Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Zaprzeczenia przymiotników w zdaniach złożonych
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Spotkanie po latach / Zakupy / E-mail / Telefon do przyjaciela Zaprzeczenia przymiotników w zdaniach złożonych

Zaprzeczenia przymiotników w zdaniach złożonych

ilian Początkujący

Witam wszystkich;]

Doszedłem do lekcji E-mail, wydaje się łatwa i przyjemna (zwł po spotkaniu po latach:P), ale w zagadnieniach gramatycznych znalazłem problem, który nie daje mi spokoju i nie pozwala ruszyć dalej. Chodzi o złożenia przymiotników.

Wszystko, co zostało napisane jest jasne, ale zastanawiam się jak wygladać będą zaprzeczenia przymiotników "na" a jak "i" w zdaniach złożonych?
Co do "i" przymiotnika to mam taki pomysł. Niedobra i hałaśliwa - yokunakute, nigiyaka desu. Czy tak jest dobrze?
Natomiast jak zrobić coś takiego ze zdaniem np. "nieładna (używając zaprzeczenia przymiotnika kirei) i nudna"?

Prosiłbym o pomoc:]

karjak Avatar użytkownika
Expert

ilian napisał(a):
Niedobra i hałaśliwa - yokunakute, nigiyaka desu. Czy tak jest dobrze?

Ujdzie, jeśli chodzi o zdanie. Jeśli o samo określenie to wyrzuć desu i wstaw na.

ilian napisał(a):
Natomiast jak zrobić coś takiego ze zdaniem np "nieładna (używając zaprzeczenia przymiotnika kirei) i nudna"?

kirei ja nakute (dewa nakute), tsumaranai

Post Cz lut 03, 2011 22:40
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Z tym, że wyraz にぎやか jest uznawany za pozytyw (bardziej "gwarny" niż "hałaśliwy"), a w 1 zdaniu pozytyw i negatyw nie połączymy przez formę "te".

Post Cz lut 03, 2011 23:05
karjak Avatar użytkownika
Expert

Niltinco napisał(a):
Z tym, że wyraz にぎやか jest uznawany za pozytyw (bardziej "gwarny" niż "hałaśliwy"), a w 1 zdaniu pozytyw i negatyw nie połączymy przez formę "te".

A sawagashii ujdzie?
W takim razie byłoby raczej "sawagashikute, yokunai", chyba że możnaby warui użyć?

Post Pt lut 04, 2011 07:42
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

W takim połączeniu sawagashii ujdzie, podobnie jak urusai.

michalek4335 Początkujący

Ale czy te zdania złożone są naprawdę złożone
http://www.dreampetite.co.uk

Powrót do Spotkanie po latach / Zakupy / E-mail / Telefon do przyjaciela