Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Studia w Japonii, czyli czy marzenia mogą stać się realne
Strona główna forum Pogaduchy O Japonii Studia w Japonii, czyli czy marzenia mogą stać się realne

Studia w Japonii, czyli czy marzenia mogą stać się realne

ventrue Avatar użytkownika
Początkujący

Witam was bardzo serdecznie. Tak tak, wiem, że taki temat już był, ale ostatni post był z 2011 roku i nie jestem pewien czy pewne czynniki wpływające na przyznawanie stypendiów i studiowanie w Japonii nie zostały zmienione. Chciałbym zaznaczyć, że przed napisaniem tego tematu przekopałem wszystkie największe fora o tematyce Kraju Kwitnącej Wiśni i posty zawarte w tematach o studiowaniu w Japonii ale w tym przypadku również posty były stare i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Ale nie bierzcie mnie za stuprocentowego lenia, niektóre informacje znalazłem i opiszę je niżej abyście mogli je trochę uściślić.
Tak więc bardzo was proszę o udzielenie jak najbardziej obszernych, szczerych i obiektywnych odpowiedzi (nawet jeśli będą miałyby to być odpowiedzi typu ''nie masz szans'' prosiłbym o uargumentowanie). :oops:

Jestem uczniem 2-ej klasy technikum o profilu informatycznym. Swoją miłość do Japonii i chęć wyjazdu tam odkryłem dawno temu, lecz mój polski móżdżek nie mógł dopuszczać do siebie takiej myśli jak nauczenie się tych śmiesznych krzaczków i gramatyki itp.
Jednak niedawno skończyłem 17 lat, nastąpiła w mojej głowie burza mózgów - co dalej począć ze swoim życiem? Tak więc oto obrałem sobie za cel życia - mieszkanie w Japonii. Było to mniej więcej miesiąc temu i od tamtego czasu ostro przyłożyłem się do nauki japońskiego, na razie moim celem (najbardziej realnym) jest zdanie JLPT N5, a później N3. Podchodzę do tego bardzo poważnie, dlatego od stycznia przyszłego roku będę uczęszczać na kursy z japońskiego (pomimo tego, że moja rodzina nie jest zbytnio zamożna, do tej kwestii też będę mieć jedno pytanie). Tak więc bez zbędnego rozpisywania, chciałem wam tylko uświadomić, że zdaje sobie sprawę z tego co mnie czeka i jeszcze raz bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

W moim przypadku są to Studia zawodowe, czyli stypendium przyznawane osobom po ukończeniu szkoły średniej i chcących studiować na uczelni w Japonii.

1.. Czy ambasada ma określoną ilość kandytatów do przyjęcia na KRAJ? Tzn. że np. po 10 osób mogą przyjąć z Polski, po 10 z Anglii itd, czy np mogą przyjać ogólnie jakąś tam liczbę obcokrajowców, niezależnie z jakiego kraju pochodzą?

2. Ponieważ nie jestem uczniem wybitnym, (powiedziałbym że takim typowo ''trójkowo czwórkowym'') czy w ogóle coś takiego jak stypendium od japońskiej ambasady jest możliwe dla kogoś takiego jak ja? Zdaję sobie z tego sprawę, że są w moim wieku gdzieś osoby, które mają umysł ścisły, są po prostu inteligentne i ze wszystkiego mają 5, jakie mniej więcej oceny musiałoby mieć moje świadectwo maturalne, żeby mieć jakiekolwiek szanse?

3.. Tak jak mówiłem, nie jestem z zamożnej rodziny, nawet taki wydatek jak kursy jezyka japonskiego (1400 zł) to dla niej bardzo dużo, ale wiedzą jak mi na tym zależy, więc jest to możliwe. Czytałem, że ministerstwo opłaca część kosztów jak np. podróż, cały(?) okres studiów czy tylko rok? Dają jakieś kieszonkowe na chociaż 1 rok a później trzeba pracować? Czy bez dodatkowych pieniędzy przysyłanych od rodziny się nie obejdzie? Co dokładnie opłaca i ile pieniędzy będe musiał wyłożyć z własnej kieszeni w trakcie studiowania? (Jeśli wgl się uda)

4. Czy egzamin wstępny z matematyki na prawdę jest po angielsku?! Z tego co widziałem na stronie ambasady testy z wcześniejszych lat z tabeli ''Special training college students'' ów egzamin z matmy był po angielsku... Odrazu mówię że matematyka nie jest moją mocną stroną ale jeśli tylko ona będzie stała na przeszkodzie w studiowaniu to mogę się jej uczyć nawet codziennie, oby było to możliwe.

4.5 Jak bardzo trudny jest egzamin z matematyki? O angielski nie pytam bo uważam, że mój jest na wystarczajaco dobrym poziomie :P (Czytam literature popularno-naukową po angielsku, w szkole mam go na poziomie rozszerzonym, a no i maturę też będe z rozszerzonego zdawał, nie mam tej słynnej "bariery językowej")

5.. Na jak dobrym poziomie musiałbym umieć język japoński żeby zdać test z japońskiego? Mile widziane byłoby przybliżanie do jakiegoś z poziomów JLPT.

6. I teraz zlepek powyższych pytań... czyli jaki powinien być ''archetyp'' osoby która ma szanse zdobyć takie stypendium? Wiem, że może wydawać się to trochę głupie ale chciałbym jakoś porównać taki archetyp z moją osobą żeby wiedzieć na czym stoję.

Tak więc ogólnie prosiłbym o odpowiedź na pytanie czy ktoś średnio zamożny, średnio uzdolniony matematycznie jest w stanie dostać takie stypendium? Jakie mam szanse? Do końca szkoły mam jeszcze dużo czasu, i niestety jeśli chodzi o pomoc samemu sobie w uzyskaniu stypendium to mogę tylko poświęcić własny czas na naukę wszystkiego po trochu jap/mat/przedmioty zawodowe.

W wakacje będe już posiadaczem kwalifikacji E.12 więc mam nadzieję że znajdę jakaś pracę i odłoże sobie żeby urzeczywistnić marzenia.

Z góry przepraszam za taki monolog z monotonnymi pytaniami z charakterem 'żalu' , ale jeśli przeczytaliście całe i odpowiecie to będe wam dozgonnie wdzięczny!

Torquemada Początkujący

Odpowiedź trochę późna i właściwie słaba, bo tylko link: http://volt9.tanihost.com/?page_id=2096 W pierwszych odcinkach masz odpowiedź na większość (jeśli nie wszystkie) z Twoich pytań. GomJabbar w czasie studiów dostał się na jakiś rodzaj stypendium i wyjechał do Japonii na pół roku jako tzw. "reasearch student". Nie znał japońskiego w ogóle, nie studiował japonistyki tylko animację i grafikę, dostał się bo chciał poznawać jak tworzone jest anime. Teraz pracuje w studio Makoto Shinkaia.

Powrót do O Japonii