Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Jak należy uczyć się kanji?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady Jak należy uczyć się kanji?

Jak należy uczyć się kanji?

Post Pn lis 17, 2008 20:18
onetmaster Stały bywalec

A czy nauka kanji od i-przymiotnikow to dobry pomysl? Potem chce nauczyc sie na-przymiotnikow, pewnie w miedzy czasie jakies rzeczowniki. Dam rade ? ;]
Pozdr0
onetmaster

Post Pn lis 17, 2008 20:34
tomdom21 Uzależniony ^_^

Ja (ekspertem nie jestem) ale uczy się (przynajmniej na samym początku) kanji które są łatwe i przydatne np. Ja , Pies , Wielki a raczej nie sugeruje się tematycznością. Przynajmniej takie jest moje zdanie.
--//"To jest moja droga ninja"\\-- :P

Post Pn lis 17, 2008 20:45
karjak Avatar użytkownika
Expert

Ja na początku przygody z kanji uczyłem się najpierw znaków prostych i często się pojawiających - przykład takiej kolejności to chociażby słynna "Basic Kanji Book". (na początku pamiętam były takie znaki jak 日, 月, 水, 火, 田...)

Dlatego nie sądzę by uczenie się kanji z podziałem na części mowy było rozsądne. Aczkolwiek z tego co pamiętam, BKB po wprowadzeniu już 40-50 znaków stosowało rozdziały poświęcone np. czasownikom, ale tylko podstawowym i często się pojawiającym.

Post Pn lis 17, 2008 21:01
onetmaster Stały bywalec

No ale chyba nie chcecie mi powiedziec ze przymiotniki typu: czerwony, duzy, dobry, nowy pojawiaja sie rzadko? Mam taka mala ich liste wiec nie jade sobie po wszystkich. Jest ich kilkadziesiat, potem moze z BKB sproboje cos.
Ostatnio edytowano Pn lis 17, 2008 21:22 przez onetmaster, łącznie edytowano 1 raz
Pozdr0
onetmaster

Post Pn lis 17, 2008 21:19
tomdom21 Uzależniony ^_^

Często pojawiających się I prostych czyli 1-5 kresek może więcej xD
--//"To jest moja droga ninja"\\-- :P

Post Pn lis 17, 2008 21:50
Andriej Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

onetmaster, zapoznawaj się z zapisem kanji wszystkich słów, które wydają ci się tego warte. :D

Po pewnym czasie trochę pozapominasz, ale jak będziesz się potem uczyć kolejno wszystkich znaków według JLPT (albo jakiegoś innego planu) to fakt, że już wcześniej stykałeś się z danymi znakami, będzie ci znakomicie ułatwiać naukę.

Post Pn lis 17, 2008 22:18
karjak Avatar użytkownika
Expert

Jak komu wygodniej :wink:
Tylko na początku dobrze sobie przyswoić proste znaki i kolejność stawiania ich kresek, bo później procentuje to przy kanji złożonych z paru radykałów, lub części podstawowych, jak kto woli. No i czasami łatwiej zapamiętać znaczenie jak się wie co poszczególne części oznaczają :)

Post Wt lis 18, 2008 08:56
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Dokładnie. Najpierw trzeba się nauczyć radykałów. Potem łatwiej jest się uczyć, zapamiętuje się, że np. znak dla "uczucia, emocji" składa się z oka, drzewa i serca :D
""Natives" are absolutely the best users of their respective languages. They must have some of the best methods. We should be copying them."

Post Pn sty 19, 2009 13:41
usagi Avatar użytkownika
Expert

Ostatnie spostrzeżenia, uczyć się jak dziecko- kanji to nic innego jak IDEOGRAM, zrozumiesz ideę,zrozumiesz ciąg znaków. odczyty, podziały, to tylko kwestia własnego widzimisię, jedna reguła, raczej tych 30 kreskowych na początek bym nie polecał.
Część znaków wchodzi do głowy w trakcie czytanek (np. o telegrafie), część trzeba długo i namiętnie analizować jak np. symbol "pluskać", gdzie mamy narysowane drzewo, jakich wiele rośnie przy klifach (takie z dłuższymi gałęziami na górze) oraz chlapiącą w nie morską falę reprezentowaną przez 3 krople wody, odczyt pewno zapamiętam, jak pojawi się w czytance albo artykule.
:Podpowiedzi do historyjek układają ludzie na kanji.koohii.com
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pt sty 23, 2009 21:07
usagi Avatar użytkownika
Expert

Ano tak, azjaci stosują taką metodę do kanji: piszesz znak albo definicję, zależy co masz podane np. "żaba" rysujesz żabę, i sprawdzasz odpowiedź, jeśli była zła to po pewnym czasie powtarzasz 6 razy , jeśli 6 razy było dobrze to koniec, jak nie to do oporu.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pt sty 23, 2009 21:32
Decross Avatar użytkownika
Stały bywalec

maiko napisał(a):
np. wyraz 日本語 (にほんご) - Język japoński - składa się z trzech znaków 日 (słońce, czas) , 本 (korzeń, książka) , 語 (słowo, mówić, język).

Błagam, pomóżcie mi zrozumieć w jakim celu Japończycy przywieźli z Chin te skomplikowane znaki kanji. Np. to co podała maiko, słowo "j.japoński", nie moze ono występować jako にほんご?

Post Pt sty 23, 2009 21:51
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Bo w pobliżu innego systemu pisma nie było więc nie bardzo mieli jak inaczej pisać. A kanji wcale takie skomplikowane nie są, trzeba się tylko przyzwyczaić no i trochę czasu poświęcić na naukę :)

Post Pt sty 23, 2009 21:54
usagi Avatar użytkownika
Expert

Jeśliby była sama hiragana to przy ich ilości powtórzeń (wyrazów o takim samym brzmieniu) była by ekstremalnie trudna do zrozumienia. Dzieci tam w Azji też nie opanowują kany w rok.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pt sty 23, 2009 22:15
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

usagi napisał(a):
Dzieci tam w Azji też nie opanowują kany w rok.

A nawet mniej niż w rok.
:)

Wiem, wiem, chciałeś napisać kanji 8)

Post Pt sty 23, 2009 22:17
Decross Avatar użytkownika
Stały bywalec

czyli część słów jest w hiraganie i część w kanji?
np. jak jest w jednej z pierwszych lekcji na japonce słowo nauczyciel - せんせい to juz wiem ze to jest tak i tylko tak? a nie, ze później ktos wyjedzie, ze nauczyciel to również piesek-drzewko-listek?
mozecie podac jakis przyklad slow z hiragany i kanji brzmiących podobnie?

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady