Forum języka japońskiego • Zobacz wątek - Polak w Japonii
Strona główna forum Pogaduchy O Japonii Polak w Japonii

Polak w Japonii

Post So wrz 13, 2008 13:04
Asuritt Stały bywalec

jak to zaczac :)

poza papierami (visa) co powinienem posiadac jeszcze aby zamieszkac tam

i jak zamieszkac ? jak znajsc prace ? jak znajsc pomoc wrazie wypadku ?

co wogole powinienem miec przed wyjazdem tam na stale ^_^

czy orientuje sie ktos jakies sa tam koszty miesiecznego hmmm wynajecia pokoju, mieszkanka, , do tego jakie sa koszzty calkowite utrzymania 1 osoby skromnei zyjacej tv nawet 1 kanal xD lozko ,kuchnia 3 posilki , prad , gaz , woda , ubrania

moje marzenie i musze spelnic wyjechac staaaad i nie wrocic ;P

Post So wrz 13, 2008 13:18
Yoshida Avatar użytkownika
Expert

Naucz się żyć w Polsce a potem zastanawiaj się nad Japonią. Nie chce być złośliwy ale jeśli nie potrafisz samemu znaleźć takich informacji to powinieneś się mocno zastanowić nad tym wyjazdem. Po za tym bez odpowiedniego wykształcenia nie znajdziesz tam pracy. I nie chodzi mi tylko o język (którego za pewne nie znasz) ale ogólnie o wykształcenie w kierunku jakiegoś zawodu.
BTW: nawet po polsku nie umiesz mówić. Znaleźć a nie znajsc.
co wogole powinienem miec przed wyjazdem tam na stale ^_^
Na pewno więcej oleju w głowie.
Wiem, że brzmi to paskudnie co mówię, ale taka jest prawda ^^', przykro mi.
EDIT:
Ciężko mi uwierzyć, że masz 23 lata i tak myślisz...
SNG - international gaming community
http://singularitygc.enjin.com/forum

Post So wrz 13, 2008 13:29
Asuritt Stały bywalec

a mi trudno ze jestej kolejnym czlowiekiem ktory nie odpowie tylko sie przyczepi ...

jednak zycie tu jest duzo drozsze mamy najwyzsze oplaty za internet itp ... a ciekawi mnie jak tam jest a nigdzie nikt nie napisal ile placi za miesiac ... tutaj mialem prace 4tys i auto firmowe i olalem to bo jezdiec nosntop do kielc z fakturami z makro jest niewiem nawet jak to ujac nie tego szukam od pracy aby siedziec na 4 literach ... lubie prace gdzie moge sie wykazac ;P

pieniadze nie problem tylko ciekawi mnie jakie tam sa rachunki woda gaz itp ... nie w miescie a na przedmiesciach ...

i prosze albo odpowiedz albo nie czepiaj sie ... ja niemowie teraz mowie w czasie za rok lub dwa ;P

Post So wrz 13, 2008 14:22
pet3r Avatar użytkownika
Stały bywalec

Kiedyś patrzyłem na mieszkania w Tokyo do wynajęcia i ceny zaczynały się
od 50'000円-60'000円 na przedmieściach ale były też takie za 200'000円 przy stacji metra w centrum. Oczywiście mówię o mieszkaniach do 25-30m2 :P
Nie wiem gdzie chcesz mieszkać, ale ja wolałbym mieszkać w mniejszym mieście, max 1M ludzi.

Z wyżywieniem to nie wiem jak jest... ale sądzę, że raczej będziesz sie żywić na mieście w małych barach/fastfoodach więc wystarczy tylko znaleźć cenę na necie.
Pakiet 5 kanałów HDTV i 68 standardowych kosztuje około 3'500円(około 70-75zł) więc nie ma tragedii. O necie informacji nie posiadam [jeszcze]

edit: i najważniejsze - język na poziomie co najmniej 2kyu, bez języka nie znajdziesz pracy.

Post So wrz 13, 2008 16:13
Asuritt Stały bywalec

Dziekuje bardzo ^_^ ale te ceny to z mediami ? woda i prad ^^ ?

i podobno o wize z pozwoleniem o prace ciezko jest :/ ... da sie to obejsc np jezeli bede tam mial kogos chetnego do przyjecia mnie do pracy ;> ? lub pracy na czarno tez mozna sie zlapac ;P

itak malo choruje ;) nie pije nie pale wiec juz jakies pieniazki zostana w garsci xD ....

jeszcze sa mieszkania dla gajin (kolezanka mi otym cos wspominala) i zawsze duzo taniej by bylo i moze by oni pomogli ... w znalezieniu pracy
ale narazie to odkladac musze i utrzymac sie sam w mieszkaniu >.< i nauczyc sie i szkole skonczyc ... japonia mi dodaje sily ^_^

Post So wrz 13, 2008 16:13
Yoshida Avatar użytkownika
Expert

Jedyne co mógłbym powiedzieć o cenach to jedzenie jest tanie, porównując z europejskimi cenami o wiele tańsze. Transport za to wychodzi drogo (o ile nie masz jakiegoś pojazdu sam) Jeno problem z prawem jazdy. Najczęściej jest tak, że na Polskim/Europejskim prawku można jeździć tylko 3 miechy, jak w Japonii nie wiem.
SNG - international gaming community
http://singularitygc.enjin.com/forum

Post So wrz 13, 2008 16:17
Asuritt Stały bywalec

Yoshida napisał(a):
Jedyne co mógłbym powiedzieć o cenach to jedzenie jest tanie, porównując z europejskimi cenami o wiele tańsze. Transport za to wychodzi drogo (o ile nie masz jakiegoś pojazdu sam) Jeno problem z prawem jazdy. Najczęściej jest tak, że na Polskim/Europejskim prawku można jeździć tylko 3 miechy, jak w Japonii nie wiem.

to zakupie jakis rower ^_^ a jak nie to na nogach ^^"

a mieszkanko chcialbym w mniejszym miasteczku nie w centrum , a czy pensjonaty sa jakies ? czy to tylko dla uczni ? gdzies hmmmm a wiem w Love Hina czytalem ze oni zyli w pensjonacie moze i zenskim ale nie kazdy nauka ;P no ale to manga ale Ken akamatsu duzo w realnego zycia spisal ....

Post So wrz 13, 2008 16:17
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

@Asuritt: Yoshida ma absolutną rację.
Też mi się wierzyć nie chce, że masz 23 lata, a parcie na Japonię na poziomie nastolatka i takie też podejście. Sorry, ale z twojej wypowiedzi to wynika.
Czy ty wiesz w ogóle, na czym polega emigracja? A tym bardziej do Japonii? Chcesz tam normalnie mieszkać, żyć, pracować, a języka nawet nie znasz? Sorry, ale z czym do ludzi.
Poza tym, żeby mieć wizę, musisz mieć pracę i kontrakt z pracodawcą, który ci takową załatwić pomoże. A w zasadzie zgłosi się do odpowiednich prawników, co kosztuje ok. 20 manów, więc musisz być cholernie dobry i znać język, żeby się pracodawcy w ogóle chciało tyle kasy na ciebie wykładać.
Piszesz, że życiu tu jest dużo droższe. Przepraszam gdzie? W Polsce? W porównaniu do Japonii? buahaha. I wcale nie mamy najwyższych opłat za internet. Może z 8 lat temu, ale nie teraz.

Powinieneś wiedzieć, że to, ile wydasz na życie będzie zależało od tego, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz, jakie życie prowadzisz, itp.
Nikt nie jest w stanie ci powiedzieć, ile kosztuje mieszkanie, bo to tak jakby ktoś zapytał, ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Polsce. No ile? Zależy gdzie.
Ceny zależą od standardu, lokalizacji i wielu innych czynników. Pet3r pisze, że ceny od 5 manów, tylko za jaką klitkę? 20 manów przy metrze w centrum? Ale jakim centrum? Centrum Tokio? Ale gdzie ono jest? Wiele japońskich miast nie ma czegoś takiego, jak centrum w naszym rozumieniu tego słowa, a Tokio nie ma go w szczególności.

Post N wrz 14, 2008 03:53
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

Hmm a jakie szanse ma "zwykła" osoba, która zna bardzo dobrze język i chce zamieszkać w Japonii? Tzn. jeśli nie ma zawodu typu informatyk (bo jak na razie słyszałam o wielu stypendiach, programach itp. w większości dla informatyków...), ale jest np. tłumaczem etc. Jak to z tym jest? Wsiadam w samolot, ląduję w Japonii i mogę szukać pracy, czy muszę zacząć się troszczyć o znalezienie pracodawcy już jakiś czas przed wyjazdem? Chcę się jak najlepiej przygotować hehe :)

Post N wrz 14, 2008 06:25
s_k Avatar użytkownika
Prawa ręka japonki

yuna16 napisał(a):
Hmm a jakie szanse ma "zwykła" osoba, która zna bardzo dobrze język i chce zamieszkać w Japonii? Tzn. jeśli nie ma zawodu typu informatyk (bo jak na razie słyszałam o wielu stypendiach, programach itp. w większości dla informatyków...), ale jest np. tłumaczem etc. Jak to z tym jest? Wsiadam w samolot, ląduję w Japonii i mogę szukać pracy, czy muszę zacząć się troszczyć o znalezienie pracodawcy już jakiś czas przed wyjazdem? Chcę się jak najlepiej przygotować hehe :)

Jeśli znasz świetnie język, najlepiej jesteś po japce i stypendium w Japonii, to pracę prędzej, czy później znajdziesz, bo język daje ci ogromny atut, a brak umiejętności można nadrobić. Wielu pracodawców bierze ludzi zupełnie bez przygotowania wychodząc z założenia, że i tak pracownika trzeba sobie wyszkolić.
Nie wiem, jak ludzie nie z japonistyki, ale znam japonistów, którzy wyjechali do Japonii i każdy znalazł pracę. Ale tu jest tez kwestia tego, że te studia przygotowują cię do obcowania z Japonią, Japończykami i po 5 latach i jeszcze dodatkowo czasie spędzonym w Japonii (każdy prędzej, czy później jedzie, niekoniecznie na stypendium, ale jedzie) człowiek jest już "oblatany" i wie, co ma robić. Aha i nikt, kogo znam nie prezentuje postawy "zaślepionego parcia na Japonię", jak kolega wyżej.

Post N wrz 14, 2008 13:17
Ch1mp90 Avatar użytkownika
Początkujący

Moim zdaniem kolega wyżej jest (choć mogę się mylić) wyraźnym przykładem tzw. Wapanese :) A zeby nie bylo offtopu, to uważam, że bez napraaaawde dobrej znajomości języka raczej małe szanse są na "przeżycie" w Japonii.. choć słyszałem, że jakby się znało język na poziomie np 3 kyuu, to w 0,5-1 roku mozna sie nauczyć go (przynajmniej mówionego) na dosyć wysokim poziomie.. to się zresztą chyba tyczy wszystkich języków.. byle znać mocne podstawy i potem uczyć się (w tym przypadku) "japonskiego po japonsku"... Więc radziłbym się brać za język i to ostro, jesli planujesz wyjechać gdziekolwiek :))
Polski -> Język ojczysty
English -> Fluent, second native language (although I'm forgetting more and more.. :/ )
Deutsch -> Anfanger...
日本語 -> total n00000b.. xD

Post N wrz 14, 2008 13:54
yuna16 Avatar użytkownika
Uzależniony ^_^

s_k napisał(a):
yuna16 napisał(a):

Jeśli znasz świetnie język, najlepiej jesteś po japce i stypendium w Japonii, to pracę prędzej, czy później znajdziesz, bo język daje ci ogromny atut, a brak umiejętności można nadrobić. Wielu pracodawców bierze ludzi zupełnie bez przygotowania wychodząc z założenia, że i tak pracownika trzeba sobie wyszkolić.
Nie wiem, jak ludzie nie z japonistyki, ale znam japonistów, którzy wyjechali do Japonii i każdy znalazł pracę. Ale tu jest tez kwestia tego, że te studia przygotowują cię do obcowania z Japonią, Japończykami i po 5 latach i jeszcze dodatkowo czasie spędzonym w Japonii (każdy prędzej, czy później jedzie, niekoniecznie na stypendium, ale jedzie) człowiek jest już "oblatany" i wie, co ma robić. Aha i nikt, kogo znam nie prezentuje postawy "zaślepionego parcia na Japonię", jak kolega wyżej.

Dzięki za odpowiedź :) Planuję studiować japonistykę w Anglii (mieszkam tutaj) i słyszałam, że tu wyjazd do Japonii jest już w programie studiów (np. na Cambridge wakacje pomiędzy 1 i 2 rokiem oraz cały 3 rok w Japonii) i każdy ma obowiązek spędzić w Japonii przynajmniej 8 miesięcy.
Pocieszyłeś mnie trochę, bo już myślałam, że jak nie zostanę informatykiem to będzie mi bardzo trudno :lol: Oczywiście o takim "parciu na Japonię" i zachwycaniu się byle pierdołami nie ma u mnie mowy ;)

Post N wrz 14, 2008 19:51
Edyms

Muszę przyznać że autor tematu jest odważny. Osobiście też myślę nad wyjazdem ale widzę marne szanse mimo iż znam tam sporo ludzi i moja druga połowa jest japonką. Jest może jedna droga. Kiedyś wyjeżdżając do UK do szkoły językowej na okres ponad 6 miesięcy bądź 1 rok dostawało się part time work visa, czyli prawo do pracy nie w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli w Japonii jest podobnie to pomyśl może nad wykupieniem takiej szkoły, choć z pewnością będzie to bardzo drogie.

Post Pn wrz 15, 2008 09:18
Asuritt Stały bywalec

dziekuje ...

ja narazie chce odkladac pieniadze, i skonczyc szkoly potem wyjechac ale jeszcze mam czas na planowanie :)

moze jestem nieprzygotowany jezyk itp ale starac sie bede chocbym wyprowal zyly.... nie poddam sie

Post Pt lis 28, 2008 09:34
CID Avatar użytkownika
Początkujący

Asuritt napisał(a):
moje marzenie i musze spelnic wyjechac staaaad i nie wrocic ;P

Jeżeli ci się tak Polska nie podoba to nie musisz koniecznie do Japonii jechać, bo tam jest bardzoo trudno zyć. Jest wiele państw Europy które są bardzo ciekawe: UK Holandia:) Belgia Hiszpania gdzie jest o wiele łatwiej o pracę i życie o wiele tańsze niż w Japonii. Jeśli o mnie chodzi to oczywiście ja też chciałbym wyjechać do tego wspaniałego kraju ale to tylko marzenie, a dzisiejszy świat niestety nie jest taki przyjazny jaknam się wydaje. Teraz jestem na I roku studiów na kierunku stosunki międzynarodowe, a jedną ze specjalizacji jakie mogę wybrać jest właśnie japonistyka (a nie filologia japońska), a teraz od II semestru moge wybrać japoński jako drugi język. Tylko też nie wiem czy to da coś bo studiuję zaocznie a na akademik na dziennych mnie nie stać dlatego uczę się i pracuję:P. Tak myślę że mógłbym spróbować podjac wyzwanie ale najpierw po skończeniu szkoły muszę zarobić troszkę kasy żeby nie zostać na lodzie :D:D.

Następna strona

Powrót do O Japonii