Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Od czego zacząć naukę japońskiego?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Od czego zacząć naukę japońskiego?

Od czego zacząć naukę japońskiego?

Post Śr kwi 14, 2010 16:08
Hikidashi Bywalec

Wiesz, ja np. jak widzę pojedyncze słowo z angielskiego, to mogę się doszukać angielskiego odpowiednika bez większych problemów.

Ale jak jest kilka takich koło siebie ドアーワイアーレッススイッチ, to nie widzę jeszcze gdzie się które kończy :D

Zresztą mam też wrażenie, że coś "zjadłeś"

bo np. レッスン te by było lesson, ワイアーム to by było wyrm ドア a doa pisze się bez -, ale to może być złudne (switch (suitchi) pasuje. Ale też nie wiem co by to miało oznaczać :D

Post Śr kwi 14, 2010 16:16
AbA Początkujący

OK, rozszyfruję: "door wireless switch" - z ostatnim wyrazem trafiłeś ;)
Internetowy kurs japońskiego -->>Obrazek .

Post Śr kwi 14, 2010 21:48
Hikidashi Bywalec

Wciąż nie pasuje mi doa z przedłużeniem, ale pewnie są dwie wersje. Tak czy siak, czasem się ciężko domyśleć ;). Ale i tak się cieszę, że w ogóle są jakieś europejskie słowa.

Post Śr kwi 14, 2010 22:22
inn. Avatar użytkownika
Stały bywalec

A ja nie. Nie dość, że zazwyczaj masz do wyboru wersję japońską i złożenie sinojapońskie, to dochodzi jeszcze kolejna. Tak czy inaczej, słów, których znaczenia możesz domyślić się w ten sposób jest strasznie mało w stosunku do pozostałych, więc osobiście nie uważam tego za jakieś specjalne ułatwienie. No i katakana. Oczywiście dawno już nie sprawia problemu, ale i tak nigdy za nią nie przepadałam ;)

Co nie zmienia faktu, że znajomość angielskiego bardzo przydaje się przy nauce japońskiego (i nie tylko :)).

Post Śr kwi 14, 2010 22:42
Hikidashi Bywalec

inn. napisał(a):
A ja nie. Nie dość, że zazwyczaj masz do wyboru wersję japońską i złożenie sinojapońskie, to dochodzi jeszcze kolejna. Tak czy inaczej, słów, których znaczenia możesz domyślić się w ten sposób jest strasznie mało w stosunku do pozostałych, więc osobiście nie uważam tego za jakieś specjalne ułatwienie. No i katakana. Oczywiście dawno już nie sprawia problemu, ale i tak nigdy za nią nie przepadałam ;)

Co nie zmienia faktu, że znajomość angielskiego bardzo przydaje się przy nauce japońskiego (i nie tylko :)).

A ja akurat bardziej lubiłem katakanę niż hiraganę, a obecnie bez różnicy. A słów skopiowanych i zniekształconych z angielskiego jest ok. 800, moim zdaniem to niemało ;). Zresztą nie mówię, że usłyszysz po raz pierwszy i będziesz wiedział, ale to będzie działało na zasadzie jakiegoś podobieństwa. np. widzisz słowo "taitoru" pisane katakaną. wiesz, że japończycy nie mają l, patrzysz czy taitol (u bezdźwięczne) do czegoś pasuje. "tait(y)l" - title, tytuł. I już pamiętasz słowo. A weź tu zapamiętaj, że "okręg wiejski" to gunbu. bez kanji jest trudniej zapamiętać. ale musisz się wtedy kanji nauczyć, a przy słowach angielskiego pochodzenia - znasz katakanę, ang. słowo - zapamiętasz wersję japońską.

Tak samo jak przy nauce angielskiego. "relevant" - relewantny, "instruction" instrukcja "antique" antyk. I nie mów mi że nie zniekształcamy słów :D. Ale nauczyć się tych słów łatwiej niż... np. vexing, submissive, utter, urgency, thwarted. Ja je znam, ale nie domyślisz się bez słownika ;). A wiadomo co znaczy "telephone" ;)

Post Cz kwi 15, 2010 06:32
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Słówek katakańskich jest o wiele więcej niż 800 bo w pierwszym lepszym słowniku jest podana liczba 5000, a to z pewnością i tak nie wszystko (i co jakiś czas dochodzą nowe).
O ile katakański stał się już stałą częścią japońskiego i często nie da się uniknąć użycia takich słówek by nie brzmieć sztucznie (i starać się być bardziej japońskim od samych Japończyków), o tyle wielu mieszkańców KKW uważa osoby nadużywające katakańskiego za zwykłych idiotów (opinia potwierdzona przez kilku Japończyków w różnym wieku, ale niestety im człowiek młodszy i ma więcej siana zamiast mózgu - młodzi nihonjini nie są wyjątkiem - tym częściej dla szpanu używa słówek pisanych katakaną).

Post Cz kwi 15, 2010 12:31
Hikidashi Bywalec

800 mi się wzięło chyba z wasai-eigo czy jak to się nazywa, czyli "angielski zrobiony w Japonii", np. ウォークマン (walkman)

Post Cz kwi 15, 2010 16:10
inn. Avatar użytkownika
Stały bywalec

Hikidashi, ja nie mówię, że ty nie masz racji. Wszystko co mówisz jest prawdą :).
Po prostu, jak dla mnie, nie jest to ułatwienie w nauce języka. Ty możesz mieć zupełnie inne odczucia.
Btw., kanji też wolę od katakany ;)

Post Pt kwi 16, 2010 00:57
Hikidashi Bywalec

A no jak widać każdy lubi co innego. Dla mnie katakana jest lepsza do wszystkiego ;). A kanji... coż... No bądźmy szczerzy, że to straszliwe utrudnienie nauki języka, ale... jakoś idzie.

Post N kwi 18, 2010 19:16
inn. Avatar użytkownika
Stały bywalec

Zgadza się, i często to właśnie z powodu kanji niektórzy się poddają, albo od początku uważają, że japoński jest nie do nauczenia. Moim zdaniem, paradoksalnie, im dalej idziesz w nauce kanji tym łatwiejsza (i przyjemniejsza) się robi, potem nie wydają się już takie straszne. Ogółem dla mnie kanji to super sprawa i są jednym z powodów dla których aż tak lubię japoński :D Ale to już moja opnia. W każdym razie zachęcam wszystkich, żeby się nie poddawać, bo to na prawdę nie takie straszne ;)

Korana Początkujący

Trzeba zacząć od podstaw nie ma wyjścia

Ubanik Początkujący

No właśnie sobie muszę też ogarnąć jakąś dobrą książkę która mnie wprowadzi w japonski.

andre Początkujący

Miło słyszeć, że aż tyle słów pochodzi z ang., zaważyłem to, ale nie wiedziałem, że aż tyle. To daje mi więcej nadziei, że w końcu dojdę do poziomu przy którym będę mógł się biegle porozumiewać bynajmniej w mowie.

Bexio Początkujący

A czy ktoś z tu obecnych korzystał z kursu japońskiego dostępnego w serwisie Memrise? Słyszałem o tej platformie i zastanawiam się, czy warto z niej korzystać jako totalny początkujący

Poprzednia strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady