Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Zaprzeczenie i-przymiotnika ze zmiana formy?
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przymiotniki Zaprzeczenie i-przymiotnika ze zmiana formy?

Zaprzeczenie i-przymiotnika ze zmiana formy?

SaberServant Avatar użytkownika
Początkujący

Witam, mam duzy problem z tym konkretnym dzialem. Jako, ze mieszkam za granica i mam akurat szczescie pracowac z kilkoma Japonczykami to zwykle swoje watpliwosci rozwiewam z nimi, ale teraz jestem w kropce...

W dziale nauka odnosnie tego dzialu jest napisane "Nigdy nie zaprzeczamy i-przymiotnika, zmieniając formę desu!!!!!!"
Dzisiaj jedna Japonka powiedziala mi, ze takie cos jest dozwolone:

Takai - Forma podstawowa
Takakunai - Przeczenie
Takaku Arimasen - Kolejne przeczenie

Shindoi
Shindokunai
Shindoku Arimasen

Kirei (Powiedziala, ze to jest wyjatek i trzeba dodac gya (ja))
Kirei gya (ja?) nai
Kirei gya (ja?) arimasen

Prosze wytlumaczcie mi to w miare mozliwosci bo z tym dzialem mam spore problemy. Przepraszam za brak polskich liter, ale nie mam ich w systemie na chwile obecna. Dzieki bardzo.

Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

1. Nie ma czegoś takiego jak "gya". Jest "ja".
2. Kirei to na-przymiotnik, dlatego odmieniana jest tam spójka "desu".
3. Odmiana w i-przymiotnikach "~ku arimasen" jest o wiele rzadziej stosowana niż "~ku nai desu".

Początkujący

Nie bylem pewny czy ma byc "gya" czy "ja" dlatego wpisalem to w nawiasie, rozmawialismy o tym dlatego nie bylem pewny jak to napisac.

Czyli z tego co rozumiem to najlepiej jest zrobic tak:

z "i" przymiotnikami stosujemy kunai i po problemie
z "na" przymiotnikami zmieniamy desu na ja arimasen

Dobrze to zrozumialem?
Dzieki bardzo za wyjasnienie.

Niltinco Avatar użytkownika
Moderator

No mniej więcej, bo to jeszcze zależy czy odmiana w formie słownikowej czy grzeczniejszej. Nie pamiętam gdzie to jest na japonce, ale odnośnie odmiany przymiotników możesz poczytać tu: http://benkyo.pl/lekcja-5/przymiotniki/

Początkujący

Dzięki bardzo. Generalnie to naukę zacząłem już dawno, ale musiałem ja przerwać jako, że wyjechałem za granicę i angielski miał większy priorytet Na szczęście teraz już znam angielski w stopniu naprawdę bardzo dobrym także mogę powrócić do tego co zacząłem kiedyś i nie miałem okazji skończyć :)

--Rozumiem, że nie możesz pisać z ogonkami, dlatego poprawiłam
Kate

Powrót do Przymiotniki