Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

[rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

Post Pt lip 25, 2008 11:01
junest1992 Avatar użytkownika
Początkujący

Ja wydrukowałam sobie hiraganę i katakanę, uczę się po pięć-dziesięć znaków dziennie i piszę, dosłownie wszędzie i jak mam czas (a teraz wakacje, to mam go sporo).

Naukę najpierw zaczęłam od hiragany, potem zajmę się katakaną ;).

Post Pt lip 25, 2008 13:32
usagi Avatar użytkownika
Expert

Można katakanę olać na początku do niezbędnego minimum, wyrazy typu :::
ペスコン przyjdą same w czytankach.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pt lip 25, 2008 13:53
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

usagi napisał(a):

Świetnie. Tylko czym jest ten pesukon?

Post Pt lip 25, 2008 14:14
Dataz Uzależniony ^_^

s_k napisał(a):
usagi napisał(a):

Świetnie. Tylko czym jest ten pesukon?

Może chodziło mu o パソコン.

Post Pt lip 25, 2008 14:14
karjak Avatar użytkownika
Expert

Chodziło mu pewnie o パソコン , czyli z ang. "personal computer" :)

Post Pt lip 25, 2008 14:33
Dataz Uzależniony ^_^

Ej, dopiero to napisałem xD

Post Pt lip 25, 2008 14:46
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

Wiem, o co mu chodziło :)
Chodziło mi o zwrócenie uwagi na to, iż warto się uczyć katakany dlatego, żeby umieć zapisać poprawnie te słówka, które się w czytance pojawią.

Post Pt lip 25, 2008 14:51
karjak Avatar użytkownika
Expert

Heh, już drugi raz zdarza mi się napisać odpowiedź w tym samym czasie co ktoś inny :wink: Ale poprzednim razem to ja byłem pierwszy :)

W każdym razie pomimo że katakana jest mniej ważna od hiragany, warto sobie ją przyswoić choćby w podstawowym stopniu, w praktyce się wyszlifuje i będzie ok.

Post Pt lip 25, 2008 15:59
mDiX Avatar użytkownika
Początkujący

Co do sposobu nauki, to dzisiaj jest bodajże spotkanie o 18:30 z Kurenai-Sun. Zapewne się na nim pojawię (chociażby z ciekawości), bo dopiero zaczynam naukę, a to jest dla takich właśnie jak ja. A Wy? Tez przychodziliście na te spotkania, żeby ułatwić sobie trenowanie Hiragany, Katakany? Czy może te sesje/wykłady (co to właściwie jest?) dla początkujących wcale nie są dla AŻ takich początkujących? Opowie ktoś na czym to polega?

Pozdrawiam
mDiX

Post So lip 26, 2008 07:32
usagi Avatar użytkownika
Expert

Katakana występuje początkowo rzadko, (chyba,że ktoś katuje klasyczną mangę ) i często wręcz opisuje wyrazy "pobieżnie". Z powyższym długo się zastanawiałem, czy to PC com i może się po prostu w książce pomylili czy jednak kolejny niby angielski gniot.
ハンカチ, バイク,トイレ - jak widać zazwyczaj same rzeczowniki (zazwyczaj).
I miałem takie coś...
ウアミングアップ- warming up jak sądzę, w jednej z czytanek do 1-szej części Minny. Ponad tytułem.
兵法
戦争のタオ
戦略

Post So wrz 06, 2008 10:31
Jasio Avatar użytkownika
Początkujący

Ja wziąłem sobie małe karteczki:
z jednej strony znak w hiraganie
z drugiej odpowiednia litera/sylaba

i ucze sie po kilka dziennie z tymi karteczkami i bardzo szybko przychodzi :)

Post So wrz 06, 2008 11:17
misehiru Avatar użytkownika
Bywalec

Ja łączę program na tel. kom i fiszki :) Bardzo przyspiesza to naukę :)

Program jest o tyle fajny, że można się uczyć poszczególnych 'kolumn', ale brakuje mu możliwości wybrania kilku 'kolumn' do treningu. W tym momencie biorę do ręki fiszki i powtarzam sobie co najmniej kilka razy dziennie. Co jakiś czas, w zależności od tempa zapamiętywania, zwiększam ilość znaków do nauki :)
No risk? No fun!

Post Wt wrz 16, 2008 12:12
Nekou Avatar użytkownika
Początkujący

ja się uczę za pomocą książeczki gdzie ćwiczy sie pisanie danego znaku :)
ok. rok temu nauczyłam się 22 znaków i dalej je pamiętam choć niezbyt często je sobie przypominam ;)
wiem, że to nie dużo, ale jak będę miała czas i chęci to bede kontynuować naukę xD

Post Wt wrz 16, 2008 14:32
Asuritt Stały bywalec

a Ja sie ucze tak ze

1 przepisuje znaczek po 30-100 razy ^^ kazdy ( na dzien 5-10 )
2 pozniej na czystej kartce pisze je pokolei i do tylu ( tzn np jak jest a i o u e to potem do tylu )

3 wchodze na stronke wikipedi ( http://pl.wikibooks.org/wiki/Japo%C5%84 ... a:Lekcja_1 )

4 na dole znajduja sie :
い - brzuch
え - obraz; malowanie, rysowanie
いい - dobrze, dobry
うえ - góra, na górze
おい - siostrzeniec, bratanek
おう - król

pisze je na kartce ale w romanji czyli (cwicze czytanie) jak przepisze wszstko np:

i - brzuch
e - obraz...
ii - dobrze dobry

zamykam okienko i pisze obok z pamieci znaczki xD :)

troche zachodu ale szybko sie nauczylem a kiedys jak probowalem inaczej to 5 znakow wypadlo mi po dniu T_T"

a i np jek teraz umimem te 15 znaczkow to pisze na kartce aiokegikeugoego i potem to tlumacze i spowrotem tez :)

prosze o wybaczenie ze narobilem bledy ortograficzne

Post Wt kwi 14, 2009 10:23
bumer Początkujący

Widzę, że wszyscy jedziecie tu na mechanicznym zapamiętywaniu hiragany poprzez dziesiątki powtórzeń zapisu danego znaku. Może i da się tak nauczyć, ale jest to nudne i czasochłonne. Poza tym z czasem łatwiej wylatuje z głowy, jeśli się nie używa tego pisma przez dłuższy czas.

Ja uczę się japońskiego od jakiegoś tygodnia i na razie opanowałem tylko hiraganę ze względu na brak czasu. Z tym, że uczyłem się jej zupełnie inaczej niż wy. Potrzeba tylko trochę wyobraźni i będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Dodam tylko, że ja mam pewne problemy z wyobraźnią, a dokładnie z wizualizacją - dlatego ta metoda sprawia mi pewne trudności. Ale dla kogoś kto potrafi tworzyć w swojej głowie czyste, ostre, kolorowe obrazy jest to świetny i skuteczny sposób.

Każdy słyszał pewnie coś o mnemotechnikach, czy łańcuchach skojarzeń. Jeśli nie - kłania się wujo google.

Do rzeczy.
Sprawa polega na tym by z określonym znakiem, a konkretnie z tym jak się go wymawia stworzyć określony obraz przypominający wygląd danego symbolu; np: (są to moje własne skojarzenia, możecie mieć zupełnie inne)

- tsu, つ - najłatwiejszy ze wszystkich - tsu jak tsunami, mi ten symbol ewidentnie kojarzy mi się z falą; wyobrażam więc sobie miejscowość nad brzegiem morza, wzburzone morze, czarne niebo, burzę, silny wiatr, wyginający i łamiący drzewa, i wielką, pędzącą falę uderzającą w brzeg, rozchodzącą się po ulicach miasteczka, przewracającą ludzi i niosącą spustoszenie. Zobaczcie szczegóły, wprowadźcie elementy nietypowe - może fala ma kolor różowy? Z nieba pikują jastrzębie łapiące ludzi w szpony i zabierające ich w bezpieczne miejsce? itepe, itede... Jakie dźwięki wydają te ptaki? Czujecie ten burzowy zapach? A może pojawia wam się gęsia skórka na skutek zimnej wody na waszym ciele? Myślę, że rozumiecie. Bardzo ważne:
- twórzcie żywe, kolorowe, ostre obrazy,
- niech będą bogate w absurd, wyolbrzymienie,
- odwołujcie się do wszystkich zmysłów.
Gdy już stworzę dla któregoś symbolu jakiś obraz, zapisuję go i w tym samym czasie tworzę obraz na nowo, wzbogacając go w szczegóły, powtarzam zapisanie symbolu z ponownym odtworzeniem skojarzenia z 10 razy.

Dla przykładu może jeszcze pokrótce kilka moich skojarzeń:
- ta, た - ta jak tata, tata z rozpostartymi rękoma, biegnący za taką duża, dmuchaną, plażową piłką,
- nu, ぬ- nu jak nurek, mi kojarzy się ten symbol z kaczką odwróconą do góry nogami i nurkującą w stawie by złowić rybkę,
- yo, よ - yo jak jork, ewidentnie jest to piesek tylko obrócony,
- to, と - to jak to boli! gwóźdź wbijany w moje ucho,
- ri, り - ri jak ring, zapałka walcząca na ringu z pałeczką do ryżu,

To tylko moje własne skojarzenia, które zapewne niektórym zupełnie nie będą odpowiadać. Być może wydaję się wam, że jest to czasochłonne i żmudne. Ale to dlatego, że przecież opowiedzenie tego, co znajduje się na zdjęciu wymaga licznych słów. Zamiast tego po prostu łatwiej i dużo szybciej pokazać zdjęcie lub, jak w tym przypadku, stworzyć obraz w głowie samemu.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady