Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Jak długo? Jak często?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Jak długo? Jak często?

Jak długo? Jak często?

Post Pn cze 23, 2008 22:36
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Wszystkie słowa zamiast w kanji można zapisać w hiraganie.
Jednak jest kilka "ale".
Im bardziej wykształcona osoba, tym więcej kanji zna i tym więcej ich używa. Robotnik na budowie więcej pisze w hiraganie, niż np. wykładowca uniwersytecki.
Czasami wyraz zapisany hiraganą zamiast kanji wywiera na czytającym inne wrażenie, takiej "bardziej miękkie, nie takie sztywne".
Jest tendencja do eliminacji wyrazów, które co prawda mają zapis w kanji, ale nie wynika on ze znaczenia znaków, ale raczej z ich fonetyki, np. omoshiroi 面白い
Zwykle nie pisze się kanjami tzw. ateji, czyli złożeń z niestandardowymi odczytaniami, np. shirouto 素人, za wyjątkiem tych najczęściej stosowanych, np. otona 大人. Oczywiście nadal można je zobaczyć, ale powoli zapis w kanjach odchodzi w takich przypadkach do lamusa, chyba, że akurat jest konieczny ze względu na kontekst.
Czasami wiele zależy od tego, jak kto lubi pisać. Ja na przykład lubię kanji i piszę w nich co tylko potrafię, nawet takie czas. jak 致します, 頂きます i inne, choć mało kto tak robi. Ja tak piszę, bo lubię :)

Post Wt lip 01, 2008 07:00
tomdom21 Uzależniony ^_^

Kolejne pytanie o kanji Ile średnio maja one złożeń ??
--//"To jest moja droga ninja"\\-- :P

Post Wt lip 01, 2008 08:22
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

tomdom21 napisał(a):
Kolejne pytanie o kanji Ile średnio maja one złożeń ??

Nie ma statystyk

Post Wt lip 01, 2008 12:55
tomdom21 Uzależniony ^_^

mniej więcej od ile do ile

Post Wt lip 01, 2008 13:35
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Nie ma mniej więcej.
Wiadomo, że od jednego, ale nikt ci nie powie, do ilu. To tak, jakbyś miał powiedzieć, ile jest w j. polskim wyrazów zawierających prefiks przy- , np. przyjechać, przyczaić się, itp.
Co to w ogóle za pytanie?

Post So lip 05, 2008 14:46
tomdom21 Uzależniony ^_^

Piotoro napisał(a):
Najśmieszniejsze jest to, że niektóre słowa, które można zapisać w kandziach, piszą w hirce. A skąd to wiedzieć? Nie wiadomo... Doświadczenie i nic więcy :-(

Wydaje mi się może nie mam racji że oni piszą w hiraganie wyrazy które są często używane a kanji ma DUŻO kresek , jest trudne, dziwne . Przynajmniej ja to tak widzę.

Post So lip 05, 2008 17:56
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

tomdom21 napisał(a):
Wydaje mi się może nie mam racji że oni piszą w hiraganie wyrazy które są często używane a kanji ma DUŻO kresek , jest trudne, dziwne . Przynajmniej ja to tak widzę.

Czasami tak właśnie jest, chociaż nierzadko jest tak, że wyraz pisze się hiraganą, bo tak się przyjęło, mimo iż znaki nie są trudne. Nie znaczy to wcale, że tych wyrazów w kanji zapisać nie można. Owszem można i czasami się to robi.
To jest właśnie przekleństwo japońskiego pisma, że nie dość, że znaki mają po kilka odczytań, to jeszcze trzeba wiedzieć, jak się pisze wyrazy, które teraz mało kto zapisuje znakami, bo a nuż widelec się na taki wyraz trafi.

Post Wt lut 03, 2009 11:32
tomdom21 Uzależniony ^_^

usagi napisał(a):
tomdom21 napisał(a):
Czy uważacie że zrobienie "zeszytu Kanji" jest dobrym pomysłem?. Wiecie nie każdy ma 100 zł pod ręką żeby kupić basic kanji book. A myślę że zamiast patrzeć tylko na książkę samemu "opracowując" kanji tzw Pisząc jego czytania, kolejność kresek zaznaczając i złożenia prędzej się nauczymy ja tak robie fakt ciężko będzie przerobić 1945 kanji ale na razie dobrze mi idzie . Co sądzicie

Żeby tylko jeden....Zeszyty idą jak oda.

Ale co konkretnie trzeba w takim czymś umieścić.
Jak kanji wygląda, odczyty, złożenia i co jeszcze ? Bo jak znam życie to będzie jeszcze coś co warto było by wiedzieć o kanji.

Post Wt lut 03, 2009 18:19
usagi Avatar użytkownika
Expert

Pisać,pisać i jeszcze raz pisać, nie ważne co i kiedy, ważne, że np piszesz odczyt kanji na marginesie, gdzie łatwo można łapką sobie zasłonić, mało znam ludzi co się uczy języka jadąc tylko ze słownikiem, znajdź sobie cokolwiek, jakiś dobry temat np. forum o swojej animce itp, a potem tłumacz, nigdy się nie nauczysz jak nie przewertujesz tysiące razy słownika, jak masz dość to się bierz za bajki, komiksy itp, tyle zeszytów co pomysłów i co np 10 lekcji przypomnienie co wiem. Są teżtesty na 4 i 3 kyuu , tam jest sporo wyrazów, poza tym jest od groma możliwości poznania kanji book ot np. taka::::
http://webjapanese.com/kanji/index.html
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Wt lut 03, 2009 23:27
tomdom21 Uzależniony ^_^

Dzięki ;) . no ok ale co można było by jeszcze zapisać ?
Ilość kresek?
Kolejność kresek?
Coś innego ?

Post Śr lut 04, 2009 10:26
person Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

No przydałoby się podać kolejność stawiania kresek xD (albo zrobić jak na japonce... każda kreska=nowy obrazek :P ) W każdym bądź razie przyda się to na pewno xD

Post N mar 22, 2009 23:29
gizmo666 Avatar użytkownika
Początkujący

Nie wiem w jakim temacie zadać to pytanie to zadam tu:

Ja do Kanji chciałem spytać, czy należy sie ich uczyć tak jak są ponumerowane lekcje, czy można sie ich uczyć po swojemu? Czyli np. ja chciałbym sie uczyć wszystkich znaków do każdego elementu podstawowego, i robić je po kolei, czy to jest dobry sposób na nauke czy nie?

Post Pn mar 23, 2009 00:51
Andriej Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Nauka kanji to generalnie duży wysiłek. Żeby przynosiła efekty, należy zorganizować sobie czas specjalnie na naukę znaków. Zebrać sobie materiały do nauki - i co najważniejsze - dużo przepisywać znaki, żeby je zapamiętać.

Jest wiele opinii, w jakiej kolejności należy uczyć się kanji. Dwie najbardziej popularne to:

1. Uczyć się tak jak do egzaminu JLPT. Do najniższego poziomu tego egzaminu wymagane są 103 znaki, które opracowane są na stronie głównej Japonki w dziale 'Kanji'. Zaletą jest, że do egzaminu JLPT w przemyślany sposób wybrano te znaki, które rzeczywiście są najbardziej potrzebne.

2. Uczyć się wg japońskiego programu nauczania. Główną zaletą jest łatwa organizacja nauki, bo owy program nauczania jest podstawą uporządkowania znaków w niemal wszystkich słownikach. Pierwsza klasa zawiera 80 znaków.

Pamiętaj, że kanji bardzo szybko ulatują z głowy, więc należy skupiać się na dobrym utrwaleniu przyswajanego materiału. Jeśli naprawdę chcesz poznać wiele znaków, to musisz przewidzieć na to kilka lat. Dla zapamiętania znaków ważne jest również, żeby doświadczać tego, że rzeczywiście są używane, dlatego bardzo odradzam naukę według elementów podstawowych, a zachęcam według takiego kryterium, które zaczyna od znaków najbardziej popularnych.

Post Wt mar 24, 2009 09:31
gizmo666 Avatar użytkownika
Początkujący

no bo mi sie kurde wydawało że jakby sie uczyć wg elementów podstawowych to by mi sie nie mieszały... no, przynajmniej mi, bo znaki kanji wchodzą mi z naprawde dużą łatwością...

Post Wt mar 24, 2009 09:59
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Bzdury z tym przepisywaniem i zeszytami. Zainstalujcie sobie SRS typu Anki lub Mnemosyne i tam wprowadzajcie znaki, to program będzie wam automatycznie robił powtórki. Najlepiej używać też do tego książki "Remembering The Kanji" Heisig'a. No chyba, że chcecie się uczyć kanji latami...trzeba duużo czytać i zapamiętywać jak się czyta poszczególne wyrazy (wprowadzać wszystko do SRS), a nie kuć czytania na pamięć, to jest bez sensu. Wtedy ma się kontekst i łatwiej jest zapamiętać różne rzeczy. Najlepiej uczyć się przez zabawę. Mnie np. też dużo pomaga oglądanie filmów japońskich z japońskimi napisami. Whatever floats your boat.
""Natives" are absolutely the best users of their respective languages. They must have some of the best methods. We should be copying them."

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady