Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Jaki to czas?
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Jedziemy do Kyoto / Hobby / Podsumowanie Jaki to czas?

Jaki to czas?

Post Cz gru 06, 2012 16:28
Mausu Początkujący

Przerabiając lekcję "Jedziemy do Kyoto" natknąłem się na te zdania:

かれは きっさてん で こうちゃ を のむ。

わたしは うち で おもしろい ほん を よむ。

Moje pytanie dotyczy formy czasownika która tu występuje. Czy のむ i よむ to potoczna forma のみます i よみます, czy też pojawienie się jakiegoś nowego czasu?

Pytam, ponieważ z niecierpliwością czekam na pojawienie się w lekcjach japońskiego odpowiednika czasu present continuous, i powoli zaczynam się gubić w gramatyce :).

Jeśli ktoś zechciałby poświęcić chwilę na wyjaśnienie tego zagadnienia, byłbym wdzięczny.

Post Cz gru 06, 2012 20:55
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

To tylko formy słownikowe/proste, a nie inny czas.

Post Pt gru 07, 2012 14:40
Mausu Początkujący

Hmmm, to znaczy że można zastępować te grzecznościowe formy "-imasu" formą słownikową bez wpływu na sens zdania?

Tzn, te dwa powyższe dalej oznaczają że "On (zazwyczaj) piję kawę w kawiarni" albo będzie pił w przyszłości, a "Ja (ostatnio) czytam w domu ciekawą książkę", albo będę czytać w przyszłości... tak?

I jak powiedzieć że on TERAZ piję tą herbatę, w sensie "He's drinking a coffe in this restaurant." a nie "He drinks a coffe in this restaurant."?

Muszę się zaopatrzyć w jakąś dobrą książkę z gramatyką, żeby rozwiać swoje wątpliwości i nie zawracać Wam głowy. Po cichu liczę na tegorocznego mikołaja :).

Post Pt gru 07, 2012 22:57
chanborsuk Avatar użytkownika
Początkujący

To tak zwana forma -te czasownika.
Masz to wyjaśnione w lekcji Telefon do przyjaciela.

Post So gru 08, 2012 22:18
MaestroS Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Mausu napisał(a):
Hmmm, to znaczy że można zastępować te grzecznościowe formy "-imasu" formą słownikową bez wpływu na sens zdania?

Sens zdania będzie taki sam, zmieni się natomiast stosunek osoby mówiącej do odbiorcy.

Tzn, te dwa powyższe dalej oznaczają że "On (zazwyczaj) piję kawę w kawiarni" albo będzie pił w przyszłości, a "Ja (ostatnio) czytam w domu ciekawą książkę", albo będę czytać w przyszłości... tak?

Tak, na tym polega czas nieprzeszły.

I jak powiedzieć że on TERAZ piję tą herbatę, w sensie "He's drinking a coffe in this restaurant." a nie "He drinks a coffe in this restaurant."?

~te iru | ~te imasu
Moje orkiestrowe dziecko <3
http://www.youtube.com/watch?v=3UEJBrJLzU0

Powrót do Jedziemy do Kyoto / Hobby / Podsumowanie