Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Programowanie
Strona główna forum Pogaduchy Nasze zainteresowania Programowanie

Programowanie

Wszystko, co kochasz

Post So sty 05, 2008 19:25
beret92 Avatar użytkownika
Przyjaciel japonki

Hm. Assembler. Zamierzam spróbować. Ale na razie kiepskawo mi wychodzi ^^'

Wiesz, uważam, że to który język uważamy za best zależy od tego w jakim języku zaczniemy. Mi odpowiada java i to, że wszystkie narzędzia (właściwie te używane przez zawodowców!) są bezpłatne i świetnie dopracowane.

C nie trawię. C++ może być, ale ciężko mi jest się przerzucić. Być może, ze względu na to, że jestem przyzwyczajony do typowego układu javovego - 1 klasa publiczna - 1 plik.

A słyszał ktoś o ezoterycznych językach programowania? Moim zdaniem Szekspir i Whitespace wymiatają xD

Ja zamierzam studiować informatykę. Tylko muszę przemóc swojego lenia i zacząć ostro programować. A raczej zgłębiać się w struktury języków (dlatego też zaczynam się bawić assemblerem... Ale nie przychodzi mi to).

Post So sty 05, 2008 20:37
sonicool Avatar użytkownika
Bywalec

Na wszelkich studiach informatycznych zaczyna się od zera, nie potrzeba ani troche umieć programować.

Post So sty 05, 2008 20:54
hikaru2501 Początkujący

Jeśli chodzi o C#, to Visual Studio też jest dostępne w wersji darmowej, również do zastosowań komercyjnych. A język ten ma prawie wszystkie znane mi zalety innych języków programowania (nie można co prawda robić takich czarów ze wskaźnikami i tablicami jak w C, ale za to można robić nazwy zmiennych z polskimi ogonkami:P). Spróbuj kiedyś, jeśli lubisz javę i dostępne dla niej narzędzia, to w Visual Studio się zakochasz. Żaden netbeans, czy eclipse go nie pobije. Smutna prawda (na co dzień używam linuxa, więc wolałabym, żeby to java była taka fajna... ale może doczekamy się implementacji Visual Studio na linuxa, bo sama maszyna wirtualna już jest i podobno działa;) ).
C++ też nie lubię, na siłę komplikowane są proste rzeczy, nie ma on za wiele wspólnego z C, po za najbardziej podstawowymi elementami składni, no ale to ma nawet java.
Dziwne mi się wydaje, że ktoś uczył się programowania zaczynając od języka obiektowego. Czuję się taka stara:| Zawsze miałam wrażenie, że ta cała obiektowość to chwilowe dziwactwo, które minie z czasem. A tu php się zobiektowiło (no ale to dobrze raczej) i nawet w takim pythonie klasy są i przeładowywanie operatorów... Takie stare grzyby jak ja powinny pewnie uciekać do lasu, a nie się komputerami bawić...

beret: nie mów, że Twój pierwszy komputer to był pecet...

Z tych wesołych języków, to widziałam jeszcze BrainFuck'a i kilka innych. Na wiki jest taka stronka z hello world! napisanym w kilkunastu "ciekawych" językach.
A ten szekspirowski to jest niesamowity kosmos. Jeśli dobrze pamiętam to inkrementowało się zmienną dodając do niej przymiotniki o zabarwieniu pozytywnym, a dekrementowało nazywając ją ugly, dirty itp. No ale to już taka sztuka dla sztuki zupełnie. Z tego, co pamiętam, to nie był język obiektowy nawet;)

A co do tego czy trzeba, czy nie trzeba umieć programować przed studiami... Niby nie trzeba, ale warto, bo można robić na studiach ciekawsze rzeczy, niż uczyć się podstaw.

Post N sty 06, 2008 13:53
Przyjaciel japonki

Mój pierwszy komp to był pecet ^^
Zacząłem od Pascala. Ale takim pierwszym "zaawansowanym" (w którym zacząłem pisać różne zadania itp.) była Java. Do dziś nie wiem skąd ta nazwa (Java). Ktoś mnie oświeci?

Jest jeszcze jeden język programowania (śmieszny) który jest ciekawy... Nie pamiętam nazwy, ale był on robiony tak, żeby programowanie było jak najtrudniejsze... Ponoć program wypisujący "hello world" powstał poprzez wykorzystanie algorytmu klonowania się dna czy coś o.0'

A propos Szekspira... Może w "romeo i julii" jest jakiś ukryty przekaz? Hmm... Trza się brać do przepisywania xD

Post N sty 06, 2008 16:00
wjzz Expert

beret92 napisał(a):
Mój pierwszy komp to był pecet ^^
Zacząłem od Pascala. Ale takim pierwszym "zaawansowanym" (w którym zacząłem pisać różne zadania itp.) była Java. Do dziś nie wiem skąd ta nazwa (Java). Ktoś mnie oświeci?

Słyszałem kiedyś, że gdy wymyślano nazwę dla tego języka, to był problem z wymyśleniem czegoś sensownego i w końcu ktoś popatrzył na kubek od kawy... [In the United States, the term "Java" by itself is slang for coffee generally.]

Post N sty 06, 2008 16:18
sonicool Avatar użytkownika
Bywalec

Taka krąży legenda. Najpierw miał się nazywać "Oak", ale ponieważ już kiedyś coś takiego było to poszukiwali innej nazwy, no i w drodze po kawę na to wpadli.

Post N sty 06, 2008 21:08
hikaru2501 Początkujący

Swoją drogą Ook to też ciekawy język programowania. Zainspirowany zapewne mową bibliotekarza ze Świata Dysku Pratchett'a.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ook

Mój pierwszy komputer to była atarynka... A potem jakieś dwie amigi i dopiero pecet... z procesorem 386. W czasach kiedy jeszcze nie było windowsa:)
Ale pierwsze programy też pisałam w Pascalu.

Na studiach przez dwa pierwsze lata pisaliśmy właściwie tylko w ANSI C. Bo programy napisane w innych językach nie dawały rady na spoju.
btw - maniakom programowania polecam: http://www.spoj.pl

Post N sty 13, 2008 12:13
grygus87 Avatar użytkownika
Bywalec

Ja znam C/C++ Aktualnie jestem w trakcje pisania projektu na zaliczenie w C++, siłą rzeczy wybrałem program do nauki jakiegoś języka, nie zgadniecie jakiego :P. Następny język w kolejce do nauki to pewnie Java. Jednak za bardzo jakoś programowanie mnie nie kręci, bardziej interesuje mnie grafika.

Dodatkowo HTML, CSS ale tu specjalnie do nauki nie było dużo.

Mam zamiar zacząć uczyć się PHP, ale z tego co słyszałem to PHP jest łudząco podobny do ANSI C więc jak ktoś zna porządnie C to nie powinien mieć problemów z szybkim opanowaniem PHP. Może to ktoś potwierdzić ? :P.

Post N sty 13, 2008 14:26
pplcanfly

sonicool napisał(a):
Taka krąży legenda. Najpierw miał się nazywać "Oak", ale ponieważ już kiedyś coś takiego było to poszukiwali innej nazwy, no i w drodze po kawę na to wpadli.

Z ta kawa cos jest na rzeczy, bo jak otworzy sie jakikolwiek plik .class w edytorze hex to pierwsze bajty to CA FE BA BE ;)

hikaru2501 napisał(a):
A co do tego czy trzeba, czy nie trzeba umieć programować przed studiami... Niby nie trzeba, ale warto, bo można robić na studiach ciekawsze rzeczy, niż uczyć się podstaw.

Warto warto. na informatycznych studiach (mowie przynajmniej o polibudzie w krk) nauczysz sie sie tylko podstaw... podstaw wszystkiego, programowania, grafiki, sieci, baz danych i tak na prawdę jeżeli samemu za coś się na poważnie nie weźmie to po takich studiach to nic się nie wie. Nie potrzeba informatyków do wszystkiego, a raczej specjalistów, programistów, grafików. Tak więc uczcie się uczcie konkretnych rzeczy jeszcze zanim zaczniecie studiować bo ja dopiero na trzecim roku zorientowałem się, że na czymś trzeba się w końcu skupić :)

Post N sty 13, 2008 14:55
hikaru2501 Początkujący

grygus87 napisał(a):
Mam zamiar zacząć uczyć się php, ale z tego co słyszałem to php jest łudząco podobny do ANSI C więc jak ktoś zna porządnie C to nie powinien mieć problemów z szybkim opanowaniem php. Może to ktoś potwierdzić ? :P.

Są dwie czy trzy różnice jak te $ przy zmiennych, swich na stringach, no i to, że php5 to jednak jest obiektowy język (ale i tak używa się strzałeczek, a nie kropeczek).
Ale sama składnia języka, czy nazwy funkcji do różnych operacji np. plikowych, są łudząco podobne.

Post Wt sty 15, 2008 09:26
Przyjaciel japonki

Muszę powiedzieć, że owa "obiektowość" PHP nigdy mi się nie przydała. No, może raz czy dwa. Jakoś strasznie mi się niewygodnie z tego korzystało.

Post Wt sty 15, 2008 11:53
Yagami Prawa ręka japonki

A ja przyznam, że obiektowość php wraz z elastycznością tego języka dają bardzo duże możliwości. Świetna rzecz jeśli tworzy się system oparty o moduły z uwzględnieniem interakcji pomiędzy samymi modułami.
帰ってきたぜ

Post Pn lut 11, 2008 19:14
Finalkaa Avatar użytkownika
Expert

Gosh...czarna magia ;P Mam nadzieję, że w szkole nie każą się tego uczyć??? I że tylko jakieś tam kierunki z informatyką związane się tym zajmują ;D Bo wydaje mi się to dość skomplikowane...chociaż może się mylę :)

Post Pn lut 11, 2008 19:21
Toshiko Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

To nie jest aż takie trudne, jeśli ktoś ci po kolei wszystko wytłumaczy^^ Myślę, że w liceum też jest coś z informatyki, ale są to raczej proste rzeczy^^

Post Pn lut 11, 2008 22:30
kenmi Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Jeżeli jesteś na mat-infie to nie są to proste rzeczy, chociaż na dobrą sprawę jak ktoś się uczy to wszystko jest proste :P

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze zainteresowania