鹿は死ななきゃ治らない。

Obrazek Piszę poprawnie po polsku

Post Cz kwi 15, 2010 12:22
Hikidashi Bywalec

Czyli np. "jest dwanaście pokojów" to będzie  へやがじゅうにあります。

No i pytanie, skoro są te klasyfikatory, to czy nie prościej po prostu używać takiej wersji? A może nie można tak liczyć powyżej dziesięciu? :o

Post Cz kwi 15, 2010 12:37
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Hikidashi napisał(a):

No i pytanie, skoro są te klasyfikatory, to czy nie prościej po prostu używać takiej wersji? A może nie można tak liczyć powyżej dziesięciu? :o

To pokojów masz klasyfikatory: 間、棟(むね)、棟(とう)、室. I właśnie po to są, by można było liczyć powyżej dziesięciu.

Post Pt kwi 16, 2010 00:50
Hikidashi Bywalec

s_k napisał(a):
Hikidashi napisał(a):

To pokojów masz klasyfikatory: 間、棟(むね)、棟(とう)、室. I właśnie po to są, by można było liczyć powyżej dziesięciu.

Ok, ale mam w książce tak: "to są liczebniki rdzennie japońskie do liczenia rzeczy, powyżej używa się liczebników sino-japońskich.

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie by wynikało, że powyżej można liczyć w ten sposób, albo jest to jakieś niedopowiedzenie, ja nie wiem. Bo ja wiem, że klasyfikatory są i się ich uczę po kolei, ale powiem, że ta kwesita z hitotsu&reszta&powyżej nie daje mi jakoś spokoju.

Post Pt kwi 16, 2010 07:08
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Hikidashi napisał(a):
Ok, ale mam w książce tak: "to są liczebniki rdzennie japońskie do liczenia rzeczy, powyżej używa się liczebników sino-japońskich.

Nie wiem, z której książki to jest, ale jest to co najmniej niedopowiedzenie.
Nie jest tak, że wszystko liczysz do 10 po rdzennie japońsku, a powyżej z klasyfikatorem.
Liczebników rdzennie japońskich używa się wtedy, gdy np. nie wiemy jaki klasyfikator powinien być użyty, lub gdy jest on rzadko używany. Jak np. w przypadku pokojów. Zwykle nie liczy się ich więcej niż 10, więc można spokojnie mówić, że np. 部屋が二つあります. Jeśli zajdzie potrzeba wyliczenia większej liczby pomieszczeń, wtedy z pomocą przychodzi nam klasyfikator.

Post Pn paź 24, 2016 08:31
Ubanik Początkujący

No własnie przydaje się to wiedzieć bo z tymi liczebnikami jest zawsze problem.

Powrót do Klasyfikatory