Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Prawie jak podręcznik do nauki kanji
Strona główna forum Szukam wsparcia Uczmy się razem - samopomoc Prawie jak podręcznik do nauki kanji

Prawie jak podręcznik do nauki kanji

Jeśli jesteś w stanie pomóc komuś w nauce za darmo - zgłoś się do nas! Nauka we dwoje jest prostsza : )

ernestus2001 Początkujący

Dzień dobry / Cześć / 今日は

Chyba na dobre pod-forum trafiłem... Tą samą wiadomość umieściłem na innym serwisie, ale chyba stowarzyszonym z japonka.pl.

Ostatnimi czasy z przyczyn bliżej nieokreślonych, postanowiłem sprawdzić, czy byłbym w stanie napisać poradnik nauki kanji w formie "jakby książkowej". Sprawdzenia dokonałem w praktyce, a w jego rezultacie, poczyniłem trzy pierwsze lekcje na próbę :-)

Wygląda to tak:
- napisałem wstępniak, który jest już mniej więcej gotowy do pokazania
- zrobiłem pierwszą lekcję (5 znaków), która jest w zasadzie gotowa
- zrobiłem drugą lekcję, do której brakuje mi "rysunków" na jej pierwszej stronie
- zrobiłem lekcję trzecią, w której ogólnie jeszcze nie mam pomysłu na pierwszą stronę :-)

Z tym, co jest gotowe, jest też jeszcze trochę problemów. Na przykład - mam niezbyt udany charakter pisma, przez co znaki pisane odręcznie wyglądają, jak wyglądają :-) ale przynajmniej jakieś są, na początek.

W każdym razie - nie ma lepszego recenzenta i hejtera niż internety :-) więc pomyślałem, że to co już mam - to udostępnię do pokazania. Całość jest oczywiście za free. Linki do pobrania poniżej:

wersja docx:
http://olchowik.com/wp-content/uploads/2016/08/lekcja_v11.docx

wersja pdf:
http://olchowik.com/wp-content/uploads/2016/08/lekcja_v11.pdf

Wszelki feedback konstruktywny jest mile widziany. Chciałbym pisać wszystkie lekcje iteracyjnie, więc jak coś będzie do poprawy to w zależności od skali "błędów" itp. będę priorytetyzował tematy :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

czkafa Przyjaciel japonki

Dzień dobry Pawle

Myślę że super że coś działasz. Mało komu by się chciało coś zrobić.

Nie wiem czy jest zapotrzebowanie na taką książkę, najlepiej żeby odpowiedziały osoby początkujące.
Sam wspominasz na początku że inspirujesz się Basic Kanji Booklet i uważasz że lekcje są w niej za długie.
Ja szczerze powiedziawszy mam wręcz odwrotne odczucia, na początku nauki jest potrzebne jak najwięcej przykładów i nie istotna jest długość rozdziałów. Złożenia powinny się powtarzać w kolejnych rozdziałach i być dość często używane. Np użycie słów tylko dlatego że mają dwa znaki które są w danym rozdziale ale jest używane bardzo rzadko jest wg mnie złą drogą.

Dodatkowo jak używasz jakiejś tam gramatyki mogłoby być to zsynchronizowane z jakąś książką gramatyczną. Przykładowo zacznij 2 rozdział kanji jak przerobisz 10 tematów gramatycznych z książki X. Wtedy by się czytelnik uczył czytać i powtarzał gramatykę.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

PS:Sporo błędów jest na stronie 15 w zadaniu 5 od 7 punktu do końca. Polska piszę się z przedłużeniem ポーランド zamiast ポランド

Dziękuję za odpowiedź & poświęcony czas!

Nie wiem, czy potrzebne jest mi zapotrzebowanie, żeby tym się zajmować :-) ale fakt, że taki beta-tester najpełniej by się wypowiedział o użyteczności samych "lekcji".

Co do tego, że przykładów powinno być jak najwięcej - w 100% się zgadzam. Chciałbym jak najczęściej wracać do znaków, które już raz były wytłumaczone, ale w miarę możliwości teraz z nowymi wyrazami (a jak trzeba to i z nowymi czytaniami). Z mojego doświadczenia - tylko pisząc dany znak setki razy, można go opanować. A żeby go nie zapomnieć - trzeba co jakiś czas powtarzać.
Inna sprawa, że do tego idealne są apki na telefonie - korzystam teraz z Kanji Study i mogę polecić z czystym sumieniem.

Co do długości lekcji - niektóre trwały po 2h jak pisałem, a jak ma się na naukę max 45 minut dziennie (i to też nie codziennie), to taka lekcja wydłużała mi się do kilku dni i pod jej koniec już nie pamiętałem części znaków z początku lekcji. Dlatego wolę umieszczać mniej znaków do nauki, żeby je w ogóle przerobić, a utrwalać przez apkę w telefonie + kolejne lekcje i w nich powtórzenia znaku.

Z gramatyką - wygląda super pomysł, tylko jeszcze nie wiem, jak do tego podejść... Pewnie coś na zasadzie:
1. Wybrać książkę do gramatyki (pewnie jest ich teraz multum)
2. Wybrać model synchronizacji (1 lekcja z gramatyki = 1 lekcja kanji?)
3. Robić, robić :)

Błędy - co widziałem, poprawiłem, dzięki.

Pomysłałem, że listę rzeczy do zrobienia będę śledził tak:
https://trello.com/b/McvStzfj/japonski

Pozdrawiam,
Paweł

okejokej Avatar użytkownika
Bywalec

Nim jeszcze przeczytałem post otworzyłem link, i pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy brzmiała "kurczę, przecież to BKB po naszemu" :lol: Nie mam niestety zupełnie czasu by zapoznać się dokładnie z tym, co do tej pory stworzyłeś (nawet nauka japońskiego znów zawieszona :( ), ale mogę napisać, że miałem podobne odczucia co do BKB - choć to świetna pozycja do nauki kanji, to czasem lekcje są po prostu zbyt długie - często nie do przełknięcia na jedno "posiedzenie". No a skoro taką lekcję trzeba bezsensownie dzielić, to czemu by od razu nie zrobić dwóch krótszych (z mniejszą ilością znaków).

Tak więc świetna inicjatywa, jedyne co mnie martwi, to czy nie będzie to wysiłek trochę na marne, jak sam zapewne zauważyłeś, nasze rodzime zakątki poświęcone językowi japońskiemu raczej nie tętnią życiem. Brakuje jednak takiego podręcznika, więc może jakieś osoby, które do tej pory miały problem (bo nie są dostatecznie pewni swojego angielskiego, by się uczyć "pośrednio" przez np. BKB) się uaktywnią jak wyczują, że coś się dzieje. Najlepiej byłoby o tym informować na wszelakich polskich forach(nie tylko tu) poświęconych tej tematyce, wszędzie od czasu do czasu jednak ktoś zagląda.

Dzięki za słowa otuchy :)
Nie za bardzo znam polskie fora dyskusyjne w tematyce japońskiej - japonka.pl wyskoczyła mi jako pierwsza w google. Masz może jakieś konkretne na myśli?

czkafa Przyjaciel japonki

Mozesz jeszcze dac info na benkyo.pl

Powrót do Uczmy się razem - samopomoc