Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Czy to dobra droga?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Czy to dobra droga?

Czy to dobra droga?

Post So sty 28, 2012 14:32
ANK Przyjaciel japonki

Hej. Od razu zaznaczam iż nie wiem czy piszę temat w dobrym miejscu, więc jak coś to proszę o jego przesunięcie.

No wlaśnie... ostatnio bardzo poważnie zastanawialem się nad nauką japońskiego, o ile znam kanę i parę kanji, to o tyle z gramatyki nie kumam nic a nic, dlatego zamierzam uczyć się bardziej slówek z oficjalnej strony JLPT na zakres N5, jak i gramatyki wytlumaczonej tam oraz na japonce, a dodatkowo kupić książki ''Kompletny kurs gr. jęz. japońskiego'' + ćwiczenia. Jeżeli zdam egzamin N5 w Warszawie, wtedy zacznę uczyć się do egzaminu na N4 (w ten sam sposób), ale martwię się też tym, co będzie jeśli nie zdam egzaminu ?? Te 110 zl to będą zmarnowane pieniądze, a ja nie będę znać japońskiego i będę żyć caly czas w świadomości tego iż lepiej by bylo dać sobie z tym spokój ?? Powiedzcie czy to dobra droga. Owszem, ja sam powinienem podejmować decyzje co chce robić, niż tym was obarczać, ale... chcę też zasięgnąć waszej porady, drobnej porady która pozwoli mi dojść do końca moich zmartwień, bo wciąż mi się wydaje że umiem tyle co nic.

No i zacząlem się też zastanawiać nad jakąś szkolą w Lodzi. Nie mam raczej wyboru jeżdżenia do Warszawy co tydzień więc szkola Matsuri odpada. Jak znacie jakieś dobre i tanie szkoly w Lodzi to proszę, piszcie.

Nawet nie wiecie jak bardzo wasza porada mi się przyda. Ja niestety zaczynam powoli tracić nadzieję iż kiedykolwiek uda mi się opanować japoński na taki poziom na jaki bym chcial. Jeżeli się to nie stanie, będę zmuszony rozstać się ze wszystkim co japońskie, w najgorszym wypadku się powiesić. (i nie, nie jest to żadne popisywanie się, mówię poważnie, od dawien dawna o tym myślę)

Pozdrawiam.
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post So sty 28, 2012 19:19
temari Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Po pierwsze nie rozpaczaj , są gorsze rzeczy w życiu niż to . Wystarczy odpowiednia ilość samozaparcia żeby na własną rękę opanować japoński przynajmniej w podstawowym stopniu. Najłatwiej jest faktycznie zrobić to u kogoś na korepetycjach bądź w szkole językowej, więc szukaj takiej ( o ile jest z Łodzi , nie mam sama pojęcia). Pamiętaj że nie jest też tak trudno dorwać kontakt do jakiegoś japończyka /japonki na choćby głupim facebooku a nawet krótkie proste rozmowy mogą zdziałać cuda i zachęcić do dalszej nauki!
Tak że się zrażaj się po prostu, nigdy nie wiesz co jeszcze innego wymyślisz za rok czy dwa!
嘘から出た誠

Post So sty 28, 2012 20:19
ANK Przyjaciel japonki

Wiem że samobójstwo z powodu nie zdania egzaminu nie jest niczym sensownym, ale to już nie o egzamin chodzi.

Mam takie pytanie... czy podany przeze mnie sposób nauki jest dobry? Może warto zajrzeć także do innych źródel, albo nie wiem... uczyć się ze szkól niż z netu (tylko no wlaśnie, ja się nie orientuje czy w Lodzi jest jakaś szkola, może ktoś z was?). Bardzo bym chcial zaliczyć ten egzamin, rozwiązywalem próbne egzaminy i może z pare odpowiedzi bylo dobrych, reszta źle :( poczulem się wtedy taki niedowartościowany, sami wiecie.
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post So sty 28, 2012 20:41
beniek88 Avatar użytkownika
Stały bywalec

Właśnie wczoraj dotarła do mnie pocztą książka: ''Kompletny kurs gr. jęz. japońskiego'' + ćwiczenia.

Fragment wstępu:

"...Podręcznik został napisany z myślą o osobach inteligentnych, myślących kreatywnie oraz uczących się systematycznie i dokładnie....

1. Podręcznik jest napisany w sposób bardzo syntetyczny, z związku z czym może się zdarzyć, że nie wszystkie zawarte w nim informację będą zrozumiałe bez wyjaśnienia ze strony nauczyciela.

4. ... W naszym podręczniku nie stosujemy ułatwień w postaci zapisu w samej hiraganie (z pominięciem kanji) oraz wprowadzania spacji między słowami. ..."

Myślę, że sam ten podręcznik to za mało, owszem, jest w nim wszystko, ale wiele rzeczy nie jest dokładnie wytłumaczone. Jestem pewny, że czasem będę mieć wątpliwości, które będę wyjaśniał na forum lub szukał informacji na internecie.
Co do ćwiczeń... nie są one mi teraz potrzebne, to są przygotowujące ćwiczenia na sam egzamin (gotowe testy, zdania do tłumaczenia, słownictwo), a nie ćwiczenia do każdej lekcji o stopniowo wzrastającym poziomie trudności. Więc póki co będzie zbierać kurz. Generalnie podręcznik mnie trochę przeraził i nie od razu będę umiał z niego w 100% korzystać. Po kilku lekcjach zobaczę, czy to się zmieni.

Jeśli masz już podstawy japońskiego (chociażby niskie) opanowane to nie powinno być problemów większych.

Post So sty 28, 2012 21:47
ANK Przyjaciel japonki

Troche kiepsko bo u mnie z systematycznością i dokładnością bywa różnie.
Podstawy podstaw mam opanowane (chyba) ale i tak mam cały czas takie wrażenie że nic nie umiem. Nie wiem, może znacie jakieś stronki gdzie mogę się sprawdzić ?? (już nie mówię tu o testach dla N5, ale coś na miarę tego co jest w Japonce).

A, no i dzięki za wstęp książki... teraz chyba jeszcze raz się zastanowię nad wyborem książki :? jaką polską książkę byś mi polecil na razie ?? Z angielskich na razie nie chce korzystać.
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post N sty 29, 2012 07:51
Stały bywalec

Z polskich nic innego nie mam poza tą, o której wyżej pisałem, przy czym ja w miarę jestem systematyczny i przy pomocy japonki oraz postów na forum jestem w stanie zrozumieć zawarty w niej materiał. Z tego po oglądałem w księgarniach, łatwiejszą książką do nauki jest "Język Japoński dla początkujących" od Pani Ewy Krassowskiej-Mackiewicz. Dużo jest tłumaczenia oraz przykładów, są też zawarte w niej ćwiczenia. Warto gdybyś na forum poszukał posty o tej książce i popytał ewentualnie posiadaczy tej książki jak się sprawuje. Warto też dodać, że jest tańsza (chyba około 30 zł), nie wiem jednak czy ona zawiera wszystko co jest potrzebne na poziom N5 i czy zawarte w niej przykłady nie są za proste. Co do stron podobnych do japonki... hmmm... znalazłem jedną, ale nie była taka fajna jak japonka. Jeśli poszukasz to znajdziesz, ja chyba nie mogę żadnej tutaj reklamować :P Przy czym ja zostaję na japonce, bo jest zrobiona w bardzo prosty i przystępny sposób (przynajmniej te lekcje, które ja zrobiłem).

A co do systematyczności, jakikolwiek kurs, książka czy strona internetowa nie nauczy cię japońskiego jeśli nie będziesz rygorystycznie do tego podchodził. Lepiej się uczyć codziennie małymi porcjami, aby wyćwiczyć mózg, niż np. raz na tydzień, ale dużo.

Pozdrawiam

Post Pn sty 30, 2012 19:14
Solarius San Avatar użytkownika
Bywalec

Jest taka strona, która promuje japonkę, ale nie wiem, czy japonka to odwzajemnia.

Tak jak wyżej, wystarczy samozaparcie. Ja sam nauczyłem się już sporo, ale sam się na sobie zawiodłem... przez całe ferie nie uczyłem się praktycznie nic a mój aktualny zapał do nauki można porównać z kotem do wody. Już zapewne miałbym cały wymagany materiał na N5 nauczony, gdyż minęły dwa miesiące od mojego początku zabawy z japońskim, ale właśnie brak mi tego samozaparcia! (no, i może kogoś do pary)

Ja mam takie książki, wszystkie się wspaniale uzupełniają:

"Język japoński dla początkujących" - E.K-M
"Japoński - mów, pisz i czytaj" - E. K-M
"Japoński w 1 miesiąc" wyd. PONS (z tą ładną panią na okładce :D )
"1006 znaków - słownik japońsko-polski" wyd. Dialog

Porównywałem to z wymaganiami do N5, jedyne, co musiałem zrobić, to pobrać listę kanji, żeby wyłowić je ze słownika, a tak po za tym wszystko jest :wink:

O tą stronę raczej nie powinni się czepiać :roll:
http://nihongoichiban.com/2011/04/10/complete-list-of-kanji-for-jlpt-n5/
Obrazek

Post Pn sty 30, 2012 21:58
Przyjaciel japonki

Jak ktoś miał chęć zobaczyć jak wyglądają następujące książki to mogę wysłać parę skanów ( lub zdjęć do skaner odmawia współpracy)
-PJWSTK " Japoński dla początkujących" Ewa Krassowska-Mackiewicz
-PJWSTK " Pismo japońskie"
-PJWSTK " Japoński dla średniozaawansowanych) Ewa Krassowska-Mackiewicz
-Wydawnictwo Naukowe UAM "Praktyczny kurs gramatyki języka japońskiego , wybór ćwiczeń"
-MATSUMI kurs do N4 książka i ćwiczenia
-Wiedza Powszechna "Słownik znaków japońskich"
-UNICOM Inc. "文のルール” gramatyka do N3
-Wydawnictwo Naukowe UJ "gramatyka japońska , tom1"
-Bojinsha "4級問題集” kurs do N4
-The Japan Times 中級から上級への日本語 "Authentic Japanese: Progressing from intermediate to advanced"
-3 części Nihongo so-matome do N3 (mam w pdf)
-Basic Kanji Book vol.1,2
-Intermediate Kanji Book vol. 1,2

A za jakieś 2 tygodnie będę w posiadaniu kursu do N3 wydawnictwa MATSUMI
Uzbierał mi się spory stos tych książek przez te parę lat :)
嘘から出た誠

Post Pn sty 30, 2012 22:06
ANK Przyjaciel japonki

O, gdybyś mógl zeskanować to bylbym wdzięczny, nie musialbym kasy nie potrzebnie wydawać. Jakie książki to się jeszcze zastanowię, ale bardzo bym Cię prosil o calkowite ich zeskanowanie, wiem że to dużo roboty, ale sądzę że jakoś się wyrobisz. No i nie mówię że chcę od razu wszystkie książki, spokojnie :P
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post Pn sty 30, 2012 23:34
StuWhoo Uzależniony ^_^

To chyba sprzeczne z regulaminem forum (nie mówiąc już o ACTA :wink: ).

Post Wt sty 31, 2012 00:30
Przyjaciel japonki

Całości na pewnie nie mam zamiaru udostępniać nikomu gdyż po pierwsze nie jest to wskazane a po drugie nie miałabym nawet czasu na to , co najwyżej rodział czy dwa przesłać jakby ktoś chciał przed zakupem zobaczyć :)
( Albo i mam mniej legalne linki do niektórych w pdf )
嘘から出た誠

Post Wt sty 31, 2012 10:35
ANK Przyjaciel japonki

Przecież nikt Ci nie każe robić od razu calego skanu, calej książki, można seriami robić przecież, bo takie skanowanie tylko 2 rozdzialów jest bez sensu.
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post Wt sty 31, 2012 15:26
Stały bywalec

Tak, teraz wszyscy co legalnie wydali nie mają sumę pieniędzy na książki dla siebie, zaczną seriami skanować całe podręczniki, nie zważając na to, że zajmuje to sporo czasu i jest niezgodne z prawem :/. Bo dla ANKa dwa rozdziały to "za mało".

Zawsze można poczytać recenzje książek na forum tym lub innym.

Post Śr lut 01, 2012 17:18
Przyjaciel japonki

Nie jestem zwolennikiem takiego rozprowadzania materiałów a myślę jednak że skan rozdziału czy dwóch może zachęcić do kupna książki normalnie w wydawnictwie. Tyle tylko mogę zaoferować ze swojej strony.
嘘から出た誠

Post Śr lut 01, 2012 18:48
ANK Przyjaciel japonki

To w takim razie nie ma to żadnego sensu. Co do piractwa, to filmy też są rozpowszechniane w internecie, a przecież nikt normalny nie kupi filmu za 456 zl skoro może to obejrzeć w necie przecież. Oj coś widzę, nie lubimy piractwa. Czyżbyśmy trzymali stronę ACTA ? :)
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady