Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Kuchnia(Przepisy, itp.)
Strona główna forum Pogaduchy O Japonii Kuchnia(Przepisy, itp.)

Kuchnia(Przepisy, itp.)

Post So sie 08, 2009 18:50
Zellus Avatar użytkownika
Stały bywalec

Czy wie ktoś czy w polsce da się dostać narutomaki? Niestety google mi nic nie powiedział najlepiej sklep internetowy ew. Łódź...:/

Post So sie 08, 2009 19:42
FivePsion Bywalec

Narutomaki? A co to w ogóle jest? o_o

Mam pytanie: Zauważyłem ostatnio w Lidlu takie cuś jak Surimi. Zmielone mięso rybne z aromatem krabowym. Próbował ktoś to? Dobre?

Post So sie 08, 2009 20:10
Finalkaa Avatar użytkownika
Expert

Ja jadłam :D. Mi smakowało^^. Bardzo miękkie i delikatne. Nie wiem czy każde takie jest, bo jadłam tylko raz kiedyś i to nie w Polsce, bo u siebie nie widziałam dotychczas tego :)

Post So sie 08, 2009 20:56
karjak Avatar użytkownika
Expert

Bardzo dobre i bardzo tanie :)
W Lidlu oczywiście :)

Genialne do maki-sushi.

Post Pn sie 10, 2009 19:23
FivePsion Bywalec

Uwaga, odkrycie: w makro można kupić wszystko do sushi o.O (przynajmniej w kielcach)
Byłem dzisiaj, patrzę sobie po półkach, i zauważyłem sosy sojowe, no to chcąc zakupić kikkomana podszedłem bliżej, patrzę a tu obok: Shiro Miso instant, wasabi, sosy do ryżu Yamasy i Kikkomana, Nori, ocet ryżowy, ogólnie wszystko o.O
Dziwne że wcześniej nie zauważyłem xP
Noo to jutro będe robił sushi :D

Post Pn sie 10, 2009 19:28
gasnik Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

O. Ja szukałem i nie było.

Zrobiłem sobie dzisiaj, po raz 1, ale z łososiem i pomidorem. Pomidor zepsuł smak, tak to nawet-nawet. Do tego wyszło mi o raz za duże :D

Jutro może zrobię, to będzie lepsze. Składniki zakupiłem w Realu.

Post Śr sie 12, 2009 16:17
jacuch Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Najlepsze sushi (nie z restauracji) robi i tak moja mama xD. Wszystko jak należy, prawdziwy ryż do sushi, ocet, surowa ryba, glony, wasabi i bez nieudanych "modyfikacji" :P.

Dzisiejsze sushi:
Obrazek
馬鹿は死ななきゃ治らない。

Obrazek Piszę poprawnie po polsku

Post Śr sie 12, 2009 22:50
Mender Początkujący

Waaa, chciałbym, żeby twoja mama mnie zaprosiła na jedzonko :D :D
Wygląda smakowicie :P

Post Cz sie 13, 2009 17:13
FivePsion Bywalec

Kupowanie ryżu krótkoziarnistego to poprostu ból. ><
Nigdzie nie mogę tego znaleźć...

Znacie może jakiś sposób żeby długoziarniak się kleił?
Mój tata mówi żeby w to nacharchać ale jakoś mi to nie przypadło do gustu :s

Post Cz sie 13, 2009 17:15
karolka123 Avatar użytkownika
Początkujący

Wow, Jacuch to wygląda przepysznie, szkoda, że moja mama nie daje się przekonać na surową rybkę :twisted:. Ale pracujemy nad tym :P

Post Pn sie 17, 2009 22:27
FivePsion Bywalec

W Kielcach właśnie niedawno znalazłem super restauracje japońską :D
Bd tam stałym klientem ^^ Na razie byłem tam 2x, jadłem zimne tofu w sosie sojowym, sushi z tuńczykiem, onigiri, warzywa z serem i wszystko było perfekt. Jak ktoś z tych rejonów to polecam. Nazywa się Akasaka (tzn. czerwone wzgórze [tak dla ciekawych ;p]) ul. Paderewskiego 4.

-------------

A co do własnej roboty to...
Sushi udało mi się zrobić za drugim razem xD Moje pierwsze które było perfekt, było z paluszkami krabowymi i ogórkiem, sorry, ale nie zdążyłem zrobić zdjęć :oops: Zjadłem wszystkie zanim o tym pomyślałem.
Używam rozgotowanego ryżu długoziarnistego, bo krótkoziarnistego nigdzie nie mogę znaleźć, ludzie to po prostu jakaś paranoja o.O
Tesco, Lidl, Makro, Biedronka, Stokrotka, Społem, Lux <--- nigdzie nie ma krótkoziarnistego, a na niektórych pudełkach pisze "Nigdy się nie klei!" jakby to była jakaś zaleta. Grrrr :x aż się ma ochotę iść do kierownika sklepu i go piąchnąć w twarz D:

~~~~~~Edit
3 sushi które zrobiłem. Tym razem zdołałem powstrzymać głód i zrobić zdjęcie: http://img22.imageshack.us/img22/5746/dsc01014e.jpg
Dobre byuo xD Tuńczyk z puszki + ogórek, bo do surowej ryby rodziców przekonać nie mogę :P

Post N wrz 06, 2009 20:48
Zellus Avatar użytkownika
Stały bywalec

Moje dzieło xD udało się za drugim razem bo niestety jak robiłem pierwszy raz to użyłem b. słabych składników (zestaw do sushi za 30zł...).
Pierwszemu nie robiłem zdjęcia:P

PS To pośrodku to arbuz, sam nie wiem, co miało to oznaczać, ale to był pomysł mojej cioci :P
Ostatnio edytowano So sty 30, 2010 09:53 przez Zellus, łącznie edytowano 1 raz

Post Pt wrz 11, 2009 19:41
karjak Avatar użytkownika
Expert

Ja bardzo dawno nie robiłem sushi, ale wybiorę się wkrótce do sushi-baru :)
By nie było offtopu, oto wspaniała tapeta jaka mi ostatnio w oko wpadła:
http://sushifan.com/images/sushifan_wallpaper.jpg

---------

A teraz przepis na coś pysznego, ale, cóż, specyficznego :D
Przepis wypróbowany w czerwcu, mam pomrożonych jeszcze ok. 170 sztuk, gotowych do zapieczenia i podania :)

Oto - ślimaki!
Trafiles na experta. Powaznie. Pracowalem w f-mie przetwarzajacej slimaki. Sam je lubie i potrafie przyrzadzac.
Ślimaki sa przekaska. Przewidz jakies 6 szt./osobe. Mozesz zrobic wiecej i zamrozic. Teraz przepis.
1. Zywe slimaki (srednica muszli 3 - 4 cm) zapakuj do pojemnika - plastikowego lub drewnianego (uwaga! - musza byc otworki, bo sie podusza). Trzymaj je tam 3 - 4 dni. NIE DAWAJ IM NIC DO JEDZENIA. Zadnej trawki!. TU CHODZI O TO, ZEBY SIE OCZYSCILY OD WEWNATRZ.
2. Po 4 dniach umyj je zimna woda Zobaczysz, jak sie ozywia i zaczna wychodzic z muszelek. Te, ktore nie wyszly pod wplywem wody wyrzuc. Moga byc martwe.
3. Przygotuj garnek z woda i wstaw go na palnik. Woda ma sie zagotowac.
4. Wloz je do jakiegos naczynia i DOKLADNIE obsyp sola kuchenna. Winniczki nie znosza soli i w reakcji obronnej spienia sie i ponownie schowaja do muszelek. I o to wlasnie chodzi.
5. Teraz nieludzka czesc operacji. Zieloni mogliby ci spuscic manto. Ale te posolone, pochowane w muszelki winniczki trzeba wrzucic na zywca na wrzatek i gotowac ok 7 minut.
6. Teraz je odcedz. Mozesz schlodzic zimna woda. Ale tylko do takiego stopnia, zebys mogl je utrzymac w rekach. Garnek umyj i ponownie wstaw wode. Dodaj do niej koski rosolowe, pietruszke (korzen,KONIECZNIE bazylie i oregano (tak mniej wiecej po pol torebki). Taki bulionik trzeba zrobic.
7. Teraz najtrudniejsza czesc operacji. Musisz miec taki waski widelczyk, ktory zmiesci sie do muszelki. Bo slimaki trzeba W CALOSCI z nich powyjmowac. Nie mozna zostawic koncowki w muszli! Zobaczysz, ze slimak ma taki sam ksztalt jak muszelka. I tu zauwazysz, ze tuszka slimaka dzieli sie na 2 czesci. Jedna - twardsza, ta z przodu, gdzie jest nozka i schowany lepek z rogami. I druga z tylu, w ksztalcie muszli. TE MUSISZ OBCIAC. Normalnie. Nozyczkami. Jest niejadalna (nie trujaca ale niesmaczna).
8. Teraz tuszki wrzuc do tego rosolku, co wczesniej przygotowales i gotuj przez (niestety) 2,5 godz.
9. W tym czasie dokladnie umyj muszelki. Mozesz je tez pogotowac z 0,5 godz. w wodzie z soda spozywcza i sola.
10. Wez maslo (zadnej margaryny!) natke pietruszki, czosnek i troche bazylii (najlepsza swieza ale moze tez byc z torebki). Ilosci zaleza od ilosci slimakow. Natke i czosnek dokladnie posiekaj lub zmiel w mikserze na jednolita mase. Ilosc czosnku zalezy od twoich upodoban. Wszystkie skladniki dokladnie utrzyj z maslem. Ma ci wyjsc maslo czosnokwo-pietruszkowe. Wkolorze zielonkawym, z wyraznym zapachem czosnku i pietruszki.
11. Slimaki - po ugotowaniu - ostudz i wloz w muszelki (oczywscie 1 slimak = 1 muszelka. Uzupelnij muszelke przygotowanym maslem. W takim stanie mozesz je zamrozic. Albo zapiec w piekarniku przez 10 min, w temp. 200 st. Do jedzenia sa specjalne sztucce (cos na ksztalt zczypczykow i waskiego widelczyka. Ale mozna spoko uzycz drewnianych wykalaczek. Czyli kromka bulki (nie chleba) na to wylewa sie roztopione maslo a slimaka wyjmuje sie wykalaczka. Super sprawa.

Źródło: http://www.frazpc.pl/b/68172

No i moje fotki które gdzieś się pałętały po karcie pamięci:
http://img141.imageshack.us/img141/9288/alim0009j.jpg
http://img27.imageshack.us/img27/73/alim0010.jpg
http://img27.imageshack.us/img27/2198/alim0011m.jpg

Ogólnie to zaczęło się od tego, że na jakiejś imprezie rodzinnej rozmawialiśmy o kuchniach świata.
Temat zszedł na kuchnię francuską i na to, że ślimaki winniczki eksportuje się od nas do Francji, gdzie skupowane są po ok. 50 Euro za kg (!).
Postanowiliśmy więc z tatą poszperać i zrobić eksperyment :)
Zrobiliśmy najpierw małą porcję 10 sztuk, a gdy nam zasmakowały, zrobiliśmy 195 sztuk, które to popakowaliśmy i pomroziliśmy.
Ślimaki są bardzo dobre, najlepsze z bagietką zapiekaną wcześniej w piekarniku... Pycha! :D

Post So wrz 12, 2009 07:20
tenebra Avatar użytkownika
Stały bywalec

W zeszłe wakacje mój tato zrobił ślimaki [wałęsa się ich mnóóóstwo u nas na podwórku] i wyszły pycha! Stwierdził jednak, że to pierwszy i ostatni raz, bo za dużo jest z tym wszystkim, jak to ujął - piep**nia ;) a szkoda...

Post Wt lis 17, 2009 09:17
usagi Avatar użytkownika
Expert

...Spośród wielu ciekawych informacji jest tu także przepis na

ちゃんぷるー
http://www.champroo.com/Diary/diary2004.html
.. aż ślinka cieknie.
http://gifuchanpuru.com/food.htm
Poza tym nie ma to jak okowitka z Okinawy.]
兵法
戦争のタオ
戦略