Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Studia w Japonii?
Strona główna forum Pogaduchy O Japonii Studia w Japonii?

Studia w Japonii?

Post Pn cze 06, 2011 20:43
Bieniu Uzależniony ^_^

Na stronie ambasady była również rekrutacja na 2-tygodniowe stypednium nauki jezyka w japonii. Lepsze 2 tygodnie niż nic nie?

Post So cze 18, 2011 12:54
Tsuki Początkujący

Witam, ja chciałabym się upewnić jeszcze co do kilku rzeczy, żeby rozwiać swoje wątpliwości.

Przeczytałam na forum, że ten test z matematyki staje się z roku na rok znacznie trudniejszy. Sprawdzałam karty z 2010 i przyznam szczerze, że nie, jestem w stanie stwierdzić czy zadania są trudne, bo to najpierw ich wizualna forma ścięła mnie z nóg x_x' Może to tylko pierwsze wrażenie, może uprzedzenia, może wszystko da się zrobić, jednak trzeba po prostu przysiąść do tego i rozkminić po kawałeczku, jak się to u nich w ogóle czyta no i rozwiązuje. Stąd też moje pytanie, czy zna ktoś może jakąś stronkę przygotowującą do tego typu zadań? Jakieś karty pracy? I jakiemu poziomowi odpowiada test A? Ktoś wcześniej pisał o porównywalności B do rozszerzonego materiału podręczników Operona, a ja akurat korzystam z Oficyny Edukacyjnej. Zastanawiam się w jakim stopniu czeka mnie praca samodzielna i ile ponadprogramowego w polskim systemie materiału będę musiała przerobić?

Co do progu punktowego.. No cóż, rozumiem, że z tym należy zwracać się do ambasady? Mam nadzieję, że uda mi się z nimi w tej sprawie dogadać.

I czy wiadomo już więcej na temat kierunków artystycznych? Wyczytałam, że może być ciężko, ale zakładam, że jeśli człowiek będzie sobie to wmawiał jak pacierz, myślenie takie tylko obniży jego potencjał i determinację. Przecież ktoś jednak musi się na te studia dostawać, więc dlaczego akurat nie jakieś polskie jednostki? Wyczytałam z pewnej dyskusji, że faktycznie chińskich kandydatów jest dużo, ale mniej więcej z tego też powodu Japonia będzie skłonna wybrać Europejczyków. Dlaczego? Nie wiem, by zwiększyć różnorodność studentów? Wy zwiększyć prestiż uczelni? A może dlatego, że Europejczycy znając języki przez Japończyków uznane za przydatne handlowo, stanowią lepszy materiał na potencjalnego obywatela-pracownika w ich kraju? I czy w takim momencie nie pojawi się element dyskryminacji równych szans kandydatów?

Byłabym niezwykle wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.
Ostatnio edytowano Cz lip 21, 2011 20:22 przez Tsuki, łącznie edytowano 2 razy

Post So cze 18, 2011 18:49
Anonim Początkujący

Jeśli chodzi o próg punktowy to pracownik ambasady powiedział mi, że trzeba napisać testy na ok. 70% (nie dotyczy to japońskiego i ja pytałem się o egzaminy na studia techniczne). Wtedy ambasada chyba wysyła dokumenty do Japonii a tam oni z tych wszystkich osób z całego świata wybierają jakąś część. W internecie można znaleźć różne informacje o progach punktowych. Z tego co znalazłem różniły się od około 50% do 78% ze wszystkich przedmiotów, niestety nie wiem czy te dane są prawdziwe czy ktoś inny lub ja pomyliłem się przy ich liczeniu.

Post So cze 18, 2011 21:23
Tsuki Początkujący

Będę szła w poniedziałek się dopytać. Jednak słyszałam też i wyczytałam, że często słowa urzędników z ambasady odstają od tego, co pisze w zasadach ubiegania się o stypendium :[

Post So cze 18, 2011 21:41
MaestroS Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Szkoda, że tak nie dzieje się w przypadku wieku @___@ Mi od ubiegania się o stypendium dzieliła bariera dwóch i pół miesiąca (urodziłem się w połowie stycznia).

Jak dzwoniłem do MEXT, to nie potrafili się jednoznacznie określić.
Moje orkiestrowe dziecko <3
http://www.youtube.com/watch?v=3UEJBrJLzU0

Post N cze 19, 2011 21:09
Tsuki Początkujący

MaestroS napisał(a):
Szkoda, że tak nie dzieje się w przypadku wieku @___@ Mi od ubiegania się o stypendium dzieliła bariera dwóch i pół miesiąca (urodziłem się w połowie stycznia).

Jak dzwoniłem do MEXT, to nie potrafili się jednoznacznie określić.

Wiesz co, ogółem wydaje mi się, że skoro są oni tak ufni do obcokrajowców i niesprecyzowani, to może dałoby się po polskiemu kombinować... ale czasem urzędnik niewiele może D:

Post N lip 03, 2011 21:25
Livley Avatar użytkownika
Początkujący

Ja mam pytanie do Anonima i innych którzy pisali testy w tym roku...jak było?? bardzo trudno i ile osób podjęło próbę dostania się na to stypendium:)

Aa... i jaka panowała atmosfera?:)
dekinai kirei ja nai kara
dekinai futotte iru kara
dekinai atama itai kara
dekinai hatachi sugite iru kara
dekinai jikan ga nai kara
dekinai umaku nai kara
dekinai nemui kara
dekinai kyou wa tsukareta kara

Olivia Lufkin♥

Post N lip 03, 2011 21:46
Anonim Początkujący

Składałem na studia przyrodnicze, więc zdawałem takie egzaminy:
*japoński - trwał dwie godziny, był podzielony na 3 części wg stopnia trudności.
*matematyka B - forma graficzna identyczna z testami z lat wcześniejszych (oprócz roku 2010). Na pierwszej stronie było 5 krótkich zadań, potem było zadanie z liczeniem pola na wykresie współrzędnych (chyba trzeba było użyć całek i pochodnych - nie zrobiłem tego zadania), ostatnie dotyczyło ciągu, który nie był ani arytmetyczny ani geometryczny, ale dało się je rozwiązać licząc na chama. Myślę że napisałem to na 70%.
*fizyka - zbyt mało czasu i przydałaby się karta wzorów.
*chemia - nie umiem jej, ale strzelałem
*angielski - poszedł mi chyba najlepiej. Rozumienie tekstu czytanego itp., najgorsze ćwiczenie dotyczyło wybierania zdań z błędem gramatycznym.

Co do ilości osób, było wszystkich na studia licencjackie może z 10(?) albo trochę więcej, nie jestem pewny bo były także osoby starające się o stypendium na studia podyplomowe. Gdy wyszedłem coś zjeść podobno pracownik ambasady mówił, że ogólnie na świecie jest w tym roku tylko 2 razy więcej chętnych niż miejsc.

Co do atmosfery wśród uczestników to była dobra, rozmowę kwalifikacyjną prowadziła Japonka i Polka, pytały się o różne rzeczy.

Każda z osób starających się o to stypendium miała inne informacje, nikt nie wie jak te stypendia są rozdzielane. Część myśli że to test jest najważniejszy, a inni że osobowość, ogólnie nikt nic nie wie.

Teraz czekam na informację czy zamierzają przekazać moje dokumenty do Japonii, czy nie. Czy ktoś kto starał się o to stypendium wcześniej może mi powiedzieć kiedy się tego dowiem?

Post Cz lip 21, 2011 20:21
Tsuki Początkujący

Ogółem kiedy ja się wybrałam do ambasady, okazało się, że właśnie następnego dnia były te testy. Oni nie są tam zbytnio ogarnięci, więc właściwie trzeba liczyć na swoje wyniki i dar przekonywania - tak sądzę. Tegorocznym zdającym życzę dobrych wyników i mam nadzieję, że Polacy tym razem lepiej poradzą sobie z matematyką, bo ogółem rzecz biorąc to przez nią właśnie lecimy na łeb, na szyję.

Jeśli ktoś może, niech podzieli się swoimi informacjami :]

Post Cz sie 18, 2011 08:55
Aralka Avatar użytkownika
Stały bywalec

W tym roku będę zdawać maturę i nawet nie śmiałam jak dotąd myśleć o studiowaniu w Japonii. Strasznie zależy mi na wyjeździe i życiu tam.
Jak się do tego w ogóle przygotować? :oops:

Post Cz wrz 22, 2011 08:42
Początkujący

I co Anonim wiesz już coś??
dekinai futotte iru kara
dekinai atama itai kara
dekinai umaku nai kara
dekinai nemui kara

Olivia Lufkin♥

Post Cz wrz 22, 2011 23:43
żaba Początkujący

Aralka napisał(a):
W tym roku będę zdawać maturę i nawet nie śmiałam jak dotąd myśleć o studiowaniu w Japonii. Strasznie zależy mi na wyjeździe i życiu tam.
Jak się do tego w ogóle przygotować? :oops:

Przede wszystkim przemyśleć dlaczego chcesz TAM wyjechać, dlaczego chcesz TAM studiować i dlaczego chcesz TAM żyć. To zupełnie inny kraj niż Polska, inni ludzie, inna kultura. Większość osób w wieku <20 lat raczej wybierałaby się do UK, albo do USA. A dlaczego ty w drugą stronę? I co chcesz studiować? Bo studiować "cokolwiek, byle w Japonii" to podejście dosyć dziecinne (mam nadzieję, że takiego nie masz).

Nie zrozum mnie źle - nie chcę cię zniechęcić, ale są to pytania, na które należy sobie odpowiedzieć :)

Jak się do tego przygotować? Jeżeli zdajesz rozszerzoną matematykę to... masz ułatwione zadanie - musisz się jak najlepiej przygotować do niej i będzie dobrze. Tak samo angielski - jak do rozszerzenia i też będzie dobrze. Tylko pamiętaj - przy nauce matematyki nie uczymy się schematów rozwiązywania zadań, ale logicznego podejścia do problemu jaki przed sobą mamy, przy wykorzystaniu wiedzy o wzorach itp.
Jeśli miesiąc przed egzaminem (czyli już po maturze) usiądziesz i douczysz się tych kilku słów potrzebnych do pisania egzaminu z matematyki po angielsku to nie powinno być źle.
Jeśli chcesz jeszcze zdawać fizykę i chemię to masz już trochę utrudnione zadanie, ale podobne podejście do tematu powinno załatwić sprawę.

Ale to wszystko przy założeniu, że się rzeczywiście nauczysz myśleć logicznie (chwała ci, jeżeli już umiesz), podejdziesz do egzaminu na spokojnie i nie popełnisz głupich błędów, które będziesz sobie wypominać jeszcze kilka miesięcy później (ah maturo, maturo).

Przede wszystkim - naucz się do matury jak najlepiej potrafisz. Szanse dostania tego stypendium są małe i nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę, tylko zapewnić sobie jak najlepszą alternatywę w Polsce.

Ah, dlaczego nie śmiałaś myśleć o studiowaniu tam?

Post Pt wrz 23, 2011 18:00
Anonim Początkujący

Livley napisał(a):
I co Anonim wiesz już coś??

Odpadłem. Poinformowali mnie mniej więcej po miesiącu.

Post N wrz 25, 2011 17:23
Początkujący

A czy przeszedłeś przez filtr ambasady i czy podali ci chociaż ile ci zabrakło?
dekinai futotte iru kara
dekinai atama itai kara
dekinai umaku nai kara
dekinai nemui kara

Olivia Lufkin♥

Post N wrz 25, 2011 20:37
Anonim Początkujący

Dostałem tylko takiego maila: