Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

[rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

margarina Początkujący

Miałem kiedyś z tym problem ale rozwiązałem go w bardzo prosty sposób.
1.Najpierw trzeba ściągnąć program JapAlpha
2.Ucz się codziennie:
-jeśli dobrze zapamiętujesz to 10 znaków dziennie
-jeśli gorzej idzie ci zapamiętywanie to 5 znaków dziennie
3.A teraz test na tej stronie
4.W zakładce Hiragana i Katakana zaznaczamy te grupy znaków które poznaliśmy

I tak w 1 tydzień nauczyłem się hiragany i katakany

Post N sie 12, 2007 14:58
Dav Uzależniony ^_^

Użytkowniku. Mogłeś uprzedzić, że po rozpakowaniu zasłania większość pulpitu ^^

Program jest prosty i ciekawy :)

Post N sie 12, 2007 15:57
Zyn Bywalec

Mam lepszy sposób, dzięki któremu nauczysz się hiragany i katakany naturalnie i dużo prościej. Ja tak zrobiłem przynajmniej. Mianowicie drukujesz sobie na kartce hiraganę. Nosisz ją zawsze przy sobie, a na lekcjach w czasie przerwy lub też nie piszesz piszesz i jeszcze raz piszesz. W końcu nawet nie zauważysz, że nie zaglądasz do kartki, a wyuczysz się tego w taki sposób, że nawet nie będziesz się zastanawiać nad znakiem. Jeśli chodzi o katakanę to po hiraganie idzie 3 razy szybciej (dosłownie), ponieważ kojarzysz poszczególne znaki z hiraganą. Niby banał ale spróbuj a zobaczysz szybki efekt, a nawet jeśli nauczysz się tego po dłuższym czasie to na pewno będzie to wykute do niezapomnienia :)

Post N sie 12, 2007 18:01
Amy Początkujący

Ja stosowałam sposób Zyna :) Poza tym co tydzień miałam kartkówki z hiragany i katakany-wystarczającą motywację :wink:
Co prawda katakanę jeszcze trochę zapominam, ale z hiraganą nie mam problemu, bo na zajęciach z japońskiego muszę nią pisać :?
Tak w ogóle to przy nauce znaków japońskich przydaje się pamięć wzrokowa :)
Gdy słuszność jest po naszej stronie, ale siła po przeciwnej, trzeba albo odstąpić od słuszności i poddać się, albo dochować jej wierności do końca"-"Jestem kotem" N.S.

Post Wt wrz 18, 2007 20:06
isabell13c Bywalec

Faktycznie katakana idzie dużo szybciej... no ale u mnie tak było może dlatego, że hiragany uczyłam się tylko na nudnych wykładach i na oknach... ale były dni co zapisałam maczkiem po kilka stron A4... Tylko, to, że szybciej się czegoś nauczy ma tą wadę (przynajmniej u mnie), że taka wiedza jest mniej trwała. Znaków hiragany nie zapominam raczej... a z katakaną ciągle jeszcze coś mi się myli... ech no ale nauczyłam sie jej dopiero tydzień temu... :(

Post Wt gru 25, 2007 18:42
Akini Początkujący

Ja się uczę tak:
Mam specjalny duży zeszyt. Drukuję sobie lekcje i przepisuję je do tego zeszytu, ale przepisując dialogi nie piszę jak "brzmią" w roomaji. Oczywiście zostawiam miejsce, a potem specjalną wydrukowaną tabelką z Japonki :) sama piszę je w roomaji szukając każdego znaku :).
Takim sposobem uczę się nie tylko alfabetu, lecz też więcej zapamiętuję z każdej lekcji :) polecam :)

Post Śr gru 26, 2007 20:59
usagi Avatar użytkownika
Expert

Jak nie piszesz, to nie zapamiętasz- ściągi drukowane to strata czasu.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Cz gru 27, 2007 14:23
Akini Początkujący

Właśnie tak :) Te "ściągi drukowane" przepisuję do specjalnego dużego zeszytu :P

Post So gru 29, 2007 14:02
Jack_14 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Ja mogę poradzić aby nie patrzeć na znaki, których jeszcze nie utrwaliliśmy, lepiej się skupić na tych już powtórzonych i np. tych na dany dzień aby się niepotrzebnie nie dołować :P
白いのも 黒いのも どっちも 私 です。。。

Post Śr mar 19, 2008 21:32
MajKi90 Avatar użytkownika
Początkujący

Ja kiedy uczyłem się Hiragany i Katakany zrobiłem tak:
-Założyłem sobie zeszyt i w nim podzieliłem parę kartek na dwie kolumny po lewej Hiragana a po prawej Katakana i w ten sposób uczyłem się 2 znaków za jednym razem
-i tak samo zrobiłem na małej kartce którą nosiłem w portfelu i uczyłem się w autobusie wracając ze szkoły.
-no i nie wspomnę już o wypisywaniu Hiragany i Katakany na lekcji w każdym zeszycie. :P

-Dodam jeszcze, że w tym zeszycie też wypisuję każde nowe słowo, którego się uczę.

Pozdrawiam

Post Pt kwi 25, 2008 21:15
CID Avatar użytkownika
Początkujący

MajKi90 napisał(a):
-no i nie wspomnę już o wypisywaniu Hiragany i Katakany na lekcji w każdym zeszycie. :P

-Dodam jeszcze, że w tym zeszycie też wypisuję każde nowe słowo, którego się uczę.

Pozdrawiam

Ha skąd ja to znam :D. Identycznie robiłem i nawet kaną na tablicy pisałem podczas przerwy miedzy polskimi a jak facetka przyszla to powiedziala ze sie do mnie na korepetycje zapisze :D :lol: . Jak się uczyłem kanyto przepisałem całą tabelkę na kartkę tak, że po lewej były polskie sylaby, w środku hiragana i po prawej katakana. Pisałem różne wyrazy nawet polskie kaną (tak jak to było możliwe) az zapamiętywał coraz więcej znaków i po dwóch tygodniach posługiwałem się nią bezbłędnie.

Post Wt maja 06, 2008 11:47
ryonu Avatar użytkownika
Stały bywalec

Ja uczylem sie po 5 znakow dziennie (po 3 jezeli sa to zlaczenia sylab).
Na poczatku kazdy znak po kolei wpisywalem do zeszytu, a nastepnie szukalem go tuhttp://www.japonka.pl/moodle/mod/resource/view.php?id=151.
Pozniej jeszcze pisalem ten znak na 2-4 linijki w zeszycie za kazdym razem mowiac sobie go naglos. Gdy juz poznalem wszystkie 5 (lub 3) znakow szedlem na strone http://www.japonka.pl/moodle/mod/resource/view.php?id=253 wybieralem odpowiednia lekcje i cwiczylem tak dlugo az Wyniki wygladaly tak : 100/0. Gdy popelnie blad uruchamialem flash od poczatku. Jak poznalem w ten sposob okolo 20 znakow to tutaj http://www.japonka.pl/moodle/mod/resource/view.php?id=388 wybieralem je. Kazda sylabe ktora zostala wygenerowana zapisywalem sobie w zeszycie ( dzielilem zeszyt w linie 8 kreskami na kartce tak ze na kazdej kartce bedzie 90 znakow i 90 sylab). Po zapisaniu tych znakow na 4 stronach siadalem sobie wygodnie na lozku i pisalem :D Troche mozolny sposob, ale mi jest baaardzo ciezko cokolwiek zapamietac :D
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Przepraszam za bledy, ale na tym komputerze nie ma zainstalowanych polskich znakow. :)

Post Pn cze 23, 2008 13:05
senzoku Początkujący

Ja ściągnąłem sobie fiszki z japonki i doznałem olśnienia. Uczyłem się kany od dobrych kilku lat. znaczy próbowałem bo zawsze nie dalej niż do sa shi su nie dojeżdżałem i wszystko mi się myliło. A dzieki fiszkom hiragane opanowałem w 2 godziny katakana poszła nieco dłużej ale też bardzo szybko i teraz mogę swobodnie czytać te piekne literki. Fiszki to jest to!!!

Post Cz lip 17, 2008 18:43
Kouta Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

A ja robie tak: na początku dnia uczę się pięciu znaków (każdy znak piszę sobie w zeszycie kilkanaście/kilkadziesiąt razy). Jeśli mam problemy z ich zapamiętaniem piszę sobie dalej. Po jakimś czasie robie sobie sprawdzenie z nauczonych znaków (wszystkich, nie tylko z jednego dnia). Do tego celu wykorzystuję fiszki z tymi znakami, których już się uczyłem. No i sprawdzam. Wszystkie znaki, które źle przeczytałem odkładam na oddzielną kupkę. Gdy już skończe sprawdzać się biorę kupkę z błędnie odczytanymi znakami i piszę sobie je w zeszycie po kilkadziesiąt razy. Gdy już skończę. Ponownie powtarzam sobie znaki, których uczyłem się na początku dnia standardowo - pisząc w zeszycie.
To by było na tyle.
Aha jeszcze jedna ważna rzecz. Podczas pisania każdego znaku należy powtarzać głośno jego czytanie.

P.S. Mój pierwszy post na forum :D. Witam wszystkich.

Post Pt lip 18, 2008 10:40
usagi Avatar użytkownika
Expert

Pół godzinki co rano, jak z brzuszkami ^_^ W końcu umysł się podda i mimowolnie zacznie wszystko kojarzyć.
兵法
戦争のタオ
戦略

Następna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady