Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Kursy + samozaparcie więcej warte niż japonistyka?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Kursy + samozaparcie więcej warte niż japonistyka?

Kursy + samozaparcie więcej warte niż japonistyka?

Post So gru 18, 2010 22:34
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Informacje zasłyszane/przeczytane na gronie tej uczelni: na PJWSTK informatyka jest dobra, ale japoński nauczany na tym kierunku jest na poziomie przeciętnego kursu (czyli kiepsko). Natomiast japonistyka na PJWSTK to studia kulturoznawcze, które po 3 latach (licencjacie) dają tak niski stopień znajomości japońskiego, że nie jest się w stanie kontynuować nauki na tym kierunku na jakiejkolwiek innej uczelni.
Osobiście radzę iść na informatykę (nie koniecznie na strasznie drogą PJWSTK) i starać się o stypendium do Japonii (dla niejaponistów jest o wiele więcej możliwości wyjazdu i jest o wiele łatwiej się dostać na stypendium).

Post Pn gru 20, 2010 15:56
usagi Avatar użytkownika
Expert

W żadnej szkole cię nie nauczą języka, trzeba samozaparcia i 3x więcej czasu do tego niż jest planowane, dla niektórych nawet 10x więcej. Szkoła za to pozwala się sprawdzić i daje dyscyplinę (trzeba odrabiać ćwiczenia itp- ci co się uczą sami zazwyczaj odpuszczają) bez której nie wejdziesz na żaden przedmiot na średnim poziomie.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pn gru 20, 2010 18:25
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Sama szkoła cię nie nauczy, ale jeśli idzie się w niej wolno z materiałem to: pozwoli ci się sprawdzić (tempo zadań domowych i ćwiczeń dostosowane do programu) i rozleniwi (większość wcale nie chce wybiegać sama z materiałem).

Iryska Początkujący

Ja bym jednak nie przeceniała własnych możliwości. Samozaparcie jest ważne i motywacja jak najbardziej, ale po coś jednak jest tam ten lektor. Mam doświadczenia z international business (kierunek studiów na WYMODEROWANO) i tam od czwartego semestru studia sa po angielsku. Co prawda to angielski, ale słownictwo jest jednak inne niż to którym posługujesz się na co dzień, a kwestie wymowy i wiele, wiele innych? Co dopiero mówić o języku o takim stopniu skomplikowania jak japoński? Moim zdaniem, żeby nawet stanąć na głowie nie jest się samemu w stanie go nauczyć, no chyba że się jest Einsteinem. Chyba że się mylę i są tu tak bystre osoby? Jak tak - to dajcie znać, może i ja spróbuję się sama podszkolić z japońskiego. Wszelkie wskazówki i rady będą bardzo cenne.

gosiak12 Początkujący

Ja natomiast poleciłabym pracę z native speakerem. Są różne kursy oferujące taką naukę z kimś, kto ma styczność z tym językiem od urodzenia, znaleźć można je chociażby tutaj wymoderowano. Kursy online są dobre, ale wydaje mi się, że japoński jest na tyle trudnym językiem, że najlepiej uczyć się go w realu, z kimś kto ma doświadczenie

cindek Avatar użytkownika
Początkujący

A filmy z napisami, rozmówki na Skype - w przypadku ang to się sprawdza fajnie :)
A do tego radio + jakaś gazeta w prenumeracie z Japonii lub zakupiona gdzieś w sieci.

Anatolja Początkujący

Wszystko się przyda żeby osłuchać się z tym językiem ale czy pomoże w nauce to nie wiem

YaeChan Początkujący

Jestem zdania, że sama szkoła nie nauczy języka, ale może być przydatna. Na pewno w dużej mierze liczy się praca własna - rozmowy z innymi ludźmi na Skype, tłumaczenie piosenek, oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej. Najlepiej jeśli to idzie ze sobą w parze - szkoła oraz własna systematyczna nauka.

Polana Początkujący

To prawda, ale bardzo ważna jest systematyczność w nauce języka

Warina Początkujący

Samozaparcie jest bardzo ważne podczas nauki a do tego potrzebna jest silna wola

Sifa Początkujący

Dla mnie bardzo ważna była motywacja, nawet kiedy nie miałam siły juz przypomniałam sobie co mnie motywuje i jakoś szło

Korana Początkujący

Ja uważam że samozaparcie w nauce języka jest bardzo ważne

taseyaki Początkujący

Popieram. Silna wola oraz motywacja to rzeczy, które w nauce języków przydają się najbardziej.

Nie należy jednak zapominać, że osłuchanie się z językiem jest bardzo ważne. Bo nawet jeśli ktoś uczył się sam z najlepszym podręcznikiem, ale będzie tylko słuchał nagrania dialogów do swojego podręcznika, to nie wystarczy. Ja jestem samoukiem i przy uczeniu się japońskiego dużo mi dało oglądanie po japońsku czy słuchanie muzyki japońskiej ze śledzeniem tekstu. Naprawdę polecam. Już na początku nauki słuchałam japońskiego dużo i dzięki temu szybko załapałam poprawną wymowę. Japoński wydaje się być prosty dla Polaków w wymowie i nawet tak jest, ale mówić z prawidłową intonacją to już coś innego. Dzięki wpierw osłuchaniu się uniknęłam wielu błędów związanych z niepoprawną wymową, które nieraz zdarzają się u uczących się. Dużo też daje od czasu do czasu się nagrać i posłuchać jak tragicznie się mówi :wink: Wtedy będzie wiadomo na co zwrócić uwagę, co beznadziejnie nam w wymowie wychodzi.

Swoją drogą oglądając japońskie anime (musiałam się przekonać, bo filmy jakoś mi nie podchodzą :? ), nawet anime! załapałam chociaż pojedyncze słówka, które później jak znalazły się na mojej liście słówek do nauczenia to jakoś od razu je załapałam bo obiło mi się o uszy i od razu mogłam z pamięci odtworzyć jak to wymawiają. Dzięki słuchaniu załapuję też słówka czy wyrażenia i intuicyjnie CZUJĘ gdzie to powinno się znaleźć w mojej wypowiedzi, a nie jak ucząc się z listy znam jedno tłumaczenie i przez brak kontekstu mogę mylnie ustawić dane wyrażenie/słowo w zdaniu. Też jak poznałam już jakieś słowa ucząc się np. fiszkami czy też z listy na pamięć, to oglądając coś (a oglądać też na późniejszym etapie można nawet filmiki z youtube'a) nawet jeśli nie rozumiem całej wypowiedzi to wyłapuję słowa, które się nauczyłam i uczę się w jakim KONTEKŚCIE ich się stosuje. Później tworząc własne wypowiedzi słowa same przychodzą na myśl i nie trzeba nawet najpierw "myśleć po polsku" i sobie "przetłumaczyć" w głowie na japoński.

I naprawdę polecam wszystkim uczącym się języków. SŁUCHAĆ, oglądać i MÓWIĆ. Tak mówić. Tworzyć cały czas własne wypowiedzi już na etapie wyrażeń typu "Ja pochodzę z Polski" i dalej "Jakie jest twoje hobby?". Warto też myśleć w języku, w którym się uczysz. Np. spróbować opisać czynności, które codziennie się robi: "Chcę się napić herbaty. Pójdę do kuchni" "Co kupić? Chleb, mleko, jabłka..."

A to połączone z samozaparciem i czasem (czynnik też ważny) gwarantuje sukces :wink: I jeszcze przydałoby się znaleźć native'a :P

kate Avatar użytkownika
Moderator

Taseyaki napiszę Ci że podzielam Twoje zdanie. Mówić, słuchać, czytać i pisać. W końcu musi się udać nauka języka. O ile z niemieckim i angielskim poszło mi całkiem nieźle o tyle japoński sprawia mi sporo kłopotu. Z własnych obserwacji jeszcze wiem że słuchanie piosenek i śledzenie tekstu jest dość szybkim sposobem na nauczenie się języka, o tyle zwrócę uwagę że czasem piosenkarze akcentują niepoprawnie słowa na co trzeba uważać, ale tak poza tym to świetny sposób na naukę. :) Pozdrawiam Cię :)

nyuna Początkujący

Ja dopiero zaczynam, więc determinacji we mnie jest masa :D na razie chcę oswoić się z językiem poprzez filmy i muzykę, bo na pisanie jeszcze przyjdzie czas. Czy to jest dobry pomysł czy lepiej zacząć od razu jakiś kurs? Zdaję sobie z tego sprawę, że nauka w grupie jest bardziej motywująca niż samemu.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady