Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Czasownik 解ける i partykula を
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Dla zaawansowanych Czasownik 解ける i partykula を

Czasownik 解ける i partykula を

Jeśli masz wątpliwości - pytaj Yagamiego, Niltinco, s_k i Yatchana.
Unikaj jednak pytań w stylu: Co to za kanji? Jak się to czyta? Co znaczy ten wyraz? Bo od tego są słowniki i inne działy.

Koala Początkujący

Witam serdecznie.

Przepraszam za pisanie bez polskich znakow, ale nie moge wprowadzac kany i kanji po przelaczeniu z JP na PL i z powrotem.

Otoz zetknalem sie z czasownikiem 解ける i mam z nim pewien problem. Jest to czasownik nieprzechodni, ale mimo to w przykladowych zdaniach na http://jisho.org/sentences?jap=%E8%A7%A ... 1%E3%82%8B wystepuje z partykula を, ktora, z tego co wiem, stosuje sie z czasownikami nieprzechodnimi tylko wtedy gdy dotycza one ruchu dokonywanego wzgledem obiektu.

Przykladowe zdania:

彼ならこの問題を解けるだろう。 tlumaczone na jisho jako "Perhaps he could solve this problem."
彼はその問題を解けると思います。 - "We think it possible for him to solve the problem."
彼はその問題を解けるほど賢かった。 - "He was so clever that he could solve the problem. "

I teraz dwa problemy.

1. W powyzszych zdaniach prosta forma czasownika 解ける zostala uzyta do opisania mozliwosci, a nie dzialania, w takim razie dlaczego nie uzyto 解けられる poprzedzonego partykula が? Oczywiscie istnieje przechodzni czasownik 解く, ktorego potencjalna forma to akurat 解ける, ale wciaz nie zgadza sie partykula, bo z tego co mi wiadomo z forma potencjalna mozna stosowac が, は, も ale nie を

2. Jezeli problem pierwszy jest nieistotny i akurat sam czasownik 解ける faktycznie moze oznaczac zdolnosc rozwiazania problemu, to wciaz pozostaje problem uzycia partykuly を z nieprzechodnim czasownikiem.

Czy jest to jakis wyjatek? Jesli tak, to czy jest takich wiecej(oprocz czasownikow opisujacych ruch). Czy moze fraza 問題を解ける jest specyficznym wyrazeniem, w ktorym akurat taki uklad partykula-czasownik wystepuje? Czy moze popelnilem jakis prosty blad w rozumowaniu i caly post to brednie?

czkafa Przyjaciel japonki

Całe Twoje rozumowanie jest w porządku. Chodzi właśnie o to że wiele czasowników potencjalnych występuję z partykułą を zamiast が。

Koala Początkujący

Aha, czyli podane przykłady nie dotyczyły podstawowej formy nieprzechodniego czasownika 解ける tylko potencjalnej formy przechodniego 解く? W takim razie sprawa jest prostsza, bo istotnie umknął mi fakt, że partykułę を jednak czasem stosuje się z formą potencjalną. Dziękuję za wyjaśnienie.

czkafa Przyjaciel japonki

Tak, to jest czasownik potencjalny. O tym że można を użyć z czasownikiem potencjalnym nie spotkałem się w żadnym podręczniku( chyba wszędzie jest napisane że jest reguła i を zamienia się na が). Szukałem trochę o tym w internecie ale też ciężko coś znaleźć. Nie istnieje chyba lista takich wyjątków.

Powrót do Dla zaawansowanych