Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Przymiotniki w czasie przeszłym
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Przymiotniki Przymiotniki w czasie przeszłym

Przymiotniki w czasie przeszłym

Post Wt sty 29, 2008 11:28
vito1973 Początkujący

Witam mam problem ze zrozumieniem. Przymiotnik np. samoi czas przeszły samodesuta ale również samo samoarimasentesuta czas negatywnie przeszły samodzianakattades ale również samodziaarimasendesuta. Czy ktoś mógł by mi pomóc to zrozumieć bo się zapętliłem.

Post Wt sty 29, 2008 14:16
ousuke Avatar użytkownika
Stały bywalec

Na początek dobre rady :D
1. Zaopatrz się w dobry podręcznik do nauki, ewentualnie poszukaj nauczyciela, ponieważ pośród wszystkich słów które napisałeś praktycznie żadne nie istnieje w języku japońskim. Jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem. Wygląda trochę na odmiana przymiotnika w języku klasycznym.
2. Oducz się pisać w alfabecie łacińskim. Po to w japońskim jest kana aby ją używać. Nauka hiragany i katakany nie powinna zająć Ci więcej niż tydzień, a naprawdę ułatwi Ci to życie. Jeżeli nie jesteś w stanie nauczyć się kany, to w ogóle odradzam naukę japońskiego.

Wracając do odmiany i-przymiotnika.
Czas teraźniejszo-przyszły forma
prosta:
twierdząca さむい
przecząca さむくない
uprzejma:
twierdząca さむいです
przecząca さむくないです lub さむくありません

Czas przeszły forma
prosta:
twierdząca さむかった
przecząca さむくなかった
uprzejma
twierdząca さむかったです
przecząca さむくなかったです lub さむくありませんでした

Poza tym istnieją także na-przymiotniki, czyli te które nie tworzą samodzielnie orzeczenia. Ich odmiana prezentuje się jak poniżej:

寒冷な【かんれいな】
Czas teraźniejszo-przyszły forma
prosta:
twierdząca 寒冷だ
przecząca 寒冷じゃない lub 寒冷ではない
uprzejma:
twierdząca 寒冷です
przecząca 寒冷じゃありません lub 寒冷ではありません

Czas przeszły forma
prosta:
twierdząca 寒冷だった
przecząca 寒冷じゃなかった lub 寒冷ではなかった