Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Pytanie o watashi wa i o osoby
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przedstawiamy się Pytanie o watashi wa i o osoby

Pytanie o watashi wa i o osoby

Post Śr gru 05, 2007 18:05
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Co do boku to Ayumi Hamasaki często używa tego w swoich piosenkach... 0.o Ale to mnie zdziwiło...Nie pasuje mi jakoś boku do kobiety xD

Post Cz sty 10, 2008 05:29
kropla Bywalec

Tak ogólnie to wybaczcie, ale zauważyłem, że na każdym forum o języku japońskim zawsze jest tak, że wśród osób początkujących rozwija się dyskusja na temat tych nieszczęsnych zaimków osobowych. Czy naprawdę nie ma ważniejszych kwestii? :)
Przecież nikt nie mówi "私は" na początku każdego zdania, bo to brzmi jak z podręcznika. Tak samo jak w sytuacjach, z którymi spotka się dorosły uczący się języka w większości sytuacji i tak nie będzie miał do kogo odezwać się tym nieszczęsnym kimi czy też boku.
Może się czepiam, ale wciąż widzę, że zamiast w jakieś konkretne umiejętności językowe to ten zapał idzie w to, że 'a bo w jakimś tam anime to któryś tam bohater ciachając mieczem wołał "kisamaaaaa", a w piosence ukochana idolka j-popu mówi o sobie per "boku":)

Ponadto błąd, który widzę już po raz któryś z rzędu.
'Tanaka-san' to często wcale nie jest zaimek trzeciej osoby, tylko drugiej. Mówiąc przy panu Tanaka 'Tanaka-san-ha bla bla bla" mówimy "Pan to bla bla bla", zwracamy się do rozmówcy, a niekoniecznie coś o nim stwierdzamy. Inaczej wyszło by na to, że Japończycy to nie umieją mówić w drugiej osobie;)

Post N sty 08, 2012 22:24
beniek88 Avatar użytkownika
Stały bywalec

Co myślicie o tej tabeli na Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Japońskie_zaimki_osobowe

Czy wszystko z nią jest w porządku? Zawiera jakieś błędy? Można się nią posługiwać jako materiał do nauki czy uciekać od niej?

poprawiony link

Poprzednia strona

Powrót do Przedstawiamy się