Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - IKEBANA z cyklu Ścieżki Japonii 20 lutego 2016
Strona główna forum Pogaduchy Nasze zainteresowania IKEBANA z cyklu Ścieżki Japonii 20 lutego 2016

IKEBANA z cyklu Ścieżki Japonii 20 lutego 2016

Wszystko, co kochasz

Kasiap Początkujący

Posty: 1
Zapraszamy serdecznie na cykl spotkań z kulturą i sztuką Japonii nie tylko dla fotografów. Spotkanie drugie: Ikebana.Ścieżki Japonii

Spotkanie odbędzie się w sali nr. 21 w ,,Łączniku” na tyłach budynku Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR.

Plan spotkania:
9.00 – ,,Roślinność Japonii” - wykład poprowadzi dr hab. inż. Piotr Muras, prof. UR kierownik Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu
10.00 – Pokaz ikebany i wykład na temat zasad i filozofii japońskiej sztuki tworzenia kompozycji kwietnych przygotowany przez Panią Joannę Haba z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
11.00 - Warsztat tworzenia ikebany dla uczestników spotkania – prowadzi Pani Joanna Haba
13.00 – zwiedzanie kolekcji kwiatów doniczkowych Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego.

Szczegóły dotyczące udziału w spotkaniu można uzyskać mailowo pisząc na adres: biuro@animamundi.com.pl


Kiedy studiujesz jeden kwiat – studiujesz samego siebie,
Kiedy poznasz siebie – poznasz dogłębnie cały świat."

Ta lapidarna sentencja mistrza ikebany, w kilku słowach zawiera istotę układania kwietnych kompozycji, która w Japonii podniesiona do rangi wyrafinowanej sztuki nie stanowi jedynie o jej estetycznych walorach, ale przede wszystkim wiąże się z filozoficzną koncepcją jedności, harmonii i współzależności jakie zachodzą pomiędzy niebem, ziemią i człowiekiem.

Układanie kwiatów ciętych w różnego rodzaju naczyniach wydaje się być dość prozaiczną czynnością, jednak nie w przypadku ikebany, w której każdy kwiat, gałązka czy liść ma swoje symboliczne odniesienie, a ich dobór, ułożenie pod odpowiednim kątem, długość oraz wzajemne relacje nie są przypadkowe. Kierując się regułami wielowiekowej tradycji mistrzowie układają swoje kwietne kompozycje tak, aby cechowała je harmonia i równowaga, a odpowiednio dobrany materiał roślinny odwoływał się do aktualnej pory roku i był jej kwintesencją. Zalecają również unikanie symetrii kompozycji, która według nich może stanowić przeszkodę na drodze rozwoju, zamykając ją w zbyt statycznej, ,,skończonej” i doskonałej formie. Prostotę i skromność kwiatów, traw i gałązek dostępnych w najbliższej okolicy, cenią sobie wyżej niż piękno kwiatów sprowadzanych z zagranicy.

Szczególnego znaczenia w oczach Japończyków nabiera pojedynczy kwiat kwitnącego drzewa, będący jego integralną częścią i obrazem całości – jego struktury, rysunku kory, kształtu gałęzi i pnia, którego formę wiatr, deszcz i mróz rzeźbił latami. Ten wyjątkowo nietrwały i delikatny kwiat stał się również symbolem kruchości bytu, cykliczności narodzin, wzrostu, nieuchronności rozpadu, ale i nadziei odrodzenia. Dla artystów podążających Drogą Kwiatów (Kado), sztuka ikebany jest formą medytacji umożliwiającą osiągnięcie stanu umysłu pełnego delikatności, prostoty i pokory, pozwalającego nie tylko odtworzyć powierzchowną rzeczywistość roślin, ale uchwycić ich intymne związki, a dzięki nim dojść do zrozumienia wszystkich istot czujących.

Dlaczego gość zaproszony na ceremonię herbaty i poproszony o ułożenie ikebany pozostawia nożyce do przycinania kwiatów obok swojej kompozycji? Na to i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć na II Spotkaniu z kulturą i sztuką Japonii nie tylko dla fotografów pt. ,,Ścieżki Japonii” którego tematem będzie ,,Ikebana”.

Zapraszamy Państwa serdecznie 20 lutego 2016 o godz. 9.00 w gościnne progi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy al. 29 listopada 54.

Powrót do Nasze zainteresowania

cron