Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - potrzebuje pomocy, porady ;)
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady potrzebuje pomocy, porady ;)

potrzebuje pomocy, porady ;)

Post Cz sty 04, 2007 13:28
mariusz1986 Początkujący

Mianowicie czy jest jakas inna mozliwosc niż wkucie hiragany?? czy poprostu mam pisać ile sie da ćwiczyć gdzie popadnie (bez przesady ;D) i jakoś załapie, ale kolejne pytanie: ile mniej wiecej zajmnie to czasu?? Wiem, każdy człowiek innaczej przyswaaja wiedze, bo napisaliście że każdy połamiwe sie na początku i to prawda , ale pokazanie ile mniej więcej to zajmnie jakos mnie wspomorze ;)
dzięki z góry !

Post Cz sty 04, 2007 13:32
maiko Avatar użytkownika
Admin

Proponuję zerknąć do działu: Sposób na naukę - rady i porady.
雀がなくな、
いい日和だな、
うつとり、 うつとり、
ねむいな。

Post So lut 17, 2007 19:41
Jack_14 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

To nie szkola zeby zakuc-zdac-zapomniec.Lepiej przyswajac sobie np. w pierwszym tygodniu po znku dzinnie pozniej mozesz zwiekszac do takiej liczby jak pamiec pozwala [ chociaz p;onad 4 dziennie bym nie polecal bo wtedy juz sie moga za bardzo mylic znaki :P.powodzenia! :wink:
白いのも 黒いのも どっちも 私 です。。。

Post So lut 17, 2007 22:13
sushi Przyjaciel japonki

Uczylem sie po 5 znakow dziennie. Ale jak bedziesz sie uczyc po 1 to tez dobrze. Byle konsekwentnie. A pisanie pomaga zawsze. Uczysz sie kolejnosci stawiania kresek a to wazne. Nauczysz sie ladnie pisac znaki.
Obrazek

Post Pt mar 16, 2007 08:03
Uzależniony ^_^

Ja zakuwam hiragane na przemian ze slowkami metoda zapisz-kazdy-znakx200 od wrzesnia i juz umiem standardowe/rozszerzone znaki hiragany
:], ale coz w klasie maturalnej ciezko o czas na to wiec jak ktos ma wiecej wolnego to szybciej pojdzie :
白いのも 黒いのも どっちも 私 です。。。

Post Pt mar 16, 2007 15:54
silent Początkujący

Ja właśnie zacząłem się uczyć hiragany :p wcale nie jest trudna, jak ktoś "złapie konika:ASD" to samo wchodzi :)
ciiii...

Post So mar 17, 2007 13:36
basiulek Avatar użytkownika
Expert

jeśli dla niektórych to naprawdę wielki problem nauczenie się hiragany to proponuję sposób czasochłonny lecz jak dla mnie bardzo skuteczny (nauczyłam się hiragany w kilka dni).Najpierw należy zacząć od zabawy tutaj: http://www.japonka.pl/moodle/mod/resour ... php?id=151
chcąc nie chcąc zapamiętamy w ten sposób przynajmniej mniej więcej jakąś liczbę znaków.Następnie proponuję wypisać sobie na kartce po kolei (w słupku) głoski i sylaby (a, i, u, e, o, ka, ki, ku itp.), obok napisać znak odpowiadający każdej z nich... Jeśli jest osoba zainteresowana jak postępować dalej-piszcie na PW bo bez sensu zaśmiecać forum.Pozdrawiam
"Bo to co nas odróżnia, najmocniej przyciąga" :)

Post So mar 17, 2007 16:25
Hideki Avatar użytkownika
Początkujący

Mi cala nauka hiragany zajela tydzien, a katakany jeszcze krocej poniewaz wiedzialem juz jak laczyc odpowiednie znaki. Kazdy inaczej sie uczy i wolniej czy szybciej zapamietuje :) Powiem Ci ze teraz bardzo szybko pisze i czytam hiragane ale z katakana to jeszcze tak latwo nie jest poniewaz umiem ja od tygodnia :) Powodzenia i pamietaj CWICZ I CWICZ !!!

Post So mar 17, 2007 17:24
usagi Avatar użytkownika
Expert

sątakie znaki,że i za 2 lata je zapomnisz, ,jak już kiedyś pisałem ,najpierw pamięta ręka potem głowa, wniosek oczywisty, a najlepsze pamięciówki zostają po zdankach a nie znaczkach.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post So mar 17, 2007 19:01
basiulek Avatar użytkownika
Expert

Usagi masz zupełną rację!! na początku tak zaczynałam że wyszukiwałam sobie jakiekolwiek wyrazy i zdania po japońsku i zapisywałam je hiraganą a kiedy jakiegoś znaku nie pamiętałam-spoglądałam do tabelki i już :) dobry sposób a przy okazji uczyłam się podstawowych zwrotów :)
"Bo to co nas odróżnia, najmocniej przyciąga" :)

Post Pt kwi 27, 2007 21:57
Syrvallyn Avatar użytkownika
Początkujący

Ja sobie zaplanowałem, że się będę uczył po pięć znaków dziennie, grupami (ka, ki, ku...). W praktyce wyszło to szybciej :wink: Na początku wydaje się trudne, ale się "wgryźć" to okazuje się proste. Najważniejsze to ćwiczyć np. widzisz jakiś napis w hiraganie, to próbuj go tłumaczyć :wink:
Ja sobie zrobiłem karteczki 2x2 cm, na których pozapisywałem w romaji głoski i wyciągam z takiej "kupki" po karteczce i zapisuje głoskę, która jest zapisana. Takie "odpytywanie na wyrywki" :P
Również sposób opisany wcześniej (zapisywanie wyrazów i zdań) jest bardzo dobry. Taką metodą zacząłem naukę :P
„Żyj chwilą obecną, wspominaj przeszłość i nie lękaj się przyszłości, ta bowiem jeszcze nie istnieje i nigdy nie będzie istnieć. Jest tylko teraz.”

Post Śr maja 16, 2007 15:56
Uzależniony ^_^

Ja z początku przepisywałem zdania kompletnie nie znając znaków i też dzięki temu niektóre zapamiętałem :)
白いのも 黒いのも どっちも 私 です。。。

Post N kwi 27, 2008 17:29
CID Avatar użytkownika
Początkujący

No właśnie ja też tak zacząłem. zapisywałem ze trzy strony A5 dziennie różnych słów nawet polskich w miarę możliwości i uważam że to najlepszy sposób na naukę kany. w bardzo krótkim czasie zacząłem zapisywać hiraganą różne wyrazy bez spoglądania w kartkę, to był jakiś tydzień ćwiczeń. Pamiętaj praktyka czyni mistrza więc trenuj często a nauczysz się bardzo szybko.

Post N kwi 27, 2008 19:09
usagi Avatar użytkownika
Expert

Wpisujesz sobie znane znaki kanji np. herbata, kwiat, samochód i nad nimi albo obok hiraganę,. to samo z katakaną, tyle,że wyrazy "zachodniego" pochodzenia, mimowolnie zapamiętasz sekwencję do każdego nowego kanji, a po paru dniach mózg sam sobie zaszufladkuje...
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pn paź 12, 2009 18:45
olszamix Początkujący

Ja się dopiero uczę hiragany i pisze sobie te 46 znaków dziennie hiragany po kilka razy i nadal mam problem z zapamiętaniem. Może spróbuje na pamięć wkuć choć to chyba zła metoda, bo ja w nauce zawsze byłem kiepski, a japoński stał się moją pasją, no gdy zacznę oglądać jakieś anime to już zapominam o całym świecie :/

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady