Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Mirai/Asu
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Dla zaawansowanych Mirai/Asu

Mirai/Asu

Jeśli masz wątpliwości - pytaj Yagamiego, Niltinco, s_k i Yatchana.
Unikaj jednak pytań w stylu: Co to za kanji? Jak się to czyta? Co znaczy ten wyraz? Bo od tego są słowniki i inne działy.

Post Wt lut 21, 2012 21:09
ANK Przyjaciel japonki

Witam was. Mam pewien problem który mnie nurtuje od baaaardzo dawna.... od wczoraj :P. Otóż, chodzi o to że w jednym openingu Naruto (konkretnie Naruto Shippuuden Lovers, ale nie tylko w tym) zobaczylem zapis kanji jako 未来 co się czyta jako ''mirai'' i oznacza to ''przyszlość'', ale na openingu furiganą bylo napisane あす a z tego co wiem ''asu'' to skrót od ''ashita'' 明日 (あした) . I w związku z tym wszystko mnie się pokomplikowalo, i mam 3 pytania związane z tym (jakby co to pytalem na shoucie ale nie uzyskalem do tej pory rzetelnej odpowiedzi).

1. Dlaczego nad tymi znakami jest zapis ''asu'' skoro powinno być ''mirai''?
2. Wlaściwie to dlaczego ''asu'' to skrót od ''ashita''? Z tego o ile mi wiadomo to ''jutro'' to jest po prostu ''ashita'', nigdy nie slyszalem o skróconej formie, na wszystkich filmach, piosenkach i anime jakie znam to zawsze bylo ''ashita'' i ''ashita''...
3. Co będzie jeśli nie będę mial tekstu w furiganie, i zamiast przeczytać ''asu'' przeczytam jako ''mirai'' i odwrotnie? Czy to naprawde jest takie ważne i trzeba zwracać uwagę na zdanie jakie się czyta, czy co? Np. gdybym mial gazetę i coś by tam pisalo o przyszlości lub o czymś, i nie bylo by zapisu furiganą to co wtedy... co robić?

No i takie dodatkowe pytanie :P : Czy w japońskim jest tak - tak jak wlaśnie ten przyklad - że jak jest ta sama pisownia znaków kanji, to mogą mieć różne zapisy kaną i znaczyć coś innego??Nie chodzi mi tutaj o przyklady typu 目 (め|じ) 時 (じ| とき) czyli takie pojedyńcze znaki, tylko raczej mi chodzi o czytanie znaku w danym wyrazie. Nie wiem czy się jasno wyrażam.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości bo już się pogubilem ;P
「どうか教えてくれませんか
天使はい下がれる笑顔のまま」

Post Wt lut 21, 2012 23:04
MaestroS Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

1. Widzisz, kanji mają to do siebie, że można z nimi robić wiele rzeczy. W anime i innych elementach kultury masowej, Twój przykład określa się jako 洒落 ("żart", "gra słów").

Tutaj 未来 w odczycie あす pokazuje, że chodzi o "jutrzejszą przyszłość" (zawęża znaczenie 未来).

2. Czy ja wiem, czy to taki skrót sam w sobie? Jest to raczej traktowane jako alternatywne czytanie tego słowa, w dodatku dość popularne czytanie.

3. Co będzie jeśli nie będę mial tekstu w furiganie, i zamiast przeczytać ''asu'' przeczytam jako ''mirai'' i odwrotnie? Czy to naprawde jest takie ważne i trzeba zwracać uwagę na zdanie jakie się czyta, czy co? Np. gdybym mial gazetę i coś by tam pisalo o przyszlości lub o czymś, i nie bylo by zapisu furiganą to co wtedy... co robić?

Nie rozumiem za bardzo pytania. Masz słowo 未来 i odczytujesz je みらい. Póki ktoś się nim bawić nie będzie, czytasz to standardowo.

Powrót do Dla zaawansowanych