Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Jak pisać kanji
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Jak pisać kanji

Jak pisać kanji

Post Śr mar 17, 2010 18:17
Rzaki Pak Początkujący

Mam pewien problem odnośnie kanji. Dopiero zaczynam swoją naukę (z podręcznikiem Japoński Mów, Pisz i Czytaj) i chciałbym od razu się uczyć używanych tam złożeń (książka ta jest o tyle fajna, że ma te złożenia zapisane pod każdym japońskim zdaniem zaraz opok romanji). Problem polega na tym, że podręcznik nie wyjaśnia jak owe kanji pisać (gdyby to robił miałby pewnie z 700 stron : >). Tak więc czy można w internecie gdzieś znaleźć kolejności kresek tychże znaków? Dysponuję tylko czytaniem i znaczeniem, więc byłbym wdzięczny, gdyby (jeśli już się znajdzie taka stronka) wyszukiwarka była oparta na jednym z tych elementów. No chyba, że ktoś mi wynajdzie jakiś magiczny poradnik jak wyszukać sam znak : ] (Japończycy chyba się nie uczą ich „alfabetycznej” kolejność, a jak je inaczej można wyszukać nie mam pojęcia >.<)

Miło by było, gdyby pisownia znaku była zobrazowana za pomocą animacji, ale nie jest to konieczne.

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie dotyczące kanji. Wiem, że kanji mają przeważnie wiele czytań, ale jak jest z znaczeniami? Samotne kanji może mieć tylko jedno znaczenie (z jednym czytaniem), czy też może mieć wiele (niepokrewnych) znaczeń? Czy może każdy znak ma jedno znaczenie, ale czytane na dwa sposoby (japoński i sinojapoński)? Jeśli jedno to znaczy, że pozostałe czytania są używane tylko w złożeniach (czyli de facto nie są już ideogramami, ale znakami z przypisanymi czytaniami)?

Może trochę głupie pytanie (a raczej pytania), ale te kanji są dla mnie dość kłopotliwe – prawdziwy ból w tyłku (/mendokuse – chyba tak to się pisze...), jak mawia Shikamaru z Naruto w niektórych tłumaczeniach : P.

Post Śr mar 17, 2010 18:56
inn. Avatar użytkownika
Stały bywalec

Na sam początek powiem, że raczej odradzam Ci ten sposób nauki. Wkuwanie wszystkich kanji jak leci na tym etapie nauki jest strasznie nużące i będzie ci szło bardzo powoli, a i tak małe szanse, że zostaną ci w głowie na dłużej. Po pierwsze łatwo się zniechęcisz, a po drugie zamiast uczyć się rzeczy, które teraz są na prawdę potrzebne, zapychasz sobie głowę czymś co nie jest Ci na razie niezbędne. Trochę później faktycznie lepiej jest się uczyć wszystkiego od razu z kanji, ale na Twoim miejscu trochę bym z tym zaczekała. Wiem co mówię, bo sama na początku miałam podobny plan i nie był to dobry pomysł.

Co do Twoich pytań:
Ja do sprawdzania kolejności kresek używam tej strony: http://kakijun.main.jp/ W polu wpisujesz kanji i klikasz 漢字検索. Ale do tego celu trzeba mieć już gotowy znak ;) Na tej stronie http://tangorin.com/ możesz poszukać kanji za pomocą odczytań albo przez 'multi-radical kanji search' (po prawej). Każdy bardziej skomplikowany kanji składa się z kilku prostszych części (radykały). Polega to na tym, że zaznaczasz te które widzisz w danym znaku, a potem wybierasz go z propozycji poniżej.
Na tej drugiej stronie do niektórych znaków jest od razu podana kolejność kresek.

Samotnie kanji (np. 日) albo te, które mają jeszcze jakąś końcówkę w hiraganie (np. 食べる) zazwyczaj odczytujemy używając kun-yomi, a te w złożeniach w złożeniach(np. 食堂) - on-yomi. To niestety nie zawsze działa. Poza tym, kanji może mieć więcej niż po jednym odczytaniu kun i on. Słów po prostu trzeba się nauczyć i wiedzieć kiedy stosuje się dane odczytanie. To samo dotyczy znaczeń. Możemy raczej mówić o znaczeniu całego słowa, a nie samego kanji. Chociaż oczywiście wszystkie słowa z danym kanji jakoś się znaczeniowo łączą, np. słowa ze znakiem 食 zawsze będą miały coś wspólnego z jedzeniem ;)

Nie wiem czy odpowiedziałam na Twoje pytania, więc daj znać jakby coś jeszcze było niejasne.

Post Śr mar 17, 2010 19:41
Rzaki Pak Początkujący

Arigatou gozaimashita. Bardzo mi pomogłaś, teraz chyba dam radę : ]. Mam jeszcze takie małe techniczne pytanie: pomarańczowa końcówka kreski na drugiej z wymienionych stron oznacza, że z tego końca należy zacząć pisać ową kreskę?

Osobiście nie mam zamiaru wykuwać tych kanji i ich złożeń. Po prostu chce nauczyć się jak je pisać i spróbować je zapamiętać (w praktyce będzie to wyglądało tak, że napiszę znak/złożenie kilka razy i tyle) w nadziei, że coś mi z tego zostanie na potem. W moim podręczniku wszystkie zapisy dialogów są w kanji, więc duża szansa, że często używane kanji i złożenia same wejdą do głowy, gdy im się na początku trochę pomoże. A nawet jeśli nie to będę miał lepszy start, gdy zacznę się ich uczyć na poważnie : >

A, mam jeszcze jedno pytanko: czy dobrym pomysłem jest wykreślenie z książki romanji? Nad każdym kanji jest furigana, więc nawet bez nich dam radę odczytać poprawnie zdanie. Tak więc, czy pozbycie się romanji pomoże mi w jakiś sposób? W jednej recenzji to właśnie romanji było wymienione jako minus, stąd te pytanie.

Post Śr mar 17, 2010 20:07
Piotoro Stały bywalec

Jako że pytanie zadałeś w dziale książki, rozumiem, że szukasz książki. Polecam "Pismo japońskie" wyd. Nozomi, tomy 1-3. W pierwszym, zaraz na początku, jest ogólnie opisane pismo japońskie, a później wszystkie znaki z grupy tzw. znaków codziennego użytku (aktualnie 1945). Na końcu każdego tomu podana jest kolejność kresek, a wcześniej przy każdym znaku jego czytania, przykładowe złożenia oraz zdania z tymi złożeniami (na końcu także przetłumaczone).

Druga sprawa. Jeśli podobają Ci się kandzie, na Twoim miejscu rozpocząłbym przygodę z metodą Heisiga do nauki pisania kandziów. Polecam wątek na forum związany z tą tematyką.

Poza tym polecam opcję "szukaj" na forum. Podobne pytania padały już niejednokrotnie.
Never say Never

Post Śr mar 17, 2010 20:30
inn. Avatar użytkownika
Stały bywalec

Rzaki Pak napisał(a):
pomarańczowa końcówka kreski na drugiej z wymienionych stron oznacza, że z tego końca należy zacząć pisać ową kreskę?

Dokładnie tak.

Wiem co masz na myśli, w mojej książce też wszystko było pisane w kanji z furiganą, więc przyszedł mi do głowy ten sam pomysł :) Co prawda dla mnie nie była to dobra metoda, ale możesz spróbować, w twoim wypadku nie musi być przecież tak samo. Z resztą złą metodę zawsze można zmienić ;)
No i oprócz tego, dobrze by było już teraz powoli uczyć się 'na poważnie' tych podstawowych znaków którąś z bardziej tradycyjnych i sprawdzonych metod ;). Np. właśnie Heisig, tak jak proponuje Piotoro. Podobno jest dobra, ale na ten temat nie mogę nic powiedzeć, bo nigdy z niej nie korzystałam.

Co do romaji, to zdecydowanie nie jest ci potrzebne i jak najbardziej dobrze byłoby się go pozbyć. Najlepiej od samego początku się od niego uniezależnić, bo tylko przeszkadza, jeśli chcesz uczyć się na poważnie.

Post Śr mar 17, 2010 20:46
Rzaki Pak Początkujący

Aaaa... Mój błąd. Temat miałem zamiar założyć w dziale Sposób na naukę - rady i porady, ale musiałem coś tu sprawdzić i dopiero, jak zwróciłeś mi uwagę, zauważyłem, że to nie ten dział. Proszę jakiegoś uprzejmego moderatora o przeniesienie tematu. Gomennasai : [

Mój podręcznik zawiera 80 podstawowych kanji - po kilka do każdej lekcji - i ich jak najbardziej mam zamiar się nauczyć 'na poważnie'. Z resztą zrobię tak jak napisałem i zobaczę co z tego wyjdzie : >.

Dziękuję za pomoc : ]

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady