Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - "Nihongo wa kantan desu yo!" - dr Monika Szyszka
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Książki "Nihongo wa kantan desu yo!" - dr Monika Szyszka

"Nihongo wa kantan desu yo!" - dr Monika Szyszka

Nie tylko podręczniki (^0_0^)

ozi Początkujący

przebiłem większą część książki. jako, że znaczną część gramatyki n5 miałem już za sobą dzięki różnym stronkom internetowym, a kanji i tak uczę się na własną rękę poszło szybko.

Książka według mnie ma jedną wielką i wołającą o pomstę do nieba wadę. romaji, romaji everywhere!

Rozumiem na samym początku czasami rzucić romaji, jednak budzi się we mnie chęć mordu kiedy widzę gramatykę: czasownik + tsumori da, przykład: ashita, eigakan e iku tsumori desu.

Co to ma być? I tak cała gramatyka! Mało tego. Na końcu książki jest słowniczek. Nie powiem. Fajnie pogrupowane, dobre słówka. tylko, że.... romaji.
Jest zapis kanji ale brak hiragany. Mamy za to romaji. o_O

Na minus i to duży dałbym też czytanki między częściami gramatycznymi. Przykładowo pomiędzy pierwszymi lekcjami gdzie masz się uczyć struktury zdania japońskiego, zaimków wskazujących i liczebników w czytankach pojawiają się: partykuły (kogo to obchodzi, pojawią się potem wszystkie naraz), czasowniki, ich zaprzeczenia i forma przeszła, forma te itp.

Ciekawie to musi wyglądać w oczach osób, które zaczynają z tą książką :D

Używam tej książki tylko żeby poszerzyć słownictwo i poćwiczyć poznaną już gramatykę, bo przynajmniej można znaleźć sporo ćwiczeń.

Post Wt cze 11, 2013 22:44
Piotoro Stały bywalec

@ozi
Zwróć uwagę, że jest to podręcznik dedykowany do kursu stacjonarnego szkoły Matsumi we Wrocławiu i jest ułożony pod program zajęć. Taki był cel tego podręcznika i został osiągnięty. Niech więc nie dziwi, że gramatyka przedstawiona jest zdawkowo, gdyż inna jest nauka samemu, a inna z nauczycielem, gdy podręcznik jest tylko pomocą na zajęciach...
Never say Never

maaardzi Początkujący

Mam pytanie a propos książki dla poziomu N4 i N3

Czy tam nadal wszędzie jest romaji czy pani dr zdecydowała się JUŻ na kane?

Joni Początkujący

W N3 jest tylko furigana.

ventrue Avatar użytkownika
Początkujący

Witam, to mój pierwszy post na forum, tak więc witam wszystkich serdecznie 8)
Mam jednak pytanie, jak mogę zamówić ten podręcznik ? Sklepu w japonce już nie ma, na stronie głównej matsumi również czasowo niedostępny, na allegro nie ma. :( W empiku i matrasie też pewnie nie ma co szukać :(

Doradzi ktoś skąd wytrzasnąć tę książke? Z góry dziekuje

okejokej Avatar użytkownika
Bywalec

Witaj. Gdzie na stronie Matsumi znalazłeś informację o tym, że książki są niedostępne? Nie widzę niczego takiego, może się z nimi kontaktowałeś? ( pytam, bo również planowałem za jakiś czas zakup ).

http://matsumi.pl/index.php/pl/jak-zamowi.html

Toshiko Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Witam
Mam pierwsze wydanie książki, które nie zawierało klucza do ćwiczeń (był do pobrania na stronie).
Czy ktoś może ma go w formie pdf? Po dość długiej przerwie chciałabym się znowu zabrać do nauki, ale kompletnie nie mam pojęcia, gdzie mam ten plik.
Pozdrawiam

kate Avatar użytkownika
Moderator

Toshiko napisał(a):
Witam
Mam pierwsze wydanie książki, które nie zawierało klucza do ćwiczeń (był do pobrania na stronie).
Czy ktoś może ma go w formie pdf? Po dość długiej przerwie chciałabym się znowu zabrać do nauki, ale kompletnie nie mam pojęcia, gdzie mam ten plik.
Pozdrawiam

Toshiko w końcu jeden, który nie ma spamowego podpisu. Dziękuję :)

okejokej Avatar użytkownika
Bywalec

Toshiko napisał(a):
Witam
Pozdrawiam

Uuu trochę mnie nie było I przegapiłem ten normalny post :lol:
O jakim podręczniku mowa? N5 czy N4? Mam ten drugi, więc jeśli o niego chodzi, może dałoby radę coś zorganizować :wink:

Próbowałeś się kontaktować z Matsumi? Może wystarczy napisać maila, pewnie gdzieś te pliki mają. Swoją drogą dawno na ich stronę nie zaglądałem i teraz widzę, że dosyć mocno się zmieniła :shock:

Chociaż po takim czasie pewnie swój problem dawno rozwiązałeś :lol:

Edit: Niespodzianka, w sieci nic nie(no, niewiele) ginie :lol:
https://web.archive.org/web/20090220004 ... /klucz.pdf

Toshiko Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Dziekuje bardzo, wlasnie tego szukalam :)

BlackCherry Avatar użytkownika
Początkujący

Witam, czy ktoś posiada pdfa podręcznika na poziomie N5 lub mógłby wrzucić skany ze spisem treści podręcznika na N5?

Po latach przerwy postanowiłam powtórzyć materiał na N5 i wziąć się za naukę na N4. Niestety wcześniej uczyłam się z nauczycielem z Minny, a teraz zamówiłam sobie książę Moniki Szyszki na N4 i chciałabym porównać zawartość obu ksiażek pod kątem omawianych zagadnień gramatycznych i ewentualnie uzupełnić jeszcze wiedzę z N5.

czkafa Przyjaciel japonki

Pod tym linkiem masz fotki ze spisem tresci.
https://marekku.wordpress.com/2017/06/1 ... n-desu-yo/

Poprzednia strona

Powrót do Książki