Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Nauka z mangi - czy dobrze?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Nauka z mangi - czy dobrze?

Nauka z mangi - czy dobrze?

Post N cze 07, 2009 19:35
yurikoka Początkujący

Ja czasami poduczam się japońskiego lub hiragany poprzez czytanie mangi - gdy jest hiragana, "odliteruję" to sobie, spisuję na kartkę żeby nie zapomnieć i potem tłumaczę... Pytam się tylko, czy to jest dobra metoda, a nie tak jak anime, w którym często są slangi... Jak na razie zaniedbałam trochę tę metodę ale może i słusznie. Nie wiem jednak, czy jest niebezpieczeństwo uczenia się ŹLE. Prosiłabym o pomoc.

Post N cze 07, 2009 20:06
M@L_project Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Cóż, z pewnością czegoś się nauczysz :D
Pozwoli Tobie płynniej czytać, a poza tym.... slang, czy nie slang, też japoński :D. Warto sie uczyć, bo prędzej taki spotkasz niż jakis archaiczny. A zresztą dużo mang nie ma slangu, tylko normalny japoński.
I słówek się szybciej uczysz :). Ja przez taką naukę (no, trochę anime obejrzałam) zapamiętałam dosyć słówek i wyrażeń. Piosenki też są dobre.
Aczkolwiek musisz pamiętać, że.. no trochę różni się.

Z mangi czasem można sie nauczyć nawet kultury i dialektów (a przynajmniej rozróżniania).

Ale... w końcu każdy japoński jest japońskim. Manga też dla ludzi. Zwłaszcza, że pisana przez rodowitych japońców. I taką metodą nie nauczysz się ŹLE, tylko... inaczej. Może byc to urozmaiceniem.

Swoją drogą, na japonistyce na UAMie mieli raz tłumaczenie mangi (profesor bardzo lubił jakąś, no i...).
Więc...
no chyba możesz się uczyć.

Chociaż nie wiem, czy powinnam się wypowiadać na ten temat, bo z japońskiego znam paredziesiąt słówek, trochę podstawy i kanji... :D

Post N cze 07, 2009 20:48
czkafa Przyjaciel japonki

Metoda jest świetna ale, trzeba znać podstawy.Jak masz problemy z hiraganą to nie powinnaś się zabierać za to raczej.Bez znajomości podstaw japońskiego coś takiego jak manga to rzucenie się na pełne morze. Można więc bardzo łatwo utopić się w nawale materiału, także znaczenia można nie zrozumieć nie znając gramatyki.
Najpierw poucz się bez żadnych mang tylko z książką podstaw.

Czemu taka nauka jest dobra?Bo przychodzi bez większego problemu!

Post N cze 07, 2009 20:52
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Ćwiczenie czytania na mangach jest ok, ale nauka gramatyki to błąd. Początkujący nie jest w stanie odróżnić co jest językiem grzecznościowym, a co slangiem; co jest napisane poprawnie, a co z błędami (tak, dla stylizacji, że jakaś postać jest totalnym kretynem twórca komiksu specjalnie zamieszcza błędnie napisane słowa i skopaną gramatykę); co jest charakterystyczne dla języka kobiet, a co dla mężczyzn (kolega nieświadomie nauczył się babskich zwrotów usłyszanych w anime i nieświadomie mówił jak japoński gej).
Ćwiczenie japońskiego na mangach/anime jest ok pod warunkiem, że ma sie już solidne podstawy z japońskiego bo później łatwo przez przypadek użyć w ten sposób nauczonego wyrażenia w nie odpowiednim czasie i do nieodpowiedniej osoby.

Post Pn cze 08, 2009 09:33
Pemol2 Avatar użytkownika
Moderator

Przykład "Love Hina", gdzie dwie bohaterki mówią gwarą np. Czytałem polską wersję, ale w japońskiej również tak jest. Myślę, że nauka od nich byłaby błędem. Poza tym, bez podstaw - gramatyki itp., nauka z mangi na pewno nie jest prosta i owocna. Chyba, że tak jak wyżej napisano - nauka słownictwa, ewentualnie kanji.
私は初心者です。笑ってはいけない!
セリーヌ・ディオンに夢中なの!

Post Pn cze 08, 2009 12:28
usagi Avatar użytkownika
Expert

Ja czasami oglądam ebichu albo coś o chłopaku łapiącym demony, no i na bieżąco Naruto- co kilka miesięcy słyszę więcej .
兵法
戦争のタオ
戦略

Post So lip 11, 2009 16:42
miyako Avatar użytkownika
Stały bywalec

Ja to się po prostu czuję dumna, gdy oglądam sobie anime i potrafię coś przeczytać ^^ Z anime nauczyłam się paru zwrotów (np. yokatta ^^)
"Watashi wa akuma de shitsuji desu kara" ^^

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady