Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - JLPT N3
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady JLPT N3

JLPT N3

Post N paź 30, 2016 08:46
gabrysia1 Avatar użytkownika
Bywalec

Witam. Za miesiąc zdaję JLPT N4 i myślę juz nad kontynuowaniem nauki i zdawaniu za rok poziomu N3. Moje pytanie brzmi: czy dam radę przygotować się do tego poziomu w ciągu roku, aby go zdać? I ile godzin dziennie musiałabym się uczyc japońskiego? Również jeśli moglibyście polecić mi jakieś książki, to będę bardzo wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. ;)

Post Śr lis 02, 2016 15:03
czkafa Przyjaciel japonki

Cześć
To zależy ile do tej pory umiesz, jeśli to N4 to tylko formalność to spokojnie w rok a nawet i pół możesz dać radę. Ilość czasu poświęconego na naukę się nie liczy ważne byś poznała praktycznie wszystkie słówka i gramatykę na N3. Czytanie jest trochę na wyższym poziomie niż to co na N4.
Do nauki polecam serie Soumatome na N3, a zwlaszcza serie mimi kara oboeru(w szczególności goi). Do czytania polecam stronkę http://www3.nhk.or.jp/news/easy/index.html.

Post Śr lis 30, 2016 23:41
Bywalec

Dziękuję bardzo za odpowiedź. W niedzielę okaże się, jaki właściwie mam poziom, ale już zaopatrzylam się w serię Soumatome i Try. :) Chciałabym zdawać N3 juz za pół roku, jednak spotkałam się opiniami, że między N4 a N3 jest bardzo duża różnica i żeby zdać N3 należy poświęcić ok. 2000 godzin na naukę. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdy ma inne tempo nauki, ja uczę się szybko, jednak wiem, ze nie jestem w stanie poświęcić na naukę japońskiego więcej niż 1-2 h dziennie. Czy ktoś mógłby potwierdzić, że te teorie są prawdziwe?
Bardzo dziękuję za poleconą stronę, mam nadzieję, że wkrótce z niej skorzystam.

Post Cz gru 01, 2016 13:42

gabrysia1 napisał(a):
spotkałam się opiniami, że między N4 a N3 jest bardzo duża różnica i żeby zdać N3 należy poświęcić ok. 2000 godzin na naukę.

Myślę że to spora przesada. Może jeśli by liczyć od N5 do N3 te 2000 godziny to bym sie mogl zgodzic (do zdania N1 podobno trzeba spedziec 4000 godzin od zera).

Powodzenia na egzaminie!! Zdaj koniecznie relacje z tego jak Ci poszlo!

Post Pn gru 05, 2016 11:21
Bywalec

Dziękuję. :) Wczoraj zdawałam JLPT. W części sprawdzającej znajomość języka mam prawdopodobnie 1 błąd, w gramatyce więcej (na pewno kilka), czytanie w porządku, a słuchanie było prawie na takim samym poziomie co N5. Na słuchaniu jak zwykle najtrudniej było mi się skoncentrować, mimo że nie było trudne. Szkoda, że tej części nie zdaje się najpierw. Ale generalnie myślę, że zdałam, jestem dobrej myśli i od jutra zaczynam przygotowywania do N3. Może uda mi się zdawać już w lipcu, spróbuję. :)

Post Pn gru 05, 2016 11:37
okejokej Avatar użytkownika
Bywalec

Koniecznie daj znać, jak poszło (wg wyników) :D . Ja póki co odkładam jakiekolwiek JLPT w nieskończoność, bo i w nauce co chwila jakieś przerwy się trafiają :evil: No i samozaparcia brakuje. Trochę mi się powody dla których rozpocząłem naukę rozmyły :| :wink:

Post Pn gru 05, 2016 12:18
Bywalec

okejokej napisał(a):
Koniecznie daj znać, jak poszło (wg wyników) :D . Ja póki co odkładam jakiekolwiek JLPT w nieskończoność, bo i w nauce co chwila jakieś przerwy się trafiają :evil: No i samozaparcia brakuje. Trochę mi się powody dla których rozpocząłem naukę rozmyły :| :wink:

Wyniki pojawią się końcem lutego/początkiem marca (online mogą być już końcem stycznia jeśli dobrze pamiętam). Jeśli nie zapomnę, to dam znać. ;)
Miałam podobny problem z brakiem motywacji i zdawalam N5 dużo później niż powinnam. Gdy się okazało, że zdałam z wysokim wynikiem, to od razu chciałam zdawać N4 i zaczęłam uczyc się codziennie. Systematyczność to podstawa. Ponadto w moim przypadku JLPT jest bardzo, ale to bardzo motywujące. Dzięki temu, że zdaję po kolei każdy stopień, to w miarę szybko widzę efekty swojej samodzielnej pracy- i to też mnie motywuje, bo osiągam cele sama. Kolejnym powodem, dla którego cały czas jestem zmotywowana, są Japończycy i to, że nauczyłam się pisać z nimi w większości sytuacji po japońsku. Również to, ze Japończycy komplementują mój japoński (myślę, że każdemu obcokrajowcowi tak mówią, ale i tak jest to bardzo przyjemne uczucie). No i na koniec wspólne planowanie spotkania w Polsce czy chociażby grzecznościowe zapraszanie mnie do Japonii oraz wysyłanie paczek jest super sprawą. Myślę, że każdy może sobie znaleźć jakieś powody, dla których warto kontynuować naukę i po prostu się ich trzymać. :D

Post Wt sty 24, 2017 05:28
Bywalec

Mogłam juz dziś sprawdzić wyniki. Zdane:)
Z całości 143/180.
Gramatyka, słownictwo i czytanie: 99/120
Słuchanie: 44/60.

Post Wt sty 24, 2017 18:41
Bywalec

gabrysia1 napisał(a):
Mogłam juz dziś sprawdzić wyniki. Zdane:)
Z całości 143/180.
Gramatyka, słownictwo i czytanie: 99/120
Słuchanie: 44/60.

Gratulacje :D :lol:

Post Wt sty 24, 2017 22:10
Bywalec

okejokej napisał(a):
Gratulacje :D :lol:

Dziękuję! :)
Swoją drogą, czy jest tu ktoś, kto zdawał lub zamierza zdawać N3 i mógłby odpowiedzieć na kilka moich pytań?

Post Cz sty 26, 2017 10:41
Bywalec

gabrysia1 napisał(a):
(...) zamierza zdawać N3(...)?

Kiedyś zamierzam zdawać... tak samo, jak jakiekolwiek JLPT :lol: :lol: Ale na razie to by było na tyle :twisted: :lol:

Post N sty 29, 2017 06:43

Gratuluję zdania N4!

Ja wieki temu zdałem N3, może będę wstanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Post N lut 05, 2017 11:28
Bywalec

czkafa napisał(a):
Gratuluję zdania N4!

Ja wieki temu zdałem N3, może będę wstanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

1. Ile godzin dziennie/tygodniowo się uczyłeś? Wiem, że wszystko zależy od własnego tempa nauki, ale pytam orientacyjnie. Jak na razie nauczyłam się tylko wymaganych kanji i bardzo niewielka czesc gramatyki, slowek i waham się, w którym terminie zdawać.
2. W jaki sposób uczyłeś się słów na egzamin, skąd je brałeś?
3. Czy znasz strony/książki, gdzie gramatyka jest szczegółowo opisana?
Mam taki problem, że mimo iż korzystam z wielu materiałów, to rzadko kiedy opisane są różnice między podobnymi strukturami, tak jak np. brak wyjaśnienia różnicy między "ni yoru to" a "ni yotte".

Post Pn lut 06, 2017 05:22

1.W sumie to nie pamietam ile dokladnie sie uczylem. Pamietam ze N4(wtedy jeszcze 3kyuu) zdalem w grudniu tak jakos kolo 80% a nastepnie w lipcu poszedlem na N3. W sumie podobnie jak Ty teraz mialas z N4. Ile uczylem sie dokladnie to nie pamietam ale wiekszosc wolnego czasu spedzalem przy japonskim w tygodniu powiedzmy ze 20godzin albo i wiecej. Znalem jakos 700-1000 kanji gramatyki sie uczylem glownie ksiazki na 2kyuu bo nic nie bylo na N3 wtedy.
2 Najlepsza ksiazka do nauki slowek na N3 to mimi kara oboeru(dzieki niej mysle ze udalo mi sie zdac bo wiele slowek ktore tam byly powtorzyly sie na egzaminie). Do gramatyki uzywalem ksiazek na 2kyuu bo nic innego nie bylo. Slowek sie uczylem chyba z fiszkami albo po prostu czytajac lub ogladajac anime.
3 Moze spodoba Ci sie A dicitionary of Basic Japanese Grammar(sa jeszcze 2 poziomy intermediate i advanced) na N3 to bardziej Intermiediate Mozesz szukac tez takich rzeczy w internecie wpisz によると によって 違い i bedziesz miec wyjasnienia po japonsku. Pamietam ze przed zdaniem N3 zaczalem czytac wyjasnienie gramatyczne po japonsku co tez Ci polecam.

Post Pn lut 06, 2017 15:04
Bywalec

Ojej, 20 godzin japońskiego w tygodniu to bardzo dużo... Ja niestety nie mogłabym sobie na tyle pozwolić ze względu na naukę szkolną, która zabiera większość mojego czasu w domu. Dziękuję bardzo za odpowiedź, naprawdę w dużym stopniu mi ona pomogła. Do "Mimi kara oboeru" zniechęcił mnie brak angielskich napisów, ale spróbuję jeszcze raz się z niej uczyć, a i przygotowywałeś się samodzielnie? Jeśli jeszcze coś mi się przypomni, to znowu napiszę. :) Na razie będę się uczyc i za miesiąc zdecyduję, kiedy będę podchodzić do N3.

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady