Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Słówka
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Słówka

Słówka

Post Pt lut 17, 2012 18:33
Meidotaku Początkujący

Witam.
Czy do nauki słówek jest dobry Kurs wydawnictwa Edgard? nie do gramatyki, do tego używam Nihongo Noryoku Shiken N5
Posiadam już kurs wydawnictwa Edgard od dłuższego czasu lecz przeszedłem na wydawnicto Matsumi, zastanawiam się tylko czy warto byłoby użyć Edgarda do nauki słówek lub skorzystać z czegoś lepszego.

Pozdrawiam.

Post So lut 18, 2012 15:37
temari Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Ja polecam program ANKI ( darmowy do pobrania) i ściąganie całych list słówek np pod JLPT N5 :)
嘘から出た誠

Post So lut 18, 2012 20:34
Izka Avatar użytkownika
Expert

Czy w Nihongo Noryoku Shiken N5 jest dużo zdań do ćwiczeń? Interesuje mnie głównie tłumaczenie przykładów... Nadaje się ta książka?
Harmonia jest jak muzyka.
Wymaga dostrojenia do niuansów każdej sytuacji

Post N lut 19, 2012 13:13
Meidotaku Początkujący

temari napisał(a):
Ja polecam program ANKI ( darmowy do pobrania) i ściąganie całych list słówek np pod JLPT N5 :)

Dziękuje, na pewno się przyda :)

Post N lut 19, 2012 13:20
Meidotaku Początkujący

Izka napisał(a):
Czy w Nihongo Noryoku Shiken N5 jest dużo zdań do ćwiczeń? Interesuje mnie głównie tłumaczenie przykładów... Nadaje się ta książka?

Tak, jest tam dużo przykładów przetłumaczonych na J. Polski

Post N lut 19, 2012 13:21
Izka Avatar użytkownika
Expert

Tylko, że to ja chcę próbować tłumaczyć a nie czytać przetłumaczone :D

Post N lut 19, 2012 13:28
Meidotaku Początkujący

Izka napisał(a):
Tylko, że to ja chcę próbować tłumaczyć a nie czytać przetłumaczone :D

Rozumiem, więc tak jest kilka ćwiczeń do tłumaczenia zdań a na końcu książki są odpowiedzi zapisane w Hiraganie i Katakanie.
Nie jest ich wystarczająca dużo , dlatego przydałoby się dokupić "Zeszyt Ćwiczeń - Nihongo Nōryoku Shiken N5"

Post N lut 19, 2012 14:24
Izka Avatar użytkownika
Expert

Rozumiem. Dzięki za radę:)

A swoją drogą kupiłam ostatnio Fiszki - Starter. I jako wzrokowiec jestem zadowolona.
Jestem na początku i zdziwiło mnie, że czasownik być to だ - ja natomiast myślałam, że です to です i się nie odmienia. Także 'kto' jest tłumaczone jako どなた a nie だれ. Jak to jest?
Ostatnio edytowano N lut 19, 2012 17:06 przez Izka, łącznie edytowano 1 raz

Post N lut 19, 2012 16:44
Meidotaku Początkujący

Izka napisał(a):
Rozumiem. Dzięki za radę:)

A swoją drogą kupiłam ostatnio Fiszki - Starter. I jako wzrokowiec jestem zadowolona.
Jestem na początku i zdziwiło mnie, że czasownik być to だ - ja natomiast myślałam, że です to です i się nie odmienia. Także 'kto' jest tłumaczone jako どなた czy nie だれ. Jak to jest?

Niestety sam jeszcze się dobrze w tym nie orientuje :(
Może też kupię te fiszki, chyba to najlepszy sposób na naukę słówek
Ostatnio edytowano N lut 19, 2012 16:52 przez Meidotaku, łącznie edytowano 1 raz

Post N lut 19, 2012 16:50
Meidotaku Początkujący

Czy to jest to? http://allegro.pl/fiszki-jezyk-japonski ... 92103.html
Do tego CD, chętnie kupię :)

Post N lut 19, 2012 21:59
ozi19 Stały bywalec

Izka napisał(a):
Jestem na początku i zdziwiło mnie, że czasownik być to だ - ja natomiast myślałam, że です to です i się nie odmienia. Także 'kto' jest tłumaczone jako どなた a nie だれ. Jak to jest?

Czasownik だ to forma potoczna od です。どなた to forma grzeczna "kto",だれ to forma poufała. :)
百聞一見

Post N lut 19, 2012 22:19
Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

Izka napisał(a):
Jestem na początku i zdziwiło mnie, że czasownik być to だ - ja natomiast myślałam, że です to です i się nie odmienia.

Ani だ ani です to nie czasownik i w żadnym wypadku nie oznacza on być. Jest to spójka/słówko posiłkowe które pomaga nam określić czy orzeczenie rzeczownikowe lub przymiotnikowe jest w czasie przeszły czy w teraźniejszo-przyszłym oraz czy to twierdzenie czy przeczenie, a samo słowo nie posiada żadnego znaczenia. To, że my w niektorych zdaniach tłumaczymy orzeczenie jako "jest" nie oznacza, że to słowo ma właśnie takie znaczenie bo zapewniam, że jest cała masa zdań z です, w których nijak nie da się przetłumaczyć, że coś "jest".

Post N lut 19, 2012 22:47
Izka Avatar użytkownika
Expert

Meidotaku:
Tak to to. Kup w empiku jeżeli masz możliwość. Wyjdzie o całe 5zł taniej :D

ozi19 i Niltinco:
Dziękuję za wyjaśnienie :)

Post Pn lut 20, 2012 15:43
Meidotaku Początkujący

Izka napisał(a):
Meidotaku:
Tak to to. Kup w empiku jeżeli masz możliwość. Wyjdzie o całe 5zł taniej :D

ozi19 i Niltinco:
Dziękuję za wyjaśnienie :)

Jeśli będę miał czas to na pewno kupię w tym tygodniu :)

Post Pn lut 20, 2012 17:35
Marsmall Bywalec

Niltinco napisał(a):
Izka napisał(a):
Jestem na początku i zdziwiło mnie, że czasownik być to だ - ja natomiast myślałam, że です to です i się nie odmienia.

Ani だ ani です to nie czasownik i w żadnym wypadku nie oznacza on być. Jest to spójka/słówko posiłkowe które pomaga nam określić czy orzeczenie rzeczownikowe lub przymiotnikowe jest w czasie przeszły czy w teraźniejszo-przyszłym oraz czy to twierdzenie czy przeczenie, a samo słowo nie posiada żadnego znaczenia. To, że my w niektorych zdaniach tłumaczymy orzeczenie jako "jest" nie oznacza, że to słowo ma właśnie takie znaczenie bo zapewniam, że jest cała masa zdań z です, w których nijak nie da się przetłumaczyć, że coś "jest".

czyli słowo być jak brzmi ? imasu i arimasu ? czy może jeszcze inaczej ?
私は私だ。

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady