Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - dewa arimasen/jaa armiasen/ja nai
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przedstawiamy się dewa arimasen/jaa armiasen/ja nai

dewa arimasen/jaa armiasen/ja nai

Post N lut 17, 2008 17:11
fifipolish Bywalec

Witam! Mam pytanie dotyczące trzech wymienionych w tytule postu form. Skoro dewa arimasen to forma uprzejma, a jaa arimasen to forma neutralna, to czym jest w takim razie forma "ja nai". Czy jest to jakaś forma wyjątkowo niegrzeczna? I dewa arimasen zapisujemy przez "ha", prawda? Która z tych trzech form jest pod względem grzeczności, stosowności "równoległa" do desu, a która do "da". Co z trzecią formą? Z góry dzięki za odpowiedzi!

Post N lut 17, 2008 17:29
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Przede wszystkim żadna z tych form nie jest, bo nie może być, niegrzeczna.
Najbardziej formalna ("grzeczna") jest forma dewa arimasen, od której pochodzi ja arimasen, które raczej używane jest w mowie, niż w piśmie. Trudno powiedzieć na ile jest ona "mniej formalna" niż dewa arimasen.
Ja nai jest negacyjnym odpowiednikiem da.
Tak, w dewa arimasen, wa zapisujemy jako ha.

Post N lut 17, 2008 17:31
Dataz Uzależniony ^_^

I dewa arimasen zapisujemy prez "ha"

no tak..では oczywiście.

ja nai to przecież forma prosta, nai wymienia się na arimasen, a zastosowanie formy masu już chyba nie trzeba przedstawiać ;)

Dewa arimasen i ja arimasen są raczej zblizone do siebie o ile nie wymienne także różnicą bym się nie przejmował ;)

Do 'da' może być ja nai, a te resztę do desu, tylko że na 'da' i 'desu' świat się nie kończy, jest przecież kilka innych sposobów. Poza tym 'da' i 'desu' nie wolno stosować zamiennie w zdaniu bo nasypiesz błędami.

EDIT: s_K mnie wyprzedził ;) Ale post zostawię.

Powrót do Przedstawiamy się