Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - forma -ku (przymiotniki "i") i -ni (przymiotniki "na")
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przymiotniki forma -ku (przymiotniki "i") i -ni (przymiotniki "na")

forma -ku (przymiotniki "i") i -ni (przymiotniki "na")

yuki_no_shiro Avatar użytkownika
Stały bywalec

Witam. Trochę nie idą mi przymiotniki. Mam formę podstawową słownikową np 白い。
Tak oto odmieniam:
白く - zbielał (?)
白くない- nie jest biały
白くなく- nie zbielał(?)
白くて- jest biały i
白くなくて- nie jest biały i
   No właśnie, brzmi to trochę dziwnie. W książce mam zaznaczone, że zamieniając końcówkę "-i" na "ku" tworzę z tego przysłówek. Wg tego co pamiętam, przysłówek odpowiada na pytania "jak? gdzie? kiedy?" więc powinno być "biało". Lecz w książkowym przykładzie ze słówkiem "高い" mam przetłumaczone "高く" jako "podrożało". Jak więc tłumaczyć na nasze te słówka? Tłumacz Google również tłumaczy to jako "biało".

Jeszcze pytanie odnośnie przymiotników -na

co oznacza "で は なく"? np. かのじょ は きれい で は なく? Ona nie z ładniała? Mam przetłumaczone きれい で は ない jako negację "nie jest" oraz  きれい で は なくて jako "nie jest .. i " ale zdania po środku nie przetłumaczyli -.-' .

Pozdrawiam

MaestroS Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Możesz podawać całe przykłady, a nie wyrywać słówka ze zdań ... ?

白く oznacza "biało". To jest przysłówek.
高く oznacza "wysoko, drogo". To też jest przysłówek. Może oznaczać "podrożało", gdy będzie w konstrukcji 高くになった・高くになりました

ではない(=じゃない) to negacja potoczna w czasie nieprzeszłym na-przymiotników. ない, jako przymiotnik posiłkowy, może mieć formę przysłówkową なく, wtedy orzeczenie można przetłumaczyć jako imiesłów przysłówkowy bierny, np.

白くなく、まだ好き "Nie będąc białym, nadal jest lubiany"

Lub też jako imiesłów przysłówkowy uprzedni:

何も食べなく、仕事を始めた "Nie zjadłszy nic, zabrał się do pracy"

Zatem きれいではなく może po prostu oznaczać "Nie będąc pięknym/ą/ymi itd.".

A きれい で は なくて znaczy "Nie jest piękny/a i ...".
Moje orkiestrowe dziecko <3
http://www.youtube.com/watch?v=3UEJBrJLzU0

yuki_no_shiro Avatar użytkownika
Stały bywalec

bardzo dziękuję za pomoc :)

Powrót do Przymiotniki