Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Kilka pytań dotyczących kursów na japonka.pl
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Kilka pytań dotyczących kursów na japonka.pl

Kilka pytań dotyczących kursów na japonka.pl

Sugayu Początkujący

こんにちは。 Po pierwsze chciałbym przeprosić za napisanie na początku tematu "kilka pytań", lecz prawdopodobnie wyolbrzymiam to :P. Mam parę pytań związanych z kursem, bo niestety nie mogę zrozumieć paru rzeczy. Mam nadzieje, że nie zabiorę za dużo czasu ;).

1. Kanji w "przymiotniki"
Chciałbym wyjaśnić nieporozumienie. Jeżeli dobrze zrozumiałem to odczytanie Kun to jest czytanie kiedy kanji pojawia się sam w sobie, a odczytanie On jest kiedy kanji jest pisane razem z innymi znakami. Kanji 本 w dziale "przymiotniki" jest opisane jako Kun: moto/もと, a On: hon/ほん, a tuż obok pisze "Sam znak odczytujemy jako (hon) książka."
Jeżeli się jednak mylę to może mi ktoś tu wyjaśnić na czym polega odczytywanie "On" i "Kun"?

2. "Co po japonka.pl?"
Dla pewności. Japonka.pl jest jedna z lepszych stron o japońskim języku jakich znam, lecz nie wiem za bardzo co robić gdy kursy się skończą. Wiem, że japonka.pl nie obejmuje wszystkiego (końcu Maiko to też człowiek), lecz nie znam za dużo dobrych stron o Japońskim. Jeżeli japonka.pl całkowicie uczy gramatyki to nie powinno być tego kłopotu z "potem", ale dla pewności się pytam.

Punkt niżej akurat nie pasuje do końca do tego działu, ale nie będę robić drugiego tematu + nie wiem gdzie raportować takie błędy.

3. Błędy w "Wkuwamy słownictwo" - Lekcja 4-5
Czasami podczas "sprawdzianu ze słówek" program mnie pyta co to znaczy "tamto" lub "tamten". Program niestety nie mówi czy ma na myśli "blisko odbiorcy" czy "pewnej odległości od nadawcy i odbiorcy". Z tego powodu to pytanie jest testem szczęścia, który powoduje nieporozumienie trakcje udzielenia dobrej odpowiedzi co jednocześnie powoduje nauczenie się dość złego nawyku.

Mam nadzieje, że ktoś tutaj odpowie mi na nurtujące mnie pytania. :)

Post Wt paź 12, 2010 15:03
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

1.
Kunyomi - odczyty japońskie
Onyomi - sino-japońskie
Przeważnie wyraz składający się z 1 kanji ma odczyt kun, natomiast taki złożony z kilku kanji on, ale to nie reguła. Bywa, że w złożeniu kanji mamy do czynienia tylko z odczytami kun, a pojedynczy znak czytamy on. Dlatego ucząc się znaków musimy uczyć się całych wyrazów. Innego wyjścia by nauczyć się dobrze nie ma, bo nie ma jednej ogólnej reguły kiedy dać dany odczyt.

2.
Na japonce nie ma opisanej całej gramatyki na wszystkie poziomy, a i w tym co jest są luki (każdy z poziomów jest niekompletny). Nie kojarzę ani jednej darmowej strony do nauki japońskiego, w której byłaby cała gramatyka + brak jakichkolwiek błędów. Znaczy jest coś takiego jak http://pokeprojekt.maikeru.pl/, ale ponieważ jest to strona tworzona głównie przez japonistów i do pomocy dla japonistów to początkujący może się w tym zupełnie pogubić zwłaszcza, że to nie opis gramatyki od A do Z tylko pomoc do podręczników, z których korzysta się na studiach.
Natomiast jeśli nie żal ci sypnąć nieco groszem, a zależy ci na nauce z kursów online to polecam http://www.japanesepod101.com/.

3.
W dziale "wkuwamy słownictwo" w kilku miejscach są błędy i jakoś na razie nikomu nie chciało się/nie miał czasu (ja należę do obu kategorii) posprawdzać i poprawić co należy.

Post Wt paź 12, 2010 15:51
Sugayu Początkujący

Arigatou gozaimasu m(._.)m.

Akurat http://www.japanesepod101.com/ znam, ale zauważyłem, że nieco to kosztuje, więc zobaczymy. I odpowiedź na pierwsze pytanie bardzo mi pomogła. :)

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady