Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Płynne czytanie
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Płynne czytanie

Płynne czytanie

Post N lis 16, 2008 17:31
Suruyume Bywalec

Otóż, robiąc test na japonce dla nauczenia mojej kany wyszło mi 100/0. Znam kanę wiem jak napisać i jak wygląda dany znak, tyle że nie o to chodzi. Problem polega na tym że nie umiem płynnie przeczytać zdań, chociażby takich krótkich (bez przesady no.. :/ te krótkie umiem, ale te pozostałe) czasami próbuję tak przeczytać ale albo się przejęzyczam, albo nie wymawiam jakieś litery, albo ri miesza się z i, bądź u z ra. Mam do was pytanie: Czy nie wiecie co mogę zrobić bym nauczył się płynniej czytać w J. Japońskim? Każdy mówi żeby dużo czytać, ale to u mnie żadnych efektów nie daję, dlatego nie chcę widzieć postów typu'' Człowieku, do polepszania czytania trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać '' ''Musisz sporo czytac by umieć płynnie czytać'' ''google nie gryzie'' itp. Bo uprzedzam z góry że już duużo czytałem ( aż mnie głowa boli od czytania ) ale nie daje to żadnego skutku. Proszę o pomoc.

Dziękuję.

Post N lis 16, 2008 17:41
tomdom21 Uzależniony ^_^

A od jakiego czas czytasz bo nie liczy się ilość godzin ale raczej czas w dniach czy tygodniach.
--//"To jest moja droga ninja"\\-- :P

Post N lis 16, 2008 17:43
karjak Avatar użytkownika
Expert

odpocznij z tydzień od japońskiego -> czytaj -> odpocznij -> czytaj, powtarzaj znaki

O to chodzi że w parę dni po nauczeniu kany nie zaczniesz płynnie czytać. Musisz ćwiczyć, ale z przerwami, bez zmuszania się do tego. Koniec.

Post N lis 16, 2008 17:57
Suruyume Bywalec

karjak napisał(a):
odpocznij z tydzień od japońskiego -> czytaj -> odpocznij -> czytaj, powtarzaj znaki

O to chodzi że w parę dni po nauczeniu kany nie zaczniesz płynnie czytać. Musisz ćwiczyć, ale z przerwami, bez zmuszania się do tego. Koniec.

Czemu akurat z przerwami? :roll: To już będzie jakieś 5 miesięcy w czytaniu ale nie skutkowaniu :x . Jak można odpocząć od tak przepięknego języka, powiem ci że to moja pasja :twisted: więc mnie nie zniechęcaj

Post N lis 16, 2008 18:21
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Boże koleś ty to jesteś jakiś napaleniec. Nikt cię tu nie próbuje zniechęcić, raczej ty zniechęcasz forumowiczów do siebie swoimi tekstami.
A żeby płynnie czytać trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Ja uczę się japońskiego już bardzo długo i ci powiem, że też jest to moja pasja. I też mi się zdarza zaciąć czasami przy kanie. Zresztą zdarza się to nawet Japończykom. Twoje czytanie pewno kończy się na 10 minutach dziennie.
""Natives" are absolutely the best users of their respective languages. They must have some of the best methods. We should be copying them."

Post N lis 16, 2008 18:27
Suruyume Bywalec

E tam 10 minut dziennie, conajmniej 2 godziny na to poświęcam. Co mam zrobić by szybko czytać? Skoro mówisz że trzeba duużo czytać to podaj jakieś linki do tekstów napisanych tylko kana bez kanji. Absolutnie żadnych kanji :!: Wiem że był taki temat o tekstach ale nie działają mi poszczególne tematy na forum tzn. wyświetla się błąd :x

Post N lis 16, 2008 18:32
Uzależniony ^_^

Przykro mi nie mam takich - ja się rzuciłam na głęboką wodę - wszystko z kanji. Skutkuje. Tylko trzeba cały czas sprawdzać w słowniku (nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie była to przyjemność). Z czasem zapamiętujesz złożenia, "kształt" wyrazów i sam się dziwisz, jak szybko ci idzie.
""Natives" are absolutely the best users of their respective languages. They must have some of the best methods. We should be copying them."

Post N lis 16, 2008 19:04
tomdom21 Uzależniony ^_^

Eeee czytasz 5 miesięcy po 2 godziny dziennie i dukasz ... tia ...
--//"To jest moja droga ninja"\\-- :P

Post N lis 16, 2008 19:11
Suruyume Bywalec

Taki już poprostu jestem i tyle. To co posiada ktoś te teksty?

Post N lis 16, 2008 20:18
person Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

A może poszukaj troche na necie... jakieś teksty piosenek w hiraganie albo opowiadanka. ;) albo jak ci się uda jednak otworzyć to gdzieś na forum jest bardzo długi tekst w kanie z bardzo małą ilością kanji (które i tak są wytłumaczone).
Jak go znajdę to dam ci linka.

PS. W końcu napisałeś ładnego posta ^^ (chodzi mi o tego pierwszego) Może jednak ciągłe upominanie cię zaczyna skutkować... :D

Post N lis 16, 2008 20:37
Suruyume Bywalec

person napisał(a):
A może poszukaj troche na necie...

PS. W końcu napisałeś ładnego posta ^^ (chodzi mi o tego pierwszego) Może jednak ciągłe upominanie cię zaczyna skutkować... :D

A wogóle czytałeś tego posta? Mówiłem że szukałem i to prawie przez te 5 miesięcy, i nic. Jak możesz to wyślij go na PW. I jak bys mógł to daj mi też swoje gg. O ile takowe posiadasz :P

Post N lis 16, 2008 20:49
Finalkaa Avatar użytkownika
Expert

Suruyume proszę Cię, nie załamuj mnie. Najpierw piszę ponad godzinę z Tobą o tym wszystkim, a Ty jeszcze o tym samym tutaj...ech... Ja nadal obstaję przy czytaniu pewnych tekstów napisanych w kanie z małą iloscią kanji. Ale to już powtarzać się nie będę. W sumie można nawet znaleźć jakąś piosenkę w roumaji, zapisać ją w hiraganie, a później przeczytać. Można również w drugą stronę, jeśli sprawdzisz w Wakanie kilka kanji, to chyba nic się nie stanie :) Poza tym ktoś (bodajże Temari) dawał już gdzieś na forum tekst w hiraganie.
Link:
http://forum.japonka.pl/viewtopic.php?t ... ight=tekst
Albo ewentualnie tutaj:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Japo%C5%84ski/Czytelnia

Post Pn lis 17, 2008 00:00
person Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

OOO właśnie o ten tekst mi chodziło co finka podała :D

Suruyume przecież dawałem ci już moje gg... jak nie zapisałeś to nie moja sprawa xP

PS. A właśnie... ap ropo tego tekstu. Do czego są te znaczki 「 」...? bo często to widzę a nie znam zastosowania. ;]

Post Pn lis 17, 2008 02:40
Uzależniony ^_^

Do czego są te znaczki 「 」...?

To jest jak nasz cudzysłów :P

Post Śr gru 17, 2008 20:21
Pemol2 Avatar użytkownika
Moderator

Płynne czytanie po krótkim czasie nauki na pewno jest trudne. Ja obecnie nauczyłem się hiragany i czytam coraz szybciej (po tygodniu nauki - pół roku nauczyłem się kany, później jakoś mi minęła ochota, ale teraz powróciła ze zdwojonymi siłami :) ). Rozpoznaje już "wzrokowo" pewne wyrazy - わたし, ですitd. Chociaż dziwię się, że po pół roku nauki nie idzie to za dobrze. No, ale przecież nauka płynnego czytania w każdym języku jest trudna, a szczególnie z innym alfabetem (np. rosyjski). Trening czyni mistrza! Na pewno pomagają teksty piosenek, bardzo polecam wszystkim początkującym :D
私は初心者です。笑ってはいけない!
セリーヌ・ディオンに夢中なの!

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady