Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Jak należy uczyć się kanji?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Jak należy uczyć się kanji?

Jak należy uczyć się kanji?

Post Wt sie 15, 2006 17:13
Jiraya Avatar użytkownika
Stały bywalec

Mam pytanie. Jak należy uczyć się kanji. Nie chodzi mi o znaczenie pojedynczych znaków ale o złożenia. Po pierwszej lekcji w której się ono pojawiło nie mam pojęcia jak to zrobić. Bo chyba nie można nauczyć się na pamięć wszystkich słów z wykorzystaniem danego znaku, jego pisowni i odczytu.

Post Wt sie 15, 2006 21:10
maiko Avatar użytkownika
Admin

Niestety najlepsza metoda nauki kanji jest zapamietywanie zlozen. Oczywiscie pewnie nie zapamietasz wszystkich dla kazdego znaku, ale ta metoda jest wg mnie najlepsza.
Uczysz sie konkretnych wyrazow, oraz ich pisowni.
Znajomosc znaczenia samego znaku nie jest wystarczajaca.
雀がなくな、
いい日和だな、
うつとり、 うつとり、
ねむいな。

Post Śr sie 16, 2006 00:11
Stały bywalec

ojć, no to marnie :/. I jak ci japończycy sa w stanie to wszysko zapamiętać mi wydaje się to nie możliwe nawet przy codziennym obcowaniu z tym pismem a co dopiero jak ktoś uczy się w domu na własną rękę.
Ale dzięki za odpowiedź, przynajmniej wiem na co muszę się w przyszłości przygotować.

Post Śr sie 16, 2006 01:02
Aheron Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

ja znam dobry sposób na naukę :)

codziennie i sumiennie , długo i uczciwie
nikt nie mówił ze dobry sposób to ten przyjemny ?:P

*przydał by sie jakiś biczownik co by mnie przy tych ksiązkach trzymał dłuzej niż dotychczas ^_^' jakaś Pani może chętna ? :roll: :D*
You blow My mind ;D

Codzień odkrywam Cię na nowo ;D

Post Śr sie 16, 2006 21:47
mkbest Avatar użytkownika
Stały bywalec

Łukasz Iwanecki napisał(a):
ojć, no to marnie :/. I jak ci japończycy sa w stanie to wszysko zapamiętać mi wydaje się to nie możliwe nawet przy codziennym obcowaniu z tym pismem a co dopiero jak ktoś uczy się w domu na własną rękę.
Ale dzięki za odpowiedź, przynajmniej wiem na co muszę się w przyszłości przygotować.

Dla Japończyków to normalne ;) Teru napisał, że przeciętny Japończyk nie musi nawet zaglądać do słownika, bo mają TYLKO niecałe 2000 znaków do zapamiętania.

Post Śr sie 16, 2006 22:01
Stały bywalec

A potem dziwić się, że Japończycy są do przodu z techniką. Skoro mają takie mozgi to to dla nich żaden problem :D.

mam jeszcze takie pytanie. Dlaczego w niektórych slowach wykorzystuje się tylko kawałek z jakiegoś sposobu czytania? np. w przykładzie podanym w lekcji 4 znak
日ma m.in. czytanie nichi, ale w wyrazie nihon wykorzystuje się tylko ni. To jest jeszcze trudniejsze.

Post Cz sie 17, 2006 15:21
Stały bywalec

Hmm... to odczytanie mogło być pominięte, żeby wam bez sensu głów nie przeciążać :D zresztą do wszystkiego dojdzie się w swoim czasie ;)

Post Wt sie 22, 2006 18:07
mihaujp Bywalec

Witam
Możecie mi wyjaśnic pare rzeczy zzwiązanych z nauka Kanji, bo juz mi sie to wszystko miesza?
Interesuje mnie kanji 4 stopnia z wikipedii http://pl.wikibooks.org/wiki/Japo%C5%84 ... Kyuu_Kanji któej formy czytania mam sie uczyc on-yomi czy kun-yomi, bo biorąc chodzby pod uwage pierwszy przykład 1 to w kun-yomi jest to zapisane jako hito (co oznacza przeciez człowieka)?
HELP!!!!

Post Wt sie 22, 2006 19:08
Stały bywalec

Nie ucz się tak... Nauka samych kanji jest bezcelowa!

Post Śr sie 23, 2006 09:16
mihaujp Bywalec

Niepowiedziałem że będę uczył się samych Kanji. Proszę o odpowiedz i pomoc ponieważ nierozumiem tego.

Post Śr sie 23, 2006 12:11
Owenos Avatar użytkownika
Stały bywalec

Tak, ale zauważ że masz w nawiasie TSU

ひと(つ)

Co w rzeczywistości, wyglądać będzie tak..

一つ

Jak masz jakieś pytania, wal śmiało. Po to tu jesteśmy :)

Pozdro!
今ジャパン!

Post Cz sie 24, 2006 16:38
mihaujp Bywalec

ok, nic nie rozumiem

ひと(つ) = 一つ     poprostu nierozumiem

jak sie ucze kanji to mam sie uczyc kun... i on...??? kiedy sie stosuje jedno a kiedy drugie? jak to z tym jest?

Post Cz sie 24, 2006 23:39
Stały bywalec

Chodzi o to, że różnie sie stosuje, dlatego nie ucz się bez sensu wyrazów tylko ucz się języka ;]

Post Pt sie 25, 2006 08:51
maiko Avatar użytkownika
Admin

Już pisałam o tym na forum.
Uczysz się obu odczytań.
Pierwszy to kunyomi (kun) - czyli odczytanie japońskie chińskich znaków oraz onyomi (on) - kanji odczytywane jest po chińsku, ale zgodnie z fonetyką japońską.
Oczywiście są znaki, które mają tylko odczytanie kunyomi tzw. "kaii". Czyli są to znaki, które stworzyli sami Japończycy.

Nauka samych znaków jest bardzo trudna. Nauczysz się 30, a po 2 tygodniach niczego nie pamiętasz.
Najlepiej uczyć się "złożeń".

np. wyraz 日本語 (にほんご) - Język japoński - składa się z trzech znaków 日 (słońce, czas) , 本 (korzeń, książka) , 語 (słowo, mówić, język).

Znajomość poszczególnych znaków nie pozwoli ci na bezproblemowe tworzenie wyrazów. Bo chyba sam przyznasz, że nie przyszło by ci do głowy, aby zapisać wyraz j. japoński właśnie w ten sposób, nawet jeśli poznasz poszczególne znaki.
Dlatego odczytania są niezbędne ni-hon-go. Wszystkie w tym przypadku są odczytaniami "on"
雀がなくな、
いい日和だな、
うつとり、 うつとり、
ねむいな。

Post Pt sie 25, 2006 11:37
mihaujp Bywalec

dzieki, niewspomniałem o tym, ale oczywiscie miałem zamiar uczyc sie złożeń, wiadomo ze same Kanji bez tego nic nie da.

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady