Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Kanji idą dobrze... ale z odczytami jest gorzej
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Kanji idą dobrze... ale z odczytami jest gorzej

Kanji idą dobrze... ale z odczytami jest gorzej

kuba_10 Początkujący

Czy zna ktoś jakieś skuteczne sposoby na naukę odczytów kanji? Bo kanji wchodzą mi szybko do głowy (a od zainstalowania Rikai-chana jeszcze szybciej), ale gorzej z właściwymi słówkami, czyli odczytami... Po prostu powtarzam sobie kilka razy, wracam często do słowka, a ono i tak wypada mi z głowy, tylko znak pozostaje... może jakieś zestawy mp3 ze słówkami? A może coś innego? Proszę o pomoc, jeśli macie pomysły!

Post Pn lis 30, 2009 08:39
usagi Avatar użytkownika
Expert

Wierz mi,,, niektóre wchodzą do głowy po wielu miesiącach, po prostu rób swoje, a z czasem nagle samo do ciebie wróci (np. pamiętam jak napisać i odczytać muzeum, a za żadne skarby nie pamiętam jak odczytać starego człowieka...itp.).
P.s. zwłaszcza jak się czyta magazyny albo ogląda animki lub też dramy .
兵法
戦争のタオ
戦略

Post So lut 20, 2010 04:49
AbA Początkujący

kuba_10
Nauczenie się kanji to pierwszy krok. W drugim szukasz wyrazów, o ile to możliwe jak najbardziej popularnych i uczysz się tych wyrazów. Wyrazów z kolei należy uczyć się poprzez ich zastosowanie w zdaniach. Świetny do tego celu jest słownik wakan (niestety brak na razie wersji japońsko-polskiej).

Nie polecam z kolei wykuwania czytań on'yomi czy kun'yomi na pamięć. Te lepiej traktować jedynie jako referencję. Znacznie lepiej zapamiętać wyraz (i jego czytanie) i na tej zasadzie przypominać sobie czytanie pojedynczego znaku. Choć nie zawsze to działa (szczególnie w przypadku znaków, które posiadają wiele różnych "czytań"), to jednak ta metoda (przynajmniej w moim przypadku) działa najlepiej.

Powodzenia!
Internetowy kurs japońskiego -->>Obrazek .

miyoko-sama Stały bywalec

kuba_10 napisał(a):
Czy zna ktoś jakieś skuteczne sposoby na naukę odczytów kanji? Bo kanji wchodzą mi szybko do głowy (a od zainstalowania Rikai-chana jeszcze szybciej), ale gorzej z właściwymi słówkami, czyli odczytami... Po prostu powtarzam sobie kilka razy, wracam często do słowka, a ono i tak wypada mi z głowy, tylko znak pozostaje... może jakieś zestawy mp3 ze słówkami? A może coś innego? Proszę o pomoc, jeśli macie pomysły!

No ja mam ten sam problem. Nie umiem zapamiętać odczytań znaków. Co innego jakby tych znaków było kilka, a przecież ich jest mnóstwo. Chyba nie dam rady zapamiętać wszystkich odczytań. Nie radzicie wkuwać na pamięć, bo właściwie to chyba i tak by niewiele dało. A oprócz tego co napisaliście.. to może ktoś inny jakoś inaczej zapamiętywał odczytania ?
Himitsu wa himitsu no mama de.
*u*

Post Śr cze 09, 2010 07:45
usagi Avatar użytkownika
Expert

Ja ostatnio zacząłem robić tak: http://www.kantango.com
po zalogowaniu się można sobie zrobić własną listę słówek, do wyboru jest flash quiz i writing test- dyktando do wydrukowania :P, wpisałem sobie około 20-30 wyrazów(pojedynczych kanji jak i całych złożeń), z którymi mam kłopot- są tam na publicznej liście słówek, i co jakiś czas sobie powtarzam. Powoli, ale skutecznie słówka przekładam do listy już nauczonych . Poza tym jest to całkiem dobry słownik, który chyba ktoś już tu polecał. Działa tylko w jedną stronę.
兵法
戦争のタオ
戦略

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady