Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Stosowanie koncówek
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przymiotniki Stosowanie koncówek

Stosowanie koncówek

Post Pn mar 22, 2010 22:12
hatsukoi992 Avatar użytkownika
Początkujący

Witam, pisze po raz pierwszy na forum więc zacznę od przywitania się :) Jestem Dawid i uczę się języka Japońskiego dzięki tej stronie ;) Teraz do sedna :) Mam taki niby banalny problem z przymiotnikami, wiem mniej więcej które przymiotniki to na-przym. które i-przym. ale mam problem z tymi regułkami że: w jednym przypadku na-przym. zachowują końcówkę na-, (zdania: Przymiotnik + rzeczownik) zaś w drugim przypadku ta końcówka zanika (zdania: rzeczownik + wa + przym. + desu)

Teraz pytanie bo trochę leje wodę ;] Nie mogę załapać kiedy używać z końcówką, a kiedy bez, wiem że jeśli mam zdanie z desu to niby zanika, ale nie wiem jak może wyglądać zdanie właśnie przym. + rzeczownik ^^ Gdyby ktoś mógłby mi to wytłumaczyć albo łopatologicznie albo podać przykład w dialogu to byłbym bardzo wdzięczy ^^

Pozdrawiam, Dawid

Post Wt mar 23, 2010 00:24
Cirlenna Bywalec

Hmm, nie wiem, jak to jest wytłumaczone w lekcji...
Generalnie jednak rzecz biorąc, przymiotniki zachowują końcówkę -na wtedy, gdy określają rzeczownik bezpośrednio, czyli są w funkcji przydawki:
有名な女優。 słynna aktorka,
普通な日々。 zwykłe dni,
必要な物。 potrzebna rzecz.
odrzucamy końcówkę -na, gdy przymiotnik nie określa rzeczownika bezpośrednio:
女優が有名。 aktorka jest słynna,
日々が普通。 dni są zwykłe,
物が必要。 rzecz jest potrzebna.
Tutaj jakby kluczem jest ten czasownik 'być', a raczej odpowiednia partykuła.

Jak zwykle wątpię w swoje zdolności do tłumaczenia innym, jakoś mi to nieprzejrzyście wyszło >.<

Powrót do Przymiotniki