Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Odmiana czasowników
Strona główna forum Pytania do poszczególnych lekcji na www.japonka.pl Wprowadzenie do czasowników / Arimasu/Imasu Odmiana czasowników

Odmiana czasowników

Post So sty 14, 2017 07:07
HansLanda Początkujący

Hej! Jestem tu nowy. Proszę o pomoc kogoś, kto jest zorientowany w temacie. Znalazłem fajny poradnik odnośnie odmiany czasowników na wikipedii (https://pl.wikibooks.org/wiki/Japo%C5%84ski/Czasowniki), gdzie jest napisane, że czasownik japoński ma formy: nieprzeszłą i przeszłą, przeszłą i nieprzeszłą przeczącą, tryb rozkazujący, wolicjonalny, formę -te i tryb warunkowy. Rozumiem do czego służą wszystkie poza ostatnimi trzema. Ktoś wyjaśni, po co na przykład taka forma -te albo tryb wolicjonalny? Swoją drogą, czy to wszystko co powinienem wiedzieć w temacie odmiany czasowników? Pozdrawiam.

Post So sty 21, 2017 06:10
czkafa Przyjaciel japonki

Cześć. To nie wszystko co powinieneś wiedzieć o czasownikach. Język japoński różni się od innych języków tym że gramatyka nie kończy się na czasach i czasownikach jest o wiele innych rzeczy które trzeba znać. Ta forma te ma dziesiątki zastosowań. Jeśli chodzi o samą odmianę to chyba na tej stronie jest zawarte prawie wszystko co trzeba znać. Jednak tak jak pisałem wcześniej sama nauka japońskiego nie kończy się na samej odmianie czasowników.

PS: Sprawdź prywatna wiadomość.

Powrót do Wprowadzenie do czasowników / Arimasu/Imasu