Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Kiedy można używać "da"?
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przedstawiamy się Kiedy można używać "da"?

Kiedy można używać "da"?

Post N gru 17, 2006 14:33
Bieniu Uzależniony ^_^

Nie chce zakładać nowego tematu, więc się pytam tutaj. Kiedy się używa Da? chodzi np. jak się przedstawiamy to możemy to zrobić przez watashi wa Bieniu desu lub watashi wa Bieniu da.

[Batō] A ja jednak proponuję założyć nowy wątek.
Post przeniesiony z wątku: "Watashi wa Porandojin desu...?"
Pozdrawiam serdecznie

Post N gru 17, 2006 16:32
Yagami Prawa ręka japonki

だ to forma prosta です. Gdy sie przedstawiamy, to raczej nie znamy osoby do której mówimy, a wiec trochę to nie pasuje ;)

Z punktu widzenia gramatycznego, obydwie wersje są dobre.

To tak jak z forma przeczącą:

学生です - 学生ではありません
学生だ - 学生じゃない

Ponieważ だ to po prostu forma prosta, wiec występuje również w strukturach gramatycznych, chociażby:
きれいと思う。 - myślę, że jest to piękne. [forma prosta przymiotników zakończonych na な]
帰ってきたぜ

Post Wt wrz 18, 2007 17:53
isabell13c Bywalec

@Yagami: Przepraszam, ale czy można zapisać to wyjaśnienie bez znaków kanji... Jednak większość początkujących (w tym ja) nie uczy się jeszcze kanji, a chciałabym wiedzieć na czym polega ta różnica i jakie przykłady są przytaczane... I czy forma prosta znaczy tyle co mniej formalna, czy może jest to forma potoczna? Dzięki z góry za wyjaśnienie i sorry, jeśli się czepiam... ale ja naprawdę nie mam siły jeszcze brać sie za kanji... :(

Post Pn paź 15, 2007 19:30
Sayuri Avatar użytkownika
Początkujący

Zgadzam się z Isabell. Napisz to bez znaków. Ja także jestem początkująca i jeszcze zbytnio nic z tego nie rozumiem. Taka informacja napewno by mi się przydała ^ ^

Post Pn paź 15, 2007 20:39
Aki Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

学生です - 学生ではありません = gakusei desu - gakusei dewa arimasen
学生だ - 学生じゃない = gakusei da - gakusei ja nai

きれいだと思う。 - kirei dato omou

Post Pn paź 15, 2007 21:19
Fifi Avatar użytkownika
Stały bywalec

Wydaje mi się, że ではありません używa się tylko w piśmie (np. pisząc list itd.), gdy chce się zrobić zaprzeczenie w normalnej mowie to raczej じゃありません.

Post Pn paź 15, 2007 21:53
Aki Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

じゃありません jest używane w potocznej japońszczyźnie natomiast ではありません jest to bardzo oficjalna forma negacji, ale w mowie częściej słychać tą pierwszą.

Powrót do Przedstawiamy się