Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Pomoc poprzez czat
Strona główna forum Szukam wsparcia Uczmy się razem - samopomoc Pomoc poprzez czat

Pomoc poprzez czat

Jeśli jesteś w stanie pomóc komuś w nauce za darmo - zgłoś się do nas! Nauka we dwoje jest prostsza : )

Post Pn gru 14, 2009 09:20
usagi Avatar użytkownika
Expert

Zrobić czata i ban na kilka dni dla tych, co piszą po polsku albo po angielsku i macie sprawę załatwioną. :P
兵法
戦争のタオ
戦略

Post Pn gru 14, 2009 10:13
Jubi Bywalec

Wiedziałam że nie jestem sama ze swoimi myślami! :D
Piotoro.
Tak, to dobry pomysł by chat mógł powstać na ircu. Nigdy z tego nie korzystałam, ale czytając Twój post widze że jest to miejsce łatwe do konfiguracji, co zaczyna mi sie podobać.

Zastanawiam sie jednak czy słuszne byłoby zakazanie używania polskiego. W końcu jeśli chce sie zrobić bota odpytujacego ze słówek powinien działać on w dwie strony.
Dodatkowo warto wziąć pod uwage tych którzy są jeszcze troche przed 4kyuu. Którzy nie będą jeszcze w stanie zadać pytania po japońsku o jakieś zagadnienie gramatyczne i zrozumieć po japońsku jakąś odpowiedź.
Prawda taka że zaliczam sie jeszcze do tych osób.
hmm. Chyba że rzeczywiście jeśli chce sie powiedziec cos po polsku to bedzie trzeba uzywac kany :D
Opcja mi sie podoba ;D

Można by też utworzyć taki czat nawet i poza japonką. Co za różnica?

Nadal myślę że na japonce warto umiescic cos na zasadzie informacji ze taki chat istnieje i zaprasza chętnych do nauki.

Osoby zainteresowane musialbyby udowodnic ze rzeczywiscie sie ucza poprzez podanie? rozmowe na pierwszym chacie?

Zorganizujmy sie jakoś i zróbmy to :D
It's good to be bad... ;]

Post Pn gru 14, 2009 16:06
maron26 Avatar użytkownika
Expert

Tu nie chodzi o zmianę czatu, bo to nic nie da. Trzeba zmienić nastawienie ludzi. Myślicie, że nazwa czatu coś zmieni?
Wczoraj uczyliśmy się coś japońskiego, bynajmniej plan jest wcielany.
Nikt nie broni założenia czatu, ale po co dwa czaty na Japonce? Bez sensu.
Trzeba zmienić to co teraz jest na czacie...

Post Pn gru 14, 2009 17:57
Piotoro Stały bywalec

maron26 napisał(a):
Tu nie chodzi o zmianę czatu, bo to nic nie da. Trzeba zmienić nastawienie ludzi. Myślicie, że nazwa czatu coś zmieni?
Wczoraj uczyliśmy się coś japońskiego, bynajmniej plan jest wcielany.
Nikt nie broni założenia czatu, ale po co dwa czaty na Japonce? Bez sensu.
Trzeba zmienić to co teraz jest na czacie...

Racja, potrzeba zmian. Ja bym te zmiany wprowadził poprzez przesiew ludzi. Przesiew pozytywny, czyli wchodzą tylko Ci, którzy chcą mieć coś wspólnego z japońskim, a nie pogadać... Obecnie nie jest to możliwe, bo nie da się upilnować tylu ludzi niebędących w temacie. Tak więc nowy czat, nowe zasady. Nie warto zmieniać czata głównego na IRCa, bo to rodzi problemy techniczne przy pierwszym wejściu. Natomiast dla osób chętnych nie byłoby to aż tak wielkim problemem, który by zniwelował ich chęci... Japonka to bardzo duża społeczność i doskonale to rozumiem, że jest tu masa osób, która wcale nie uczy się japońskiego. Byłbym wręcz zdziwiony, gdyby było inaczej. Dlatego potrzebny jest czat ogólny, na pogaduchy...

ラツィヤ、ポテシェバ ズミャン。ヤ ビム テ ズミャニ ヴプロヴァジウ ポピシェズ プジェシェヴ ルジ、プジェシェヴ ポズィティヴネィ、チリ ヴホゾウ ティルコ チ、クテゥジ ヒツォウ ミェチ ツォシ ヴスプルネゴ ズ ヤポニスキム、ア ニェ ポガダチ。。。オベツニェ ニェ イェスト ト モジリヴェ、ボ ニェ ダ シェ ウピリノヴァチ ティル ルジ ニェベンドンツィヒ ヴ テマチェ。タク ヴェンツ ノヴィ チャテ、ノヴェ ザサディ。ニェ ヴァルト ズミェニャチ チャタ グルヴネゴ ナ イルツァ、ボ ト ロジ プロブレミ テヒニチネ プジ ピェルヴシム ヴェイシチュ。ナトミャスト ドラ オスブ ヘンテニヒ ニェ ビロビ ト アジ タク ヴェリキム プロブレメム、クトリ ビ ズニヴェロヴァウ イヒ ヘンチ。。。 ヤポンカ ト バルゾ ヅジャ スポウェチノシチ イ ドスコナレ ト ロズミェム、ジェ イェステ テゥ マサ オスブ、クテゥラ ヴツァレ ニェ ウチ シェ ヤポニスキェゴ。ビウビム ヴレンチ ズジヴョネィ、グディビ ビロ イナチェイ。デラテゴ ポテジェビネィ イェステ チャテ オブルネィ、ナ ポガデゥヒ。。。

Powyżej przepisałem pierwszy akapit katakaną. Tak na zachętę. Jeśli tekst wydaje Ci się trudny do zrozumienia, ciężki w czytaniu, to świetnie! Wyobraź sobie, że bardzo szybko będziesz w stanie czytać takie teksty. Trzeba tylko trochę potrenować, a komunikacja daje motywację, by używać pisma, mimo iż nie używa się słów japońskich...

Pisać po japońsku tylko i wyłącznie! Kana to totalna podstawa i jeśli ktoś jej nie zna, lepiej żeby w ogóle nie pojawiał się na drugim czacie, znaczy że jeszcze nie jest gotowy. :-P Pisząc kaną po prostu uczysz się czytać kany. Już jest korzyść.
Jak najbardziej zrobiłbym podział na dwa czaty, żeby mieć większe możliwości kontroli, to raz. Dwa. Na obecnym czacie ludzie nie chcą się uczyć i niech tak będzie. Trzeba wyłapać tych co chcą i skierować w odpowiednie miejsce. Raczej nie wyobrażam sobie, że na tym drugim cały czas by ktoś siedział. To byłby raczej czat tylko do nauki i tylko w tym celu stworzony, żeby kojarzył się tylko z tym, i żeby nie robić na nim absolutnie nic innego. Każdy spam = kick albo ban (nawet się rymuje, dobre hasło reklamowe :mrgreen:).
Jubi napisał(a):
W końcu jeśli chce sie zrobić bota odpytujacego ze słówek powinien działać on w dwie strony.

Z botem można by pisać po polsku i nikt by tego nie widział, informacje te nie byłyby wyświetlane na ekranie głównym...
Jubi napisał(a):
Dodatkowo warto wziąć pod uwage tych którzy są jeszcze troche przed 4kyuu. Którzy nie będą jeszcze w stanie zadać pytania po japońsku o jakieś zagadnienie gramatyczne i zrozumieć po japońsku jakąś odpowiedź.

I odpowiedziałaś sobie sama... ;-)
Jubi napisał(a):
Chyba że rzeczywiście jeśli chce sie powiedziec cos po polsku to bedzie trzeba uzywac kany Very Happy
Opcja mi sie podoba ;D

Jubi napisał(a):
Nadal myślę że na japonce warto umiescic cos na zasadzie informacji ze taki chat istnieje i zaprasza chętnych do nauki.

Osoby które chcą się uczyć się znajdą, nie bój żaby. Wystarczy nawet kilka osób, żeby jakoś to szło. Chodzi głównie o systematykę i wspólne motywowanie się...
Never say Never

Post Pn gru 14, 2009 21:08
Expert

Od wczoraj japoński ożył.. cieszmy się :D. Dzisiaj masowa nauka dosłownie.
Także na razie nie zmieniajmy. Są początki, ale dobre i to ;).

Post Pn gru 14, 2009 22:37
Finalkaa Avatar użytkownika
Expert

Jakby to powiedzieć, są bardzo, ale to bardzo podstawowe rzeczy.

Post Wt gru 15, 2009 00:48
Jubi Bywalec

Nie chcę Was zniechęcać bo najprawdopodobniej odwalacie kawał dobrej roboty. Podziwiam ludzi którzy pomimo przeszkód chcą zainspirować czymś innych.
Muszę jednak zapytać
Czy rzeczywiście wierzycie że długo to pociągnie? Takie przedsięwzięcie naprawde moze wymagać od Was sporego wysiłku i pracy. Musicie non stop walczyć z tymi którzy od tematu jezyka japonskiego chcą odbiegac jaknajdalej.

Dlaczego musicie sie tak meczyc kiedy mozna rzeczywiscie zebrac tych którzy chcą cos zrobic z wlasnej woli? I powiem szczerze, że wcale nie jest nas tak mało. ;)

Post Wt gru 15, 2009 09:56
maiko Avatar użytkownika
Admin

Słuchajcie. Nie będzie dwóch czatów.
To bez sensu. Dwa czaty, dwa razy więcej roboty. Przecież czat pogaduchowy też by musiał być pilnowany, jeśli ma być pod "szyldem" japonki.

Po prostu podanie dwa zdjęcia i wchodzisz na czata :)
雀がなくな、
いい日和だな、
うつとり、 うつとり、
ねむいな。

Post Wt gru 15, 2009 12:08
Expert

Jubi, zrozum, że dwa czaty to niepotrzebne zamieszanie. To nie nazwa zmieni ludzi, tylko oni sami muszą.
Podstawy to są niestety na czacie, ale i tak ludzie chcą się uczyć. Może nie każdy, ale większość.
Myślisz, że te dwa czaty nagle "nawrócą" ich? Nie, na pewno nie. Można wejść na czat, a Ci co będą spamować to się ich zmutuje i nie będą nic mówić. Nie jest to problem. Także zapraszamy na czat.
My uczymy tak wieczorem, jak tylko wejdziemy.

Słuchajcie. Nie będzie dwóch czatów.
To bez sensu. Dwa czaty, dwa razy więcej roboty. Przecież czat pogaduchowy też by musiał być pilnowany, jeśli ma być pod "szyldem" japonki.

Dokładnie. Znając życie ktoś musiałby pilnować, więcej pracy tylko. Niech zostanie jak jest.

Post Wt gru 15, 2009 13:18
Jubi Bywalec

Przecież od początku piszę, że to nie jakaś nazwa chata ma zmienić ludzi.
I od początku piszę że próba ICH zmieniania wydaje mi się syzyfową pracą i marnowaniem Waszej energii.
Nie ma właśnie sensu na siłę uderzać z japońskim do tych co tego tak naprawdę nie chcą i nie szanują Waszego czasu.

Zgadzam się tu z Piotoro - rozwiązaniem jest przesiew oraz ograniczenie dostępu i wtedy nie trzeba się ogarniać czy pilnować. Nie potrzeba w to wkładać dużo pracy. Każdy sam sie motywuje.
Dodatkowo gdyby można było używać tylko i wyłącznie kany? Automatycznie odrzuca to udawaczy.

Maiko, trudno mi uwierzyć, że nie chciałabyś znaleźć się na takim chacie na którym każdy użytkownik naprawdę chce się uczyć ;) Którzy Cię szanują i naprawdę chcą byś podzieliła się z nimi swoją wiedzą.
A tacy istnieją!

Co szkodzi spróbować? :) Mogę sama się tym zająć. Dajcie mi miesiąc i jeśli po tym czasie nie będzie nikogo chętnego, lub jeśli powstanie wymagający wysiłku i pracy bałagan, padne na kolana wykonując ukłon japoński i będę błagać o wybaczenie, że nie wierzyłam w Wasze obiekcje :) I wyslę Wam po różowo lukrowanym pączku!
Nic Was to nie będzie kosztować, a szanse mam przecież jeszcze mniejsze bo w końcu idą święta więc może łatwo przegram?
Pomyślcie..... różowy pączek..... :D

xD Nie no żartuje sobie, ale naprawdę zależy mi na tym by takie miejsce zaistniało.

Post Wt gru 15, 2009 18:19
Expert

Tylko że z tego przesiewu wyszłyby 5 osób na różnym poziomie, które nie będą mogły się dogadać. Bo początkującym nikt czasu nie poświęca, widać to doskonale.

Post Wt gru 15, 2009 19:40
Expert

Którzy Cię szanują i naprawdę chcą byś podzieliła się z nimi swoją wiedzą.

Sugerujesz, że tu nie szanują? Nie przeginaj.

Dwa czaty nic nie dadzą. Zrozum to. Że będzie tak samo. Ty myślisz, że od razu utworzysz czat to nagle ludzie doznają przemiany..
Na razie na Japonce (czacie) jest japoński. Uczymy się podstaw, więc nie ma sensu dwóch czatów tworzyć. Jak sama Maiko mówiła.

Poczekajmy na razie.

Post Wt gru 15, 2009 21:18
Expert

Poczekajmy i zobaczmy kiedy się temat podstaw wyczerpie. Wtedy będziemy jęczeć co dalej...

Post Wt gru 15, 2009 21:46
Expert

Ale są osoby, które pomogą. Choćby Dataz, Jacuch :). Zawsze coś się uda.
Jubi możesz wpaść na czat, choćby teraz, bo od godziny 19 uczymy się japońskiego do teraz :). Także wiesz..

Post Wt gru 15, 2009 22:37
Expert

Dataz o dziwo był grzeczny dziś, nie krzyczał ani nic xD. Będzie dobrze ;), już jest dobrze hehe.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Uczmy się razem - samopomoc