Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?
Strona główna forum Pomoce do nauki języka japońskiego Sposób na naukę - rady i porady [rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

[rady] Jak uczyć się Hiragany i katakany skutecznie ?

Post Pn cze 08, 2009 14:33
Zellus Avatar użytkownika
Stały bywalec

Jak jak sie ucze to kojarze symbole z normalnym alfabetem np.
た t= ta przypomina mi t=
よ prawie jak Ł
oczywiście nei wszędzie się da;/
np. takie ぬ :(
ale najfajnej mi się skojarzyło so <--//jakaś dziwna czcionka;/
coś jak [zł]/[zę] (w taki sposób jak 'kreska' alfabecie zmienia 'a' na 'ą' i 'e' na 'ę')
Ja mam często jakieś głupie/dziwne kojarzenie...

A potem jak zapamiętam( i nie zapamiętam tych co mi się nie kojarzą) to wchodzę na http://www.realkana.com/practice/ wybieram wszystkie które umiem/powinienem umieć i przez godzinę/2 testuję(z czasem wyłączając te komluny w których się nei myle i mam pewność że je pamiętam)

Post Pn cze 08, 2009 18:25
Pemol2 Avatar użytkownika
Moderator

Ja również jak uczyłem się kany, miałem skojarzenia i do dziś pisząc dany znak, nasuwa mi się ono na myśl, mimo, że było to dawno temu.
私は初心者です。笑ってはいけない!
セリーヌ・ディオンに夢中なの!

Post So lip 04, 2009 15:08
miyoko-sama Stały bywalec

Jak ja mam z tej strony to pobrać ????
U mnie się nie da x/

Post So lip 11, 2009 16:39
miyako Avatar użytkownika
Stały bywalec

Ja to się uczę zawsze późnym wieczorem, wtedy jakoś łatwiej mi się zapamiętuje, powtarzam sobie jeszcze przed snem to, czego się nauczyłam, a rano wszystko jest git ^^ Jestem wzrokowcem i słuchowcem, dobrze idzie mi zapamiętywanie, ale na wszelki wypadek uczę się po 5 znaków dziennie (obecnie katakany), faktycznie idzie to znacznie szybciej ^^ No i- co najważniejsze- nie myli się wcale z hiraganą :D
"Watashi wa akuma de shitsuji desu kara" ^^

Post Wt lip 14, 2009 14:06
nefrix Początkujący

Uczę się podobnie - na skojarzenia :) Na szczęście tylko do niewielu nie potrafię nic wymyślić więc je muszę wkuwać ale reszta sama wchodzi do głowy bez problemów ;)
Uczę się po 5 znaków dziennie, jeszcze hiragany. Warto jest powtarzać bardzo dużo np. kilka a nawet kilkanaście razy po prostu na karteczce napisać czego się nauczyło. Wtedy ma się pewność ze zapamięta się na dłużej :)

Post Wt lip 14, 2009 14:55
miyako Avatar użytkownika
Stały bywalec

Najlepiej jest się uczyć na skojarzenia :) A jeszcze łatwiej jest, gdy się poznało jakieś znaki przypadkowo :)
"Watashi wa akuma de shitsuji desu kara" ^^

Post Wt sie 18, 2009 18:01
Dragon Avatar użytkownika
Bywalec

Niedawno widziałem na allegro kolorowe fiszki które oprócz kolejnosci pisania i znaczenia miały słowa do czytania. Ceny nie pamietam bo tylko zerknąłem. :(

Post Wt sie 18, 2009 21:17
karjak Avatar użytkownika
Expert

Post Śr sie 19, 2009 01:27
gordon Avatar użytkownika
Stały bywalec

Ma ktos takie fiszki z kanji? Te "podstawowe" 2000 :wink:
:3

Post N gru 20, 2009 11:40
jerry941 Avatar użytkownika
Początkujący

Co do mnemotechniki to na pewno to może wam pomóc:

http://www.asahi-net.or.jp/~if2n-szk/gi ... monics.jpg

Sayuri-chan: Umieszczaj obrazki w linkach! Zbyt duże obrazki psują estetykę forum.

:)

Post So lut 20, 2010 08:50
unabridged Avatar użytkownika
Bywalec

Ja jestem za fiszkami i wielokrotnym powtarzaniem ^^ Aczkolwiek wczoraj spróbowałam mnemotechniki i jest naprawdę niezła. Więc może by połączyć te dwie metody i rysować symbole na fiszkach ? :D Coś wymyślę.. ^^

Post Pt mar 19, 2010 14:04
Vekka Avatar użytkownika
Początkujący

A może mógłby ktoś podać jakieś inne mnemotechniki, bo szukam i nigdzie znaleźć nie mogę. Byłabym bardzo wdzięczna.

Przy okazji bardzo jest to ciekawe, bo ja mam problem, że ciągle pisze i pisze, a następnego dnia i tak wszystko zapominam. xD

Post Śr kwi 14, 2010 12:01
Hikidashi Bywalec

Ja się uczyłem tak:

Hurtem

Nie dzieliłem na "po pięć", tylko od razu wziąłem się za oba sylabariusze.

Najpierw w zeszycie po prostu, niczym z przedszkola, pisałem po linijce każdego znaku. Tak po dwa razy i hiragany i katakany.

Potem po prostu pisałem całe sylabariusze, tak jakby były ułożone, na jednej stronie mieściłem cztery. I te sylabariusze poprzepisywałem kilka razy.

A żeby bardziej utrwalać, po prostu jak pisałem słowa, to nie pisałem też romaji, tylko samą hiraganą/katakaną. Generalnie po mniej niż dwóch tygodniach miałem już i hiraganę i katakanę obcykaną bez problemów.

No, jedyny problem pozostaje mi z odróżnieniem (przy czytaniu) ソ i ン, ale to wynika raczej z idiotycznego podobieństwa ;).

Post Cz kwi 15, 2010 13:04
Alena Avatar użytkownika
Początkujący

A ja wkoncu znalazłam sobie szybki sposób na nauke znaków.
Pomogło mi to --> http://www.japonka.pl/moodle/mod/resour ... php?id=388

Zaznaczałam sobie kilka znaków, ustawiałam tak, żeby mi wyświetlało romaji i to z pamięci próbowałam napisac w zeszycie już w hiraganie. I tak do skutku. Opanowanie dzięki temu całej hiragany zajęło mi tylko kilka godzin - i skutecznie. Codziennie utrwalam sobie, wpisując w zeszycie całą hiragane, co przychodzi mi w tym momencie bez problemu.

Szkoda, że nie ma tego samego skryptu do katakany :(.
Skoro już o tym mowa, to może ktoś zna jakąś stronke, gdzie jest podobny skrypt?

Post Wt paź 12, 2010 20:01
PsiQss Początkujący

Cóż, jeśli o mnie chodzi, z http://www.realkana.com nauczyłem się hiragany w ciągu jednego dnia. No, drugiego tylko powtórzyłem dla pewności ;)
Niestety, chyba wyczerpała mi się pamięć/zapał, bo z katakaną już tak łatwo mi nie idzie.. niby nauczę się wszystkich znaków ale na drugi dzień już większości nie pamiętam ^^"

Przy okazji, pytanie. Wiem, że jest bardzo podobna strona do nauki kanji: http://www.realkanji.com . Osobiście jeszcze jej nie sprawdzałem, wie ktoś czy również warta uwagi?

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sposób na naukę - rady i porady