Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Sposób na naukę. Jak uczyć się słówek?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Sposób na naukę. Jak uczyć się słówek?

Sposób na naukę. Jak uczyć się słówek?

nowy911 Bywalec

Takie jedno pytanie: zna ktoś dobry sposób na naukę japońskich słówek, poza przyklejaniem karteczek z tłumaczeniami gdzie tylko się da? Proszę o odpowiedź

Post Pt kwi 18, 2008 16:29
Maxime Bywalec

Takich tematów jak ten było już mnóstwo, porozglądaj się nieco po forum.

Takiego uniwersalnego sposobu na zapamiętywanie słówek to chyba nie ma, każdy ma jakiś swój sposób i każdy indywidualnie uczy się, jak potrafi.

Cóż, nauka słówek do łatwych chyba nie należy... sama wiem jak to jest :roll: , ale warto posłużyć się jakimiś pomocami.
Dla mnie na przykład uczenie się na skojarzenia jest bardzo owocne :wink: Szukać jakieś skojarzenie w języku polskim dla danego słowa japońskiego, znaleźć jakieś powiązanie z tłumaczeniem tego słówka i voilla, już jest troszkę łatwiej :P
[np. isu - krzesło
skojarzenie: TiramISU leży na krześle.
Im głupsze skojarzenie, tym lepiej zapada w pamięć :lol: ]

No i systematyczne powtarzanie słówek. Codziennie powtarzam sobie najświeżej nauczone słówka, aż w końcu zostaną w moim łebku. Systematyczność najważniejsza 8)

Post Pt kwi 18, 2008 19:06
usagi Avatar użytkownika
Expert

Najpierw zapamięta ręka, potem - o wiele później głowa. Pisać pisać i jeszcze raz pisać.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post N maja 18, 2008 09:55
Marionetka Początkujący

Czasem pomaga skoncentrowanie się na czymś innym, nie tylko zapamiętaniu wymowy.
Postawmy sobie np. cel: nauczyć się zapisywać nowe słówka w kanji. robimy sobie tabelkę, po jednej stronie słówka w hiraganie, po drugiej w kanji, żadnych tłumaczeń. W ten sposób znajomość znaczenia danego słówka będzie podstawą, środkiem do celu - i może to dziwne, ale okaże się, że opanowaliśmy je wiadomo kiedy, gdyż była to ta łatwiejsza część pracy :)

Czyli jak powiedział Usagi - pisać, pisać, pisać!
Yuutsubame
ware-ni-wa asu-no
ate-mo naki

Post Pn maja 19, 2008 21:13
usagi Avatar użytkownika
Expert

Minnę przepisuję z sieci bez opisów po polsku, czasem - rzadko jakiś wyraz po polsku na marginesie, ponadto chińczycy powiadają, że trzeba podejść dziennie 6 razy do ideogramu aby go zapamiętać. Doszła mi nowa sprawa znaleziona w sieci- 10 karteczek z nazwami kanji i 10 z symbolami, mieszamy i dopasowujemy, nie radzę więcej niż kilka. Oczywiście Heising też jest dobry, tylko mam też pytanie do znawców tematu....czy on aby trochę nie pokićkał znaczeń ideogramów???
兵法
戦争のタオ
戦略

Post N maja 25, 2008 15:02
Jovela Avatar użytkownika
Bywalec

Ja zawsze, czy to w angielskim czy w japońskim, zapamiętuję na skojarzeniach.

Post Śr sie 20, 2008 19:33
Ch1mp90 Avatar użytkownika
Początkujący

A ja wyczaiłem ostatnio świetny sposób na dosyć szybkie przyswajanie sobie nowych zestawów słownictwa (ot, choćby z kolejnych lekcji :]). Może to różnie działać na różnych osobach, jednak myślę, że warto spróbować :) mianowicie:

Trzeba być zaopatrzonym w MS Excel. I teraz:

1. Przede wszystkim wypisujemy wszystkie słówka które mamy do nauczenia się. Najlepiej w trzech kolumnach, mianowicie:
[romaji] [tlumaczenie PL] [kana]
[słówko 1] [tłumaczenie 1] [kana 1]
[słówko 2] [tłumaczenie 2] [kana 2]
. . .
. . .
itd..

2. do dwóch osobnych komórek wpisujemy taką oto formułę:

=ZAOKR.GÓRA(LOS()*[x];) (pamiętać o średniku)

z tym, że do jednej komórki w miejsce [x] wstawiamy ilość słówek a do drugiej liczbe kolumn (w tym przykładzie 3).

3. Do jeszcze innej komórki wstawiamy:

=INDEKS([zakres "tablicy" słówek] ; [liczba wierszy] ; [liczba kolumn])

gdzie:
[zakres "tablicy" słówek] -> chyba wiadome.. np $A$1:$C$10 (jeśli uczymy się 10 słówek w trzech kolumnach) PAMIĘTAĆ O DOLARKACH !!

[liczba wierszy] -> wstawiamy tu adres pierwszej komórki z "=LOS[...]" chyba też wiadomo o co chodzi.. :)

[liczba kolumn] -> to samo, tylko z drugą komórką...

I tym sposobem z dowolnej wpisanej przez was listy wyrazów w Excel, możecie sobie zrobić "sprawdzacz", który za kazdym razem wyświetli wam losowe słówko z tej listy w kanie, romaji lub po polsku :D potem tylko sobie odświeżyć (wystarczy F2 w pustej komórce, po czym Enter) i pojawia się nowe słówko. Listę macie pod ręką, więc w każdej chwili możecie ściągnąć.. za jakiś czas nie będziecie musieli już tego robić, lecz z marszu będziecie tłumaczyć :)

PS_1 -> najlepiej połączyć to z pisaniem na kartce jeśli chodzi o hiragane/katakane. Można też dodać sobie czwartą kolumnę, mianowicie zapis w kanji :)

PS_2 -> Na osobnym arkuszu możecie sobie zrobić ogólną listę wszystkich dotychczas poznanych słówek, i sprawdzać się, by nie zapomnieć starych podczas nauki nowych :):) ja dzięki temu ucze się średnio 10-15 słówek dziennie, i zostaje mi w głowie.. ;) kilka minut robienia arkusza, troszkę więcej wpisywania słówek, potem codziennie liczmy pół godzinki zabawy w "sprawdzian" i wyniki powinny być zadowalające :)

Wybaczcie ten ogromny post, no ale mam nadzieję, że komukolwiek pomogłem przynajmniej.. :)
Polski -> Język ojczysty
English -> Fluent, second native language (although I'm forgetting more and more.. :/ )
Deutsch -> Anfanger...
日本語 -> total n00000b.. xD

Post Pt cze 04, 2010 12:27
Onore Avatar użytkownika
Bywalec

Jovela ma najlepszy sposób... Kiedy uczysz się jakiegoś słówka np. drzewo, to wyobraź sobie, że ktoś robi coś z tym drzewem a to drzewo krzyczy "KI" xDD.. Możesz mieć różne skojarzenia.

Albo, jeśli jesteś wzrokowcem to dużo patrz na słowa a jeśli jesteś słuchowcem.. dużo słuchaj xD

Post Pn cze 07, 2010 19:53
yuriko93 Początkujący

Na każdej przerwie wyciągasz "magiczny zeszyt" i piszesz, piszesz, piszesz, aż w końcu zrobi się to automatycznie... potem do słówek robisz coś takiego:

Zapis w hiraganie/ katakanie to co już umiesz), a potem robisz z tego rysunek XD Ja tak robię, mam zeszyt pełen rysunków XD łatwo wchodzi... Jak myslisz o (niech będzie) tym nieszczęsnym drzewie to rysujesz drzewko i w środku gdzieś jakimś cudem wstawiasz KI XD
To chyba metoda dla rysowników... jak uczyłam się kanji w podstawówce to wymiękłam z tym sposobem, bo "biały" wziął się od czaszki, ale za cholerę mi to nie pasowało. Hiraganę i słownictwo można tak ćwiczyć, kanji czasem rozwala O.o

Unnoticed Początkujący

Robię sobie sama fiszki ;3, z małych kartek (np. bloczek, kostka taka biurowa). Na jednej stronie zapisuję słówko w hiraganie/katakanie, a na drugiej sposób czytania i znaczenie danego słowa.
Jestem wzrokowcem, więc bardzo mi to ułatwia sprawę :).

usagi Avatar użytkownika
Expert

Tylko najlepiej wieczorem powtórzyć co się rano zrobiło, często wycieka z pamięci.
兵法
戦争のタオ
戦略

moniczka Początkujący

Do nauki języka japońskiego pomocna jest technika nauki zwana metodą 5S. Metoda ta wykorzystuje przede wszystkim pamięć długotrwałą (jest ona wykorzystywana przez nas do nauki języka ojczystego). Pamięć długotrwała zależna jest od uczuć które kojarzą się z daną rzeczą. Wykorzystywane jest powiązanie rzeczy którą chcemy zapamiętać z konkretnym uczuciem. Np gdybyś zobaczył na ulicy słonia - z pewnością zapamiętałbyś to wydarzenie do końca życia, nie byłoby potrzeby powtarzania tego wydarzenia aż zostanie zapamiętane.

kate Avatar użytkownika
Moderator

Akurat to że zapamiętujemy to co jest niespotykane to wiem, ale jak to wykorzystać? Może coś podpowiesz.

Albertsi Początkujący

Ja polecam uczyć się znaczenia słówek w kolokacjach, bo często bywa tak, że w różnych zdaniach mają one różne znaczenia. Kolokacje są o tyle fajne, że później zdecydowanie prościej nam zbudować zdanie z tego co się uczyliśmy.

Anatolja Początkujący

Ja również uczę się z fiszek ale dla mnie ważne jest tez powtarzanie wszystkiego na głos

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady